Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Forta, Native Token’ı Tanıttı

FORT token’ı, Forta ağının güvenliğini sağlamak için teşvik edici bir yapı sağlayacak.

16 Haziran 2022 10:19

Güncellenme: 16 Haziran 2022 12:31

Blockchain güvenlik firması Forta, ağın güvenliğini sağlamak ve teşvik etmek için native token FORT’u tanıttı. Forta geçen yılın sonlarında Andreessen Horowitz liderliğinde 23 milyon dolar toplanması ile blockchain girişimi OpenZepplin’den ortaya çıktı.

 

Akıllı sözleşme güvenliği, genel olarak dağıtım öncesi denetimlere ve geçek zamanlı görüntülemeyi içeren dağıtım sonrası çalışma zamanı güvenliğine ayırır. Forta, olay ve acil durum müdahale işlevleri ekleyerek sonraki kategoriye aittir.

 

Forta’nın lider ekosistem geliştiricisi Andrew Beal, CoinDesk’e verdiği röportajda, “Bence Forta için harika bir benzetme Web 3 için dev bir güvenlik kamerası ve alarm sistemi. Ancak biz merkezi olmayan bir güvenlik kamerası ve alarm sistemiyiz” diyor.

 

Forta ağının iki bileşeni var: botlar ve node’lar. Botlar, geliştiricilerin belirli sorunları aramak ve uyarıları göndermek için yazdıkları kod parçacıklarıdır ve küçük özel güvenlik kameraları gibi davranırlar. Node’lar temel olarak desteklenen blockchain’lerindeki her işlem bloğuna karışı botları çalıştırmaya adanmış yazılımlardır.

 

Forta, ekosistemdeki geliştiricilerin bir botu ücretsiz olarak yayınlamasına ve çalıştırmasına izin veriyor. Node çalıştıranlar geçmişte sisteme manuel olarak getirildi, bu süreç token piyasasıyla değişiyor.

 

FORT belirteci artık güvenlik önlemi olarak kullanılması node çalıştıranlar için gerekli olacak. İşlemi çalıştıranlar eğer kötü niyetli bir şey yaparsa, yatırılan token’lar kesilir. Ortalamanın altında performans gösteren işlem çalıştırıcılar da finansal bir cezaya maruz kalabilir.

 

Forta, spam veya kötü amaçlı botların gönderilmesini engellemek için geliştirici desteği sunmayı planlıyor.

 

FORT sahipleri, yönetim tekliflerine oy verebilmek için token kullanabilecekler. Forta, geötiğimiz günlerde merkeziyetsiz kararlara geçene kadar ağa rehberlik etmeye yardımcı olmak adına yedi üyeli bir yönetim konseyi için ilk oylamasını yaptı.

 

Beal, FORT’un şu anda toplam 1 milyar arzı olduğunu belirtti. Forta, herhangi bir enflasyon veya zaman içinde token’ın sürekli olarak verilmesini düşünmüyor, ancak Beal gelecekte olasılık dışı olmadığını söylüyor. 

 

Beal, Forta’nın bir token arzı dağıtım planın kamuya açık bir şekilde paylaşmadığını ancak token arzının yaklaşık yarısının halka tahsis edilmesinin, hazinede ayrılmasının ve altyapı büyümesi için kullanılan merkeziyetsiz finansta (DeFi) yaygın olduğunu ve diğer yarısının da erken yatırımcılara, ekip üyelerine ve danışmalara gittiğini dile getiriyor. 

 

Beal, FORT’u halka açık olarak piyasaya sürdükleri için heyecanlı olduklarını ve Forta’nın tamamen izinsiz bir ağ olduğunu belirtiyor. 

 

 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Brandy Betz

Brandy, CoinDesk için kripto ile ilgili risk sermayesi anlaşmalarını yazıyor. Daha önce Seeking Alpha'da Teknoloji Haberleri Editörü olarak görev yaptı ve The Motley Fool için sağlık hizmetleri hisselerini yazıyordu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk