Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Eski FTX Amerika Başkanının İstifasının Sebebi Sam Bankman-Fried

İflas eden kripto borsasının muhasebe hatalarını detaylandıran 45 sayfalık yeni rapor, bir noktada çalışanlara adı bilinmeyen üst düzey bir yönetici tarafından "Bilmiyorum, birkaç sayı uydurun" talimatı verildiğinden bahsediyor.

10 Nisan 2023 11:57

Güncellenme: 10 Nisan 2023 16:51

Batan kripto borsası FTX'in mevcut liderliğindeki yeni bir rapor; eski FTX Amerika Başkanı Brett Harrison'ın, geçtiğimiz Eylül ayında biraz da CEO Sam Bankman-Fried ve onun beyin takımıyla "uzun süren bir anlaşmazlık" sonucunda istifa ettiğini belirtiyor.


Pazar günü Delaware'deki ABD iflas mahkemesine sunulan rapor, FTX CEO'su John J. Ray III'ün geçen Kasım ayında yaşanan devasa çöküşten sonra görevi devralmasından bu yana borsanın kontrol başarısızlıklarına ilişkin ilk ayrıntılı rapor.


Rapora göre Harrison’ın, "uygun yetkilendirme eksikliği, resmi yönetim yapısı ve önemli işe alımlar" da dahil olmak üzere FTX Amerika’nın çalışma şekline yönelik ciddi endişeleri vardı.


Bu endişelerini Bankman-Fried ve eski mühendislik müdürü Nishad Singh'e ifade ettiğinde, primleri "büyük ölçüde azaldı" ve şirket avukatları tarafından kendisine Bankman-Fried'dan özür dilemesi talimatı verildi. Ancak o reddetti.


İddialar, Harrison'ın daha önce Twitter üzerinden yaptığı, Nisan 2022'de yazılı şikâyette bulunduktan sonra tehdit edildiği; kovulacağı ve bu şikâyeti geri çekip özür dilemediği takdirde "Sam mesleki itibarıma zarar verecek" dediği açıklamalarıyla örtüşüyor.


CoinDesk’in pazar günü ulaştığı Harrison raporu doğruladı ancak konu hakkında daha fazla yorum yapmadı.


Rapora göre, borsanın hukuk departmanındaki başka bir görevli, "Alameda'nın kurumsal kontroller, kabiliyetli liderlik ve risk yönetimi eksikliğine yönelik kaygılarını ifade ettikten hemen sonra görevinden alındı."


Ray'in 45 sayfayı aşkın raporu; FTX'in ve ilgili kuruluşların, organizasyonu ya da iç kontrolleri pek önemsemeyen Bankman-Fried ve dostları tarafından yönetilen gelişigüzel bir şirketler ağı işletmesi tasviri çiziyor.


Yine rapora göre FTX'in bilançolarını yeniden yapılandırmak, kısmen FTX'in liderliğinin devamlı olarak hesapların kontrolünü kaybetmesi ve "istenmeyen posta gibi toplanan" çekleri bozdurma zahmetine girmemesi sebebiyle, "profesyoneller tarafından büyük çaba gerektirmeye devam eden, tepeden tırnağa ve sürekli bir uygulama."


Belgede, Alameda'nın “onları korumak ya da sorumluluk almak bir yana" kendi duruşlarının ne olduğu konusunda bile net olmadığı belirtiliyor. Alameda'nın kripto pozisyonlarının yapısını göstermesi beklenen Haziran 2022 portföy özetinde, iddialara göre çalışanlara adı bilinmeyen üst düzey bir yönetici tarafından "Bilmiyorum, birkaç sayı uydurun" talimatı verildiği bildirildi.


‘Olur böyle şeyler’

Rapora göre, bir keresinde Bankman-Fried çalışanlara şunları söylemiş:


"Alameda denetlenemez. Bunu "büyük bir muhasebe firmasının onu denetleme konusunda çekinceleri olur" anlamında demiyorum; Bunu, 'kapsamlı işlem geçmişi gibi bir şeyi kenara bırak, bilançonun ne olduğunu sadece tahmin edebiliyoruz anlamında diyorum. Bazen dikkat etmediğimiz 50 milyon dolarlık bir varlığın ortalıkta öylece durduğunu görüyoruz; böyle şeyler olabiliyor.”


Bankman-Fried'in çalışanlarına ettiği özel itiraflar, Twitter ya da gazeteciler üzerinden yaptığı basın açıklamalarıyla çoğu zaman doğrudan çelişiyordu.


Örneğin Bankman-Fried, Twitter’daki takipçilerine iki faktörlü kimlik doğrulamanın öneminden bahsetti ve şöyle yazdı: “Günlük hatırlatma: 2FA kullanın! Kripto güvenliğinin yüzde 90'ı, temel şeyleri yaptığınızdan emin olmaktır."


Ancak Ray'in raporuna göre FTX, Google Workspace ve 1Password dahil önemli kurumsal hizmetler için iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanamadı. Diğer güvenlik sorunları arasında, düz metin olarak ve bir FTX Group sunucusunda şifreleme olmadan, yüz milyonlarca dolarlık kripto para içeren çeşitli sıcak cüzdanların kurtarma ifadelerinin (seed phrases) ve kişisel anahtarların depolanması yer alıyordu.


Ray'in raporuna göre, Bankman-Fried'ın borsanın "sanal varlıkları saklamak için en iyi uygulama sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan standart çözümünü" kullandığına ilişkin kamu güvencesine rağmen FTX, kripto varlıklarının büyük bölümünü her zaman sıcak cüzdanlarda tuttu.


Ray'e göre bu güvenlik zafiyeti, hala kim olduğu bilinmeyen bir bilgisayar korsanının, borsanın iflas başvurusunda bulunduğu gece çeşitli FTX kontrollü cüzdanlardan 432 milyon dolarlık kriptonun kontrolünü eline geçirmesine neden oldu.


Daha Fazla Oku

    FTXSam Bankman-FriedAlameda

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk