Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Eski OpenSea Direktöründen “NFT’ler Emtia Değil” Savunması

İçeriden aldığı bilgiyle NFT alım satımında sahtekarlık yapmakla suçlanan eski OpenSea Direktörü Nate Chastain, NFT’lerin emtia ve menkul kıymet olmadığını savundu.

23 Ağustos 2022 10:29

Güncellenme: 23 Ağustos 2022 12:28

Popüler değiştirilemeyen token (NFT) pazaryeri OpenSea’nin eski ürün lideri Nate Chastain, ABD’de bir mahkemeye dilekçe vererek platformda içeriden öğrenenlerin ticareti (kamuya açıklanmamış bilgiye dayalı ticaret) yöntemiyle NFT’ler dâhil alım satım yapan kişilere yönelik suçlamaların reddedilmesini talep etti.


ABD New York Güney Bölgesi Mahkemesi’nde dosyalanan dilekçeye göre, NFT’lerin elektronik dolandırıcılık suçlamaları için şart olan menkul kıymet veya emtia olarak kategorize edilemeyeceği savunuldu.


Chastain’ın avukatları, “İçeriden öğrenenlerin ticaretine yönelik Carpenter dolandırıcılık teorisi kapsamındaki herhangi bir soruşturma yapılabilmesi için menkul kıymet veya emtia alım satımı yapılması gerekir” denildi.


Avukatlar ayrıca, soruşturma kapsamındaki NFT işlemlerinin Ethereum blok zinciri üzerinde yapıldığını aktardı. Blok zincirinin bir açık kaynak olması ve herkes tarafından görülebilmesi nedeniyle söz konusu alım satımların kara para aklama amacıyla yapılamayacağı belirtildi.


Adalet Bakanlığı (DOJ), Haziran ayında Nathaniel Chastain’i OpenSea’de satılan NFT’lere ilişkin elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama işlemlerine iş birliği yapmakla suçlamıştı.


Suçlamalarda Chastain’in OpenSea’de sergileneceğini bildiği bazı NFT’leri henüz sergilenmeden satın aldığı ve ardından bunları platformda satarak kâr elde ettiği iddia edildi.


DOJ, Chastain’nin işlemlerini “Bugüne kadarki ilk içeriden öğrenilen dijital varlık ticareti hilekarlığı” olarak adlandırdı.

Chastain, geçen Eylül ayında OpenSea’den istifa etti. O zamandan beri Oval adlı kişiselleştirilmiş NFT koleksiyonlarının toplandığı bir platform olarak tanımlanan bir başka NFT platformunda çalışıyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

En Çok Konuşulanları İncele

Somera Sosyal Medya Trend Verileriyle

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk