Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

FBI: LinkedIn Kripto Dolandırıcılıklarda Kullanılıyor

Dolandırıcıların önemli bir kısmının izi Güneydoğu Asya’ya uzanıyor ve yüz binlerce dolar kaybedenler olduğu görülüyor.

18 Haziran 2022 07:38

Güncellenme: 18 Haziran 2022 07:41

CNBC’nin bir haberine göre FBI ve LinkedIn ortak çalışarak bu iş arama ve networking sitesini kullanıp dolandırıcılık yapanlarla mücadele ediyorlar.


  • FBI’ın Sacramento, California ve San Francisco ofislerinin yöneticisi olan özel ajan Sean Ragan kötü niyetli aktörlerin LinkedIn ve kullanıcıları için ciddi bir tehdit olduğunu belirtiyor. Ragan, “Bu tür dolandırıcılık uygulamaları ciddi, birçok kişi mağdur edilebiliyor” diyor.

  • Habere göre tipik bir senaryo şöyle gerçekleşiyor: Dolandırıcı, profesyonel görünen sahte bir profil oluşturuyor ve bunun üzerinden bir LinkedIn kullanıcısına erişerek öncelikle küçük sohbetlere başlıyor. Sonrasında kripto yatırımları konusunda tavsiye vermeyi teklif ediyor. Güven ilişkisi kurulduktan sonra kullanıcının paralarını kendisinin kontrol ettiği bir yere aktararak hesabını boşaltıyor.

  • CNBC’ye konuşan bir grup mağdur 200.000 dolar ile 1.600.000 dolar arası para kaptırdıklarını anlattı.

  • Ragan bu tür dolandırıcılıklarda artış gözlemlediklerini söylüyor ancak soruşturma aşamasında olan dosyalarla ilgili bilgi veremeyeceğini de ekliyor.

  • LinkedIn, CNBC’ye yaptığı açıklamada, platformda dolandırıcılık vakalarında son dönemde artış görüldüğünü doğruluyor. Şirket, “Üyelerimizi güvende tutmak için her an çalışıyoruz. Sahte hesapları, yalan bilgileri ve dolandırıcılık tehditlerini belirleme ve bunları ortadan kaldırma konusunda manuel ve otomatik sistemlerle mücadele veriyoruz” diyor.

  • LinkedIn, kendi platformu üzerinde cereyan eden dolandırıcılığın para sal boyutu konusunda bir tahminde bulunamayacağını belirtse de 2021’de devre dışı bırakılan sahte hesap sayısının 32 milyondan fazla olduğu belirtiliyor.

  • Haberde dolandırıcılık yapanların Anti-Scam Organization tarafından izleri sürüldüğünde çoğunun Güneydoğu Asya kökenli olduğu görüldüğü ifade ediliyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy, Hisse Senedini 10:1 Olarak Böleceğini Açıkladı

11 Temmuz 2024 18:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk