Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

"En Önemlisi, Dünyadaki Örnekleri Olduğu gibi Kopyalamak Yerine Bunların Türkiye’nin Şartlarına Uyarlanması"

Bitlo CEO'su Mustafa Alpay, Kripto Varlık Yasası ve ardından gelen FATF kararını değerlendirdi.

3 Temmuz 2024 17:25

Güncellenme: 3 Temmuz 2024 17:35

26 Haziran 2024 tarihinde Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, yaygın bilinen tanımıyla "Kripto Varlık Yasası" TBMM’den geçti. Teklif, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.


Yasaya göre, kripto varlıkları alım satımına aracılık eden platformların SPK tarafından lisanslanması ve düzenleme kapsamına alınması amaçlanıyor. Bu sayede, müşteri varlıklarının saklanması ve platformlar ile müşteriler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi güvence altına alınacak. Yasa teklifinde vergilendirme konusunda herhangi bir hüküm bulunmamakla birlikte, SPK ve TÜBİTAK kripto hizmet sağlayıcılarından belirli oranlarda gelir elde edecek. SPK ve TÜBİTAK, bu gelirlerin %1'ini kripto hizmet sağlayıcılarından alacaklar.


Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force - FATF), 28 Haziran 2024'te Singapur'da gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye'nin gri listeden çıkarılması kararını aldı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, toplantı öncesinde sosyal medya hesabından "Başardık" mesajını paylaşarak kararı duyurdu.


FATF'nin yayımladığı dökümanlara göre, Türkiye ile birlikte Jamaika da gri listeden çıkarıldı. FATF, Ekim 2021'de belirtilen stratejik eksikliklerin giderilmesi ve kara para aklama ile terörizmin finansmanıyla mücadele etkinliğinin artırılması yönünde Türkiye'nin kaydettiği ilerlemeleri vurguladı.


Tüm bu sıcak gelişmeler ışığında Bitlo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Mustafa Alpay görüşlerini sorduk.


26 Haziran 2024 tarihinde, yaygın bilinen adıyla "Kripto Varlık Yasası" olarak anılan Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Bu yasa teklifinin hazırlanma süreci ve yasanın mevcut hali hakkında ne düşünüyorsunuz?


Bu yasal düzenlemeyi uzun süredir bekliyorduk. Sürecin titizlikle yürütüldüğünü ve dünyadaki örneklerin iyi incelendiğini düşünüyoruz. Ama en önemlisi, dünyadaki örnekleri olduğu gibi kopyalamak yerine bunların Türkiye’nin şartlarına uyarlanması… Türkiye, nüfusu genç ve doğal olarak yeniliklere açık, girişimciliğe yatkın bir ülke. Blockchain ve kripto para teknolojileri, Türkiye için bir fırsat. Yasa tasarısı, bu fırsatın önünü tıkamıyor; aksine onu belirli bir çerçeveye oturtuyor ve sağlıklı, gerçek bir endüstriye dönüşmesinin önünü açıyor. 


Yasa bu haliyle yatırımcıların güvenlik endişelerini giderecek, sektörün resmi kurumlarca denetlenmesini sağlayacak ve güvenilir, işini düzgün yapan kuruluşları öne çıkaracak. Böylece blockchain ve kripto para sektörünün Türkiye’de sağlıklı, sürdürülebilir ve rekabetçi şekilde büyümesini sağlayacak. Tasarının tokenizasyonun önünü açması da çok önemli bir adım. Gerçek dünya varlıklarının dijital dünyaya adapte edilmesini ve milyonlarca kullanıcının bunlara küçük tutarlarla yatırım yapabilmesine olanak sağlanmasını destekliyoruz.


Biz Bitlo olarak gündeme geldiği ilk günden beri böyle bir düzenlemeyi destekliyoruz ve tüm hazırlığımızı yaptık. Elbette zaman içerisinde birtakım eksikler de ortaya çıkacak ve yasa buna göre düzenlenecektir. Ama doğru bir yolda ilerlendiğini düşünüyoruz. 


28 Haziran 2024 tarihi itibariyle Türkiye, FATF'in gri listesinden çıkarıldı. Bu gelişmenin kripto yasasıyla olan ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?


Türkiye’nin gri listeden çıkması için kripto varlıklara dair bir düzenleme getirilmesi gerekiyordu. Sayın Mehmet Şimşek de bunu dile getirmişti. Kripto yasası sayesinde kripto varlıklarla kara para aklama, dolandırıcılık, terörizmin finansmanı gibi riskler minimize edilecek. Bu da Türkiye’nin görünümünün düzelmesi açısından çok önemli. 


Ülkemizin FATF'in gri listesinden çıkmasının etkilerini nasıl öngörüyorsunuz?

 

Muhtemelen Türkiye’nin kredi notu yükseltilecek ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisi artacaktır. Sadece kendi sektörümüzde bile birçok yabancı yatırımcı Türkiye'nin gri listeden çıkma süreciyle ilgili bizden bilgi aldı. Bu firmaların bir kısmının Türkiye’de kripto parayla ilgili teknoloji ve finans kuruluşu kuracaklarını öngörüyoruz. Türkiye kripto ekosisteminin, mevcut bireysel yatırımcılar ve global paydaşlar açısından, bu sıcak gelişmeler ışığında nasıl bir görünüm sergilediğini düşünüyorsunuz?


Türkiye’nin kripto ekosistemine üç açıdan bakmak lazım: Aracı kurumlar, yatırımcılar, girişimler. 


Türkiye, Bitlo gibi deneyimli ve güvenilir aracı kurumlara ev sahipliği yapıyor. Yeni yasayla beraber bu güvenilir kurumlar SPK tarafından da lisanslanacak, bir nevi güvenilirlikleri tasdik edilecek. 


Yatırımcılar açısından finansal okuryazarlığı artırmak hâlâ önemli. Tüm piyasaların bir dinamiği var ve unutmamak gerek, hepsinde kazananlar olduğu gibi kaybedenler de var. Riski yönetmeyi öğrenmek gerekiyor. Biz Bitlo olarak düzenli şekilde üyelerimizin finansal okuryazarlığını artıracak içerikler sağlıyoruz. Aynı zamanda güvenli yatırım için içeriği uzmanlarca belirlenmiş Sepet Token’lar gibi ürünler sunuyor, Düzenli Birikim özelliğimizle uzun vadeli yatırımları ve kripto para biriktirmeyi teşvik ediyoruz.


Son olarak, Türkiye yenilikçi kripto para girişimleri açısından gelecek vadeden bir ülke. Yeni yasa, bu girişimler için güvenilir ve sağlıklı bir ekosistem yaratacak. Özellikle gerçek dünya varlıklarının tokenizasyonu ve fiziki altınla teminatlı olan, listelediğimiz Gram Gold Token (GRAMG) gibi stablecoin’ler için sürdürülebilir bir çerçeve sağlanıyor. Bu çok önemli ve inovasyonun önünü açacak bir adım. Önümüzdeki süreçte gayrimenkulden tutun devlet tahvillerine kadar birçok ürünün de tokenizasyonuna şahit olacağımızı düşünüyoruz.


Sonuçta, Türkiye’nin kripto para ekosistemini güzel günlerin bekliyor.


Ekosistemin önemli bir paydaşı olarak, bu gelişmeler doğrultusunda yeni yılda gerçekleştireceğiniz planlar ve açılımlar nelerdir? Ajandanızda neler var?


Bitlo, kurulduğu günden bu yana altyapısı sağlam, gelecek vadeden ve yenilikçi projeleri kripto para yatırımcılarıyla buluşturuyor. Bunu da en güvenli şekilde yapıyor ki Şikayetvar’dan üç kez üst üste Kusursuz Müşteri Deneyimi Yaşatan Kripto Para Borsası Ödülü aldı. 


Bugüne kadar yüzlerce kripto işlem çiftini kullanıcılarımıza sunduk, birçok projeyi Türkiye’de ilk kez listeleyen platform olduk. Sepet token’lar, emtia token’lar ve tarım token’lar gibi yenilikçi kripto varlıklar da sadece Bitlo’da listeleniyor. Örneğin düşük makas aralığıyla altın alım satımı olanağı sağlayan ve birebir oranda fiziki altın karşılığı bulunan GRAMG… En sevilen ürünlerimizden biri. Bundan sonra da böyle yenilikçi ürünleri listelemeyi sürdüreceğiz. 


Ayrıca kendi teknolojimiz olan özelliklerimiz ve araçlarımızla yatırımcıların işlerini kolaylaştırıyoruz. Fiyat Alarmı, Düzenli Birikim, Social Trading ve Zincir Emir gibi bu araçları yatırımcıların ihtiyaçları doğrultusunda sürekli güncelliyor ve yeni özellikler geliştiriyoruz.


Daha Fazla Oku

    BitloMustafa AlpayFATFKripto Yasası

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk