Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Dünya Bankası’na Bağlı IFC, Karbon Dengelemesi için Blockchain Tabanlı Platformu Destekliyor

Karbon Fırsatları Fonu, karbon kredilerinin tokenize işlemleri için yatırımları artırmayı hedefliyor.

18 Ağustos 2022 09:52

Güncellenme: 18 Ağustos 2022 13:04

Daha az gelişmiş ülkelere yatırım yapmaya odaklanan Dünya Bankası Grubu üyesi olan Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Karbon Fırsatları Fonu'nda enerji odaklı blockchain platformu Chia Network ile birlikte çalışıyor.


Ayrıca sürdürülebilirlik finans şirketi Aspiration ve biyolojik çeşitlilik yatırımcısı Cultivo da bu çalışmada yer alıyor ve fonu bu iki şirket tarafından seçilen projelerden satın alınan blockchain tabanlı karbon kredileri sağlayacak.


Karbon dengelemeleri, şirketlerin ağaç dikme veya yenilenebilir enerji projelerini finanse eden krediler satın alarak emisyonlarını telafi etmeleri için kullanılan bir araçtır.


IFC'nin üst düzey küresel direktörü Paulo de Bolle, "Yeni blockchain teknolojilerini kullanacak olan yeni yapı, sermaye piyasalarının karbon kredisiyle ticaretine şeffaf, güvenli, adil ve yararlı bir şekilde tam olarak girmesinin yenilikçi bir yoludur" dedi.


Reuters, fonun 10 milyon dolar ile tohumlandığını bildirdi.


Blockchain teknolojisi, sunulan bu şeffaflık nedeniyle karbon dengelemesi ile ilgili projeler için doğal bir ortam gibi görünüyor. Fakat, birçok blockchain, kripto para madenciliğinde yer alan enerji tüketimi nedeniyle yeni coin'lerin ağ içerisine yer alma sürecinde kusurlu bulunuyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

En Çok Konuşulanları İncele

Somera Sosyal Medya Trend Verileriyle

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk