Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Epic Games’in Yeni Blokzincir Oyunu Grit, Bir Dönüm Noktası Olabilir

“Grit'in oynaması ücretsiz modelinin ve NFT stratejisinin başarısı, Steam gibi diğer büyük platformları GameFi oyunlarını platformlarına dahil etmeye ikna etmek için çok önemli”

5 Temmuz 2022 14:44

Güncellenme: 26 Ağustos 2022 16:01

Büyük oyun stüdyoları yavaş yavaş Web 3.0 dünyasına adım atıyor. AAA klasmanındaki dünya devi oyun stüdyolarından Epic Games, Grit adındaki oyununu piyasaya sürüyor.


Grit, geleneksel bir oyun stüdyosunun bu alandaki ilk örneği. Oyna kazan modeliyle piyasaya çıkan Epic Games’in iddialı oyunu Vahşi Batı’da geçiyor. Unreal oyun motorunu kullanan Grit’te oyun içinde kullanılan avatarlar ve atları NFT varlıklar olarak sunuyor. Grit içindeki NFT’ler Ethereum ağında yer alıyor.


Dolayısıyla Epic Games’in platformunda piyasaya sürülen ve blokzincir üzerinde oynanan ilk oyun Grit bir mihenk taşı niteliğinde. Nitekim eğer Epic Games bu hamlesinde başarıya ulaşırsa, diğer devasa oyun stüdyolarının da bu alana kayması olası.


Epic Games ve Gala Games arasındaki ortaklığın ilk blokzincir oyunu olan Grit'in lansmanı, oyuncuların Web2'den Web3'e kitlesel katılımı için bir dönüm noktası olarak görülüyor. Bununla birlikte, blokzincir oyunları büyük ölçüde spekülatif yapıları, yüksek ön yatırım maliyetleri, düşük üretim kalitesi ve güvenlik endişeleri nedeniyle kitlesel olarak benimsenmiyor.


Kripto para borsası Huobi’nin konu hakkında yayımladığı rapor da tam olarak bu konuya parmak basıyor. “Epic Games Mağazası’nın ilk blokzincir tabanlı oyunu herkes tarafından benimsenecek mi?” başlıklı rapora göre bu hamle, blokzincir oyunlarını ana akım haline getirebilir.


Raporda şu ifadeler yer alıyor: “Grit'in oynaması ücretsiz modelinin ve NFT stratejisinin başarısı, Steam gibi diğer büyük platformları GameFi oyunlarını platformlarına dahil etmeye ikna etmek için çok önemli.”


GameFi ve oynadıkça kazan sistemli oyunlar geçen yıl hızlı bir büyüme gösterse de bunu sürdürmekte aynı başarıyı gösteremediler. Toplam günlük GameFi oyuncuları geçen yılın Aralık ayında zirveye ulaştığı Mayıs ayında oyun tokenleri piyasasının çökmesinin ardından yüzde 30’luk düşüş yaşayan pazar şu anda geleneksel oyunlara kıyasla nispeten küçük kalıyor. Örneğin, Epic Games mağazasında aylık yaklaşık 62 milyon aktif oyuncu varken ve bu sayı tüm blokzincir oyunları içerisindeki aktif oyuncu sayısının yaklaşık 1,7 katı.


Rapor, blokzincir oyunlarını ana akım olmaktan alıkoyan ana faktörlerin, son derece spekülatif ücretli oyna ve kazan oyun modelindeki doğal kusurlar ve blokzinciri çevreleyen teknoloji riskleri olduğunu vurguluyor. Bu sorunlar, oyuncuların blokzincir oyunlarını Ponzi şemaları ve dolandırıcılıklarla ilişkilendirmesine ve büyük oyun platformlarının itibarlarını tehlikeye atmamak için blokzincir özellikli oyunlardan uzak durmasına yol açmış durumda.


Rapor aynı zamanda, blokzincir tabanlı oyunları daha kapsayıcı ve sürdürülebilir hale getirmek için oynaması ücretsiz bir oyun modeli öneriyor. “Ücretsiz oynama seçeneği, oyuncuların, erken oyuncuların veya yatırımcıların NFT'leri oyuna daha sonra giren yeni oyunculara satarak kâr ettiği spekülatif Ponzi benzeri oyunlardan kaçınmasını sağlayacaktır” ifadelerinin yer aldığı raporda, “NFT oyun içi varlıkların isteğe bağlı olması ve kazanmak için öde ve adil olmayan özelliklerden ziyade kozmetik özelleştirme gibi sosyal hizmetler sağlanması” vurgusu yapılıyor.


Raporu kaleme alan Huobi Araştırma Enstitüsü araştırmacısı Hanson Chan konu hakkında şunları söylüyor: “Aylık yalnızca 35 milyon benzersiz aktif cüzdanla, blokzincir oyunlarının hala çoğunlukla kripto ile ilgili oyunculardan oluşan niş bir video oyunu türü olduğu açıktır. Blokzincir oyunlarının toplu olarak benimsenmesi, blokzincir oyunları kendilerini kazandıkça öde, Ponzi benzeri oyun modellerinden ayırdığında ve oyunlara uygulanabilecek güvenli bir teknoloji olduklarını kanıtladığında gerçekleşecektir.”


“Büyük oyun stüdyoları ve yayıncılar, blokzincir oyunları için güvenli bir ortam oluşturmada ve blok zincir oyunları için standardı belirlemede önemli bir rol oynayacak” diye konuşan Chan, ekliyor: “Çoğu büyük oyun yayıncısının blokzincir oyunlarını başlatırken bekle ve gör yaklaşımı benimsemesiyle, Epic Games ve Ubisoft gibi öncüler Triple-A blokzincir oyunlarında öncülük edecek.”
Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk