Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

EthereumMax Nedir? Kim Kardashian'ın 1,2 Milyon Dolarlık Kaybı

EthereumMax ve EMAX token büyük vaatler ve flaş isimlerle yatırımcılar kazandı. Peki sözler tutuldu mu?

9 Ekim 2022 10:00

Güncellenme: 9 Ekim 2022 10:00

Kim Kardashian'ın bir kripto para biriminin kurallara aykırı şekilde reklamını yapması sebebiyle bu hafta içinde aldığı 1,26 milyon dolarlık düzenleyici para cezası birçok soruyu gündeme getiriyor, ancak asıl soru şu: Kardashian'ın "shillediği" EthereumMax (EMAX) da ne?


Adı Ethereum ile başlasa da en büyük ikinci kripto para birimi değil, yalnızca üzerine inşa edilmiş bir token. Birçok kripto para birimi gibi EthereumMax de finansın geleceğini hiperbolik terimlerle yeniden şekillendirmeyi vadediyor. Bu vizyonu, okuyucularını ortak olmaya davet ettiği gösterişli reklamlar ve kaldırımlara sprey boyalarla yapılmış şablonlarla dünyaya haykırıyor.


Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) pazartesi günü yaptığı açıklamada, EthereumMax'in EMAX'a "değer katan" anlaşmalar imzalamaya yönelik büyük planlarını okuyan veya fiyat yükselişlerini tahmin eden sahiplerini dinleyen herhangi bir yatırımcının para kazanmak için "makul bir beklentiye" gireceğini açıkladı. Başka bir deyişle, EMAX bir menkul kıymet.


SEC, kripto bağlamında bir yetkiye sahip olmasa bile üst düzey yetkilileri, dijital varlıkların büyük çoğunluğunun, kurumlarının hisse senetleri veya tahviller gibi düzenleyebileceği menkul kıymetler olduğuna inanıyor. SEC tarafından izleyeceği bir marka olarak tanınmak, bir kripto projesinden ve proje sahiplerinden beklenenleri önemli ölçüde artırıyor. Ancak bugüne kadar nispeten azı SEC'in eylemiyle karşı karşıya kaldı.


Kim Kardashian EMAX'ı Teşvik Etti


Kripto odaklı iş yürüten Avukat Nelson Rosario, "SEC, menkul kıymet olarak gördüğü tokenlerin en iyilerini seçebilir, ancak bunlardan yalnızca biri Kim Kardashian'la ilişkili. Kardashian'ı ibret olsun diye cezalandırabilirsiniz. Çok sayıda insana ulaşıyorsunuz, bu parasal durumunuzda bir nevi patlamaya dönüşüyor" diye konuşuyor. 


Pazartesi günü SEC, Kardashian'ı 2021'in Haziran'ında 225 milyon Instagram takipçisine kendisine 250 bin dolar ödendiğini açıklamaksızın EMAX’ı "shillediği" için para cezasına çarptırdı. O zamanlar bir İngiliz finans düzenleyicisi olarak düşünülen, tarihteki en büyük finansal promosyonlardan biriydi. Ama aynı zamanda bir menkul kıymet için yapılmıştı ve bu nedenle yasadışı bir eylemdi.


EMAX’ın sahipleri, tokenlerini menkul kıymet olarak gördüklerine dair resmi bir ipucu sunmadılar ve SEC'e hiç kayıt yaptırmadılar. EthereumMax temsilcileri CoinDesk'ten gelen yorum talebini ise yanıtsız bıraktı. 


EthereumMax tokeni


EthereumMax, teknik dokümanına göre, merkeziyetsiz finansın (DeFi) gücünü tamamen maksimize eden “sağlam ve ölçeklenebilir bir ekosistem” yaratmak istiyor. Projenin tarihi, kendi verdiği bilgilere göre, COVID-19 kapanmalarının yoğun olduğu döneme kadar uzanıyor; daha sonra, projenin önde gelen muhafazakâr kripto destekçileri, hızla yükselebilecek bir token yaratmak için “iyice odaklanmaya” başlıyorlar.


Sonuç: EMAX, kültürel avantaj sağladığını iddia eden bir token. Teknik dokümanda, EMAX sahiplerinin "en popüler restoran ve kulüplere" "özel erişim" hakkı elde ettikleri belirtiliyor. "Kültür tokeni", EthereumMax'in büyüyen dünyasının resmi coin’i. Yaratıcıları, EthereumMax bağlantılı borsalar, değiştirilemez token (NFT) pazar yerleri ve sahipleri için değerler yaratan diğer alanlar hakkında tavsiyelerde bulunuyor. Ancak bunlar henüz hayata geçmedi.


Bir CoinDesk muhabiri, 5 dolara satın alınan 1 milyar EMAX tokeniyle bahsi geçen kültürel avantajların kilidinin nasıl açılacağı hakkında bilgi edinmek için pazartesi günü EMAX web sitesini inceledi, ancak bir şey bulamadı.


EMAX sahiplerinin 1 milyar tokenle yapabileceği, EthereumMax web sitesinde bir dizi şansa dayalı kumarhane oyununa erişim sağlamak. Oyunlar, kripto tokenlerle değil, daha çok oyun kredisiyle ödeme yapıyor. En yüksek performans gösteren kullanıcılar trilyonlarca EMAX tokeni kazanabiliyor; üçüncü ise bir tişört alıyor. 


Web sitesinin ürün mağazası, 25,95 dolara satılan bir “EthereumMax baba şapkası”nın tanıtımını yapmış. Ancak EMAX'la ödeme seçeneği bulunmuyor.


Bu arada, EthereumMax'in "burn-baby-burn" token ekonomisi, arzı 2 katrilyondan başlayan bir tokenin "nadirliğini artırmak için " dolaşımdaki EMAX miktarını azaltıyor. Kardashian'ın reklamı, EMAX yaratıcılarının 400 trilyon token yakmasının "tüm EMAX topluluğuna nasıl olumlu olarak geri döndüğünü" övüyordu. 


Londra merkezli kripto borsası EXMO'nun CEO'su Serhii Zhdanov, kripto projelerinin, varlıklarının fiyatlarını artırmak için yaygın olarak deflasyonist token ekonomisi kullandıklarını söylüyor. Mantığı basit: Varlıkları dolaşımdan çekerek, kalanların değerini artırabiliyorlar. 


Zhdanov, “Bu, geleneksel finans piyasasında bir hisse senedinin geri alınması gibi” diyor. Zhdanov, ancak açık piyasadan token satın almak yerine onları yaktıklarını, token talebi istikrarlı kaldığı sürece fiyatın artacağını belirtiyor.


Ancak Kardashian'ın paylaşımından bu yana işler tam yolunda gitmedi: EMAX o zamandan beri %97 düştü.


Tokende yapılan dikkate değer bir değişiklik Şubat ayında Ethereum'dan, EthereumMax destekçilerinin ekosistem için daha uygun olduğunu söylediği hızlı ve ucuz ölçeklendirme çözümü Arbitrum'a geçilmesiydi. Nansen verilerine göre, dolaşımdaki tokenlerin yaklaşık yüzde 31'i Arbitrum'a taşındı. Ama sahipleri henüz tokenlerle pek bir işlem yapamıyor.


Emax'ın arkasındaki topluluk


Neredeyse her kripto para projesi, tokeninin veya NFT'sinin bir şekilde dünyayı değiştireceğine inanan yatırımcılardan oluşan bir “topluluğu” bulunduğunu iddia ediyor. Web sitesinde “tarihi değiştirmeyi” vadeden EthereumMax de pek farklı değil. Site, bağlılıklarını devam ettirmek istediği en erişilebilir topluluğu (yaklaşık 30 bin Twitter takipçisi) için eğitimsel ve ortaklığa dair içerik akışı sağlıyor.


EthereumMax'in Twitter hesabı dünyaya yayın yapmayı amaçlıyorsa, projelerin gerçek sahiplerinin (veya en azından en bağlılarının) gezindiği yer kendi Discord sunucusu. Burada, yaklaşık 2 bin 300 üye diğer yatırımcılarla EthereumMax'in kripto ortaklıkları, oyun sektörüne yönelik girişimleri ve fiyat hareketleri gibi hemen hemen her şey hakkında konuşabiliyor. 


Pek bir şey değil aslında. 27 Şubat'ta bir kullanıcı, Kardashian'ın reklamından çok önce satın aldığı ve "inişli çıkışlı zamanlarında" elinde tuttuğu EMAX'ın "güvenilirliğini" sorguladı.


"Kim Kardashian havalı olduğunu söylediği için bu coini satın almadım" diyen Donwonfosho adlı kullanıcı, Emax'i tutmanın kendisine sadece baş ağrısı olarak döndüğünü, tokenlarını Ethereum'dan Arbitrum'a taşımak için daha fazla para ödemek zorunda kalacağını ifade ediyor.


Donwonfosho söyleşide Discord'un moderatörünü hesabı sessize almaya çağırarak, "Her zaman onlarla ilgili bir şey. En son ve en harika olanı. Daha fazla yatırım yapın, daha fazla yatırım yapın" dedi. 


CoinDesk'e konuşan adıgeçen, "Herhangi bir endişe ortaya çıkarsa bu yanıtı alırsınız" ifadesini kullandı. 


Çok sayıda yüksek profilli Ethereum NFT grubuyla çalışmış önde gelen bir kripto Discord topluluk yöneticisi, CoinDesk'e “kripto topluluklarının” felsefesinin bir grup insanı ortak bir amaç etrafında birleştirmek olduğunu söyledi. 


Adının açıklanmaması şartıyla açıkça konuşan yönetici, "Gerçekte spekülasyondan öte bir şey olmadığı halde, sektörde ‘topluluk’ terimini doldurma-boşaltma planlarına destek sağlamak için bir yöntem olarak kullanan çok sayıda insan var" dedi. 


Yönetici, kripto Discord üyelerinin, fiyatların aniden düşmesi gibi kötü haberler geldiğinde, "hiperbolik" suçlamalarda bulunmalarının bilinen bir durum olduğunu, sadece sıkıntılarını paylaştıkları için ise bu kişileri susturmanın başarısız bir girişim olarak görüldüğünü belirtti.


EthereumMax topluluğu, SEC'in Kardashian'a yönelik kararının ardından iyimserdi, hatta bir Discord kullanıcısı, EMAX'ın bir dolandırıcılık değil, yalnızca bir menkul kıymet olduğu iddiasına dikkat çekiyordu. SEC de Kardashian'ın EMAX ile ilgili "devam eden soruşturmada" iş birliği yaptığını açıkladı.


Emax'ın Telegram hesabında, artan medya ilgisinin kripto para birimi için sadece pozitif olacağı yönünde bir konsensüs oluştu. Deebo adlı bir kullanıcı, birçok makalenin EMAX'ı sahte token olarak tanımlamasının fiyasko olduğunu, gerçekte ise coin'in olumlu sonuçlar ortaya çıkarmak için piyasanın durumunun iyileşmesini beklediğini söyledi.


Ne olursa olsun, EMAX SEC'in cezasının ardından %40'ın üzerinde toparlanma gösterdi. İşlem hacmi 63 bin doları geçen token, mart ayından bu yana bir gündeki en yüksek miktarı gördü.


Moderatör Tony Stark bir soruya verdiği yanıtta, "Evet, SEC ve ücretsiz reklamları sayesinde bugün iyi bir yükseliş kaydettik. Birçok büyük satın alım ve bir sürü yeni yatırımcı SEC'e gösterilen tepkinin sonucu" dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk