Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Donanım Cüzdanı Güvenliğini Artırmanın Yolları

Ledger, donanım cüzdanına erişimini kaybetmiş kullanıcılara çıkış yolunu gösteriyor

22 Aralık 2022 12:08

Güncellenme: 22 Aralık 2022 20:58

Kripto varlıkları çevrim dışı saklayan, güvenlikli donanım cüzdanı Ledger, kaybedilen donanım cüzdanlarına ilişkin kullanıcılara varlıkları üzerinde tam kontrol sağlayabilmeleri için önerilerde bulunuyor.


Son yaşanan FTX krizinden sonra kullanıcılar merkezi yapılardan çıkarak kendi varlıklarını kendileri koruma yolunu tercih etmeye başladı. Ancak bu cüzdanlar da hırsızlık, imha veya kayıp gibi risklerle karşı karşıya kalabiliyor. Kripto varlık cüzdanı Ledger, donanım cüzdanına erişimini kaybetmiş kullanıcılara önceden alacakları tedbirler konusunda önerilerde bulunuyor.


Özel anahtarlar, kullanıcıların kripto varlıklarına erişmesinin yanı sıra işlemleri tamamlamasına ve kripto para almasına olanak tanıyan kriptografik bir harf ve rakam dizisi içeriyor. Örneğin Ledger donanım cüzdanı genellikle, kullanıcıların özel anahtarları kurtarmasına olanak tanıyarak cüzdan sahibi tarafından okunabilen bir yedekleme içeren anımsatıcı bir kurtarma ifadesi biçiminde özel bir anahtar sağlıyor. Anımsatıcı form, tipik olarak donanım cüzdanlarının tohum cümleleri oluşturma amacıyla kullanılan en yaygın standart olan BIP39 aracılığıyla etkinleştiriliyor. Tohum cümlesi olarak da adlandırılan bir BIP39 kurtarma cümlesi, temel olarak bir kripto para cüzdanını kurtarmak için kullanılan 12 veya 24 rastgele kelimeden oluşan bir şifredir. Ledger, genellikle bir donanım cüzdanı kurmanın en başında kullanıcılara şifrelerini bir kağıda yazmaları talimatını veren bir tohum cümlesi oluşturuyor.


Varlıklarınızı yedekleyin

Yedek bir donanım cüzdanı kullanmak ve varlıkları bir başka cihazda yedeklemek, cihazın kayıp ya da çalınmasına karşı izlenebilecek en doğru yollardan biri olarak tanımlanıyor. Bu nedenle yedek bir donanım cüzdan kullanarak cüzdan kaybedilse bile kurtarma cümleleriyle varlıklara tam erişim sağlanabiliyor. Herhangi bir zamanda erişimi kaybetme riski göze almak istenmediğinde çok büyük miktarda varlıklara sahip olunursa kullanıcılar, özel anahtarını her iki donanım cüzdanında da bulundurabiliyor veya yeni bir cüzdan adresi tanımlayıp ikincil cüzdanda kaynak oluşturabiliyor. Böylelikle donanım cüzdanlarından birinin kaybedilmesi halinde varlıklara diğer cüzdanda erişilerek varlıklar üzerinde güvenle tam koruma sağlanabiliyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk