Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Dijital Euro için Amazon’a Destek

Amazon, Dijital Euro için Avrupa Merkez Bankası tarafından seçilen beş şirketten biri.

29 Eylül 2022 14:15

Güncellenme: 29 Eylül 2022 17:10

Bir Avrupa Birliği yetkilisi, Amazon’un dijital euro’yu test etmesi için ana yetkili yapılmasını desteklediğini belirtti.


ABD menşeli online perakende şirketi Amazon, Avrupa Merkez Bankası tarafından dijital para (BBDC) kullanıcı ara yüzü geliştirmesi için seçilen beş şirketten biri. Kurum 2023 yılının Eylül ayında bir dijital euro çıkarıp çıkarmama konusunda kesin kararını verecek.


AB menşeli olmayan tek şirket konumunda bulunan Amazon dışında, ödeme hizmetleri sunan Nexi ve Worldline, İspanya’dan CaixaBank ve Avrupa Ödeme Sistemleri Girişimi yer alıyor.


Avrupa Merkez Bankası ödeme sistemleri danışmanlarından Jürgen Schaaf, Londra’da yapılan bir panelde prototip denemelerinin teknolojik hususlara göre yönlendirildiğini belirtti. Schaaf, bu konuda seçilen beş şirketin teknoloji odaklı testler ve denemeler bakımından en uygun şirketler olduğunu belirtti. Öte yandan, deneme sonuçları otomatik olarak bir sonraki deneme aşamalarında kullanılmayacağını ekledi. Yani Amazon, öncelikli tercih olmaya devam etmeyecek.


Visa ve Mastercard gibi Avrupa dışı şirketlerin domine ettiği ödemeler sektöründe Avrupa’nın dayanıklılığını ve otonomisini sağlamak dijital euro’nun en önemli hedeflerinden biri. Schaaf, finansal yaptırımlarla karşı karşıya kalınması durumunda bunun AB ekonomisi için bir fren anlamına geleceğini belirtti.


Öte yandan, Avrupa’nın dijital euro ile finansal otonomosini güçlendirmeyi hedeflemesinin yabancı perakandecilere kapıların kapatılacağı anlamına gelmediğini de ekledi.


AB, merkez bankasına bağlı bir dijital para çıkarmayı planlayan oluşumlardan biri ve eğer planlandığı gibi giderse bu dijital paranın 2026 yılında çıkarılacak.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk