Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Dijital Euro İçin Mayıs'ta Yasa Tasarısı Sunulacak

Avrupa Komisyonu’nda dijital euro için Mayıs ayında bir yasa tasarısı sunulacak.

25 Ocak 2023 13:05

Güncellenme: 25 Ocak 2023 14:42

Avrupa Komisyonu’nun internet sitesinde paylaşılan bir dokümana göre dijital euro’yu desteklemek ve sanal dünyada bir strateji oluşturmak amacıyla Mayıs ayında bir yasa tasarısı sunulacak.


Avrupa Merkez Bankası, henüz bir merkez bankası dijital parası (CBDC) çıkarma konusunda nihai kararını vermedi. Ancak komisyon, dijital euro’nun yasal ödeme aracı statüsünü savunmak ve kara para aklama karşıtı kurallar koyabilmek için yeni kanunlara ihtiyaç olacağını belirtti.


AB finansal hizmetler temsilcisi Mairead McGuinness, dün düzenlenen Ekonomik ve Mali İşler Komistesi’nde milletvekillerine “Bizim mevzuatımız dijital euro için bir iskelet olacak. Avrupa şimdi hiçbir şey yapmazsa bu ihmalkarlık olur. 5-10 yıl içinde acilen bir şeyler yapmak zorunda kalınır” dedi.


Yasa tasarısı komisyon tarafından 24 Mayıs’ta yayınlanacak. McGuinness, dijital euro’nun kullanımına ilişkin durumların ve kullanılacak teknolojinin Avrupa Parlamentosu ve AB hükümetlerine bağlı olduğunu söyledi.


Dijital euro konusuna şüpheli yaklaşanlar da var. Parlamento ekonomik temsilcilerinden Markus Ferber, oturumda McGuinness’e şu soruyu sordu: “Tüketicinin gözünden baktığımızda, bir dijital euro ile mevcut ödeme sistemlerinde yapamadığımız ne yapılabilir?”


Daha Fazla Oku

    Avrupa KomisyonuDijital Eurocbdc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Kripto Cumhuriyetçi Adayların Gündeminde

7 Aralık 2023 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk