Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Fidelity International, JPMorgan'ın Blok Zincirinde Para Piyasası Fonu Tokenize Ediyor

İngiliz firma, JPMorgan'ın Tokenize Teminat Ağı'na (TCN) katıldı.

10 Haziran 2024 17:05

Güncellenme: 10 Haziran 2024 17:36

Londra merkezli bir fon yönetim firması olan Fidelity International, JPMorgan'ın Ethereum tabanlı özel blok zinciri ağı Onyx Digital Assets'i kullanarak para piyasası fonundaki (MMF) hisseleri tokenize etti.


ABD merkezli Fidelity Management and Research'ten ayrı bir kuruluş olan Fidelity International, tokenizasyonun bankanın Onyx blok zincirinde bir teminat alıcısı ile bir teminat sağlayıcısı arasında yer alan Tokenized Collateral Network arasındaki bağlantı yoluyla neredeyse anında gerçekleştiğini söyledi.


Geleneksel finansal varlıkların tokenizasyonu bankalar için bir öncelik haline geldi ve JPMorgan'ın birkaç yıldır üzerinde çalıştığı bir alan. Tokenizasyonun amacı ise bir blok zincirinde gayrimenkul, değerli metaller ve koleksiyonlar gibi gerçek dünya varlıklarını temsil eden sanal bir yatırım aracı oluşturmak.


JPMorgan, geçtiğimiz yılın ekim ayında bir BlackRock para piyasası fonunda tokenize edilmiş hisseleri içeren ilk canlı blok zinciri tabanlı teminat ödeme işlemini gerçekleştirdi. Hisseler, tezgah üstü türev ticaretinde teminat olarak Barclays'e devredildi. BlackRock, tokenizasyon hizmetleri firması Securitize ile halka açık BUIDL projesi aracılığıyla tokenizasyonu daha da benimsemeye devam etti.


Fidelity International'ın borç sermayesi piyasaları başkanı Stephen Whyman, bir e-postada şunları söyledi: "Para piyasası fon paylarımızı teminat olarak kullanmak üzere tokenize etmek, bu teknolojiyi benimsememizi ölçeklendirmede önemli bir ilk adım. Bu teknolojinin müşterilerimize ve genel finansal sisteme faydaları oldukça açık: marj gereksinimlerini karşılamada artan verimlilik ve işlem maliyetlerinde ve operasyonel riskte azalma."


Onyx Digital Assets'in ürün başkanı Keerthi Moudgal: "Fidelity'nin TCN'ye katılımı, tokenizasyon yoluyla MMF birimlerini ağımıza getiriyor ve günümüzün teminat ortamında kullanımı çok karmaşık olan yeni bir varlık ekliyor."


Daha Fazla Oku

    fidelity internationalJPMorganTokenizasyon

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk