Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

#DevconIstanbul Çağrısı Çığ Gibi Büyüyor

Ethereum Vakfı tarafından 2014 yılından beri hayata geçirilen Devcon'un Türkiye'de düzenlenmesi için #DevConİstanbul kampanyası başlatıldı.

25 Ağustos 2022 14:40

Güncellenme: 17 Eylül 2022 21:43

Türkiye blok zinciri ekosistemi ve bu alanın kanaat önderleri, Devcon'un Türkiye'de düzenlenmesi için #DevconIstanbul kampanyasını başlattı.

2014 yılından beri Ethereum Vakfı, tüm Ethereum geliştiricileri, düşünürleri ve yapımcıları için yıllık konferans formatında Devcon'u düzenliyor. Etkinlik bugüne kadar Almanya, İngiltere, Çin, Meksika, Çek Cumhuriyeti ve Japonya'da düzenlendi.

Peki niçin ekosistemin paydaşları bu etkinliğin Türkiye'de düzenlenmesini istiyor? Bunun için üç güçlü neden olduğunu söyleyebiliriz:


  • Türkiye'nin kripto varlıklarla ilgilenen kitlesi: Dünya çapında yapılan araştırmalarda Türkiye'nin kripto varlıklarla ilgilenen nüfusu ve kripto varlıklar üzerinde ulaştığı değerler dikkat çekiyor. Chainalysis'in 2021 yılı için yayınladığı raporda, Türkiye altıncı sırada yer alarak bir çok ülkeyi geride bırakmıştı. Ülkenin kripto varlıklara ilgilenen nüfusu ve bu kitlenin genel nüfus üzerinde oranı, globalde bir çok şirketin yerelleşme çalışmalarında Türkiye'nin önceliklendirilmesine neden olmuştu. 

  • Yerel token, merkezi ve merkeziyetsiz borsa projeleri: Farklı alanlarda hazırlanan token, dijital sanat eseri ve borsa çeşitliliği ile globalde önemli bir noktada konumlandığını söyleyebiliriz. Türkiye merkezli bu projelerin yayılım süreçleri bu döngüye doğrudan etkileyecek.

  • Yazılım odağında çalışan genç nüfusun ve üniversite kulüplerinin dünya çapında başarıları: Geçtiğimiz günlerde İstanbul Teknik Üniversitesi Blockchain kulübü içerisinden bir takım, ETHGlobal finalisti olarak Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ile bir araya gelmişti. Globalde Web 2.0 ekosistemin önemli bir yazılımcı kaynağı olarak konumlanan Türkiye'nin, son dönemlerde yaşanan gelişmelerle Web 3.0 ekosistemi için de önemli bir insan kaynağı merkezi olacağı iç görülerine varılıyor. 

Ekosistemin önde gelen fikir önderlerinden, Mindstone Blockchain Labs'ın CEO'su Tansel Kaya, Devcon'un Türkiye'de düzenlenmesi için oluşturulan kampanyaya desteğini nedenleriyle birlikte açıkladı. Bu nedenler arasında öncelikle ekosistemin son derece dinamik olduğunu belirten Tansel Kaya, yurt dışından yüksek bir potansiyel olarak görünen Türkiye'nin böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmasının gerekliliğini vurguladı.


Ülkemizin gelişim alanı olarak yazılım endüstrisi olduğunu belirten Kaya, Devcon gibi prestijli etkinliklerin bu endüstrinin canlanması için bir fırsat olduğunu belirtti. Öte yandan, ülkemizden alana olan ilgili katılımcı profilinin düzenleyici kuruluşları etkileyeceğini vurgulayan Kaya, ekosistemde yaşanan çatışmaların bu gibi organizasyonlardan uzak tutularak birlik yaklaşımıyla etkinlik çağrısına destek verilmesini önerdi.


Destekler kampanyanın duyurusu için hashtag üzerinden toplanırken, ekosistemden öne çıkan bazı profiller isimlerinin yanına #DevconIstanbul ekleyerek çağrıda bulundular.


Devcon Forum'da Türkiye, Vietnam ve Portekiz ile yarışıyor. Görüntülemelerde son durum Vietnam: 2.100, Türkiye: 1.700 ve Portekiz 1.400 olarak kayıtlara geçti. Ayrıca, başlangıcından bu yana her yılın Devcon konferans sunumları ve video içeriklerine buradan erişebilirsiniz.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ali Yüksel

CoinDesk Türkiye'de ürün yöneticisi olarak yazılım, tasarım ve içerik ekibiyle doğrudan çalışmaktadır. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Ali, uzun süredir ürün yönetimi alanında çalışıyor. Daha önce medya, eğitim teknolojileri, dijital tarım ve mobil uygulama zekası dikeyinde çözümler üreten teknolojilerde ürün yöneticisi olarak sorumluluk aldı. Aktif bir YGA gönüllüsü olarak insanlığa faydalı, çift kanatları gençler yetiştirme motivasyonuyla Bilim Seferberliği projesini destekliyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk