Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Deutsche Bank ve Standard Chartered, SWIFT’in Sonunu mu Getiriyor?

Evrensel Dijital Ödemeler Ağı, halka açık blok zincirlerindeki stabilcoin’lerle gerçekleştirilenlerden merkez bankası dijital para birimleriyle gerçekleştirilenlere kadar birçok işleme izin verir.

26 Ekim 2023 14:03

Güncellenme: 26 Ekim 2023 14:17

Deutsche Bank ve Standard Chartered'ın SC Ventures'ı, eski bankacılık altyapısındaki SWIFT mesajlaşma sistemine benzer bir yaklaşım benimseyerek blok zinciri tabanlı işlemlerin, stabilcoin'lerin ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC'ler) birbirleriyle etkileşime geçebilmelerini sağlayacak bir sistem üzerinde çalışıyor.


Bankalar; finans kurumlarına ve danışmanlık şirketlerine ait doğrulayıcılardan oluşan blok zinciri sistemi Evrensel Dijital Ödemeler Ağı’nı (Universal Digital Payments Network – UDPN) test ediyor. Sistem üzerinde USDC stabilcoin’lerinin aktarılması ve takas edilmesi de dahil birçok senaryo yürütülüyor.


Teknoloji danışmanlığı GFT Group ve Çin Blok Zinciri Tabanlı Hizmet Ağı'nın (BSN) kurucu ortağı Red Date Technology tarafından geliştirilen sistem, halka açık blok zincirlerindeki stabilcoin’lerle gerçekleştirilenlerden merkez bankası dijital para birimleriyle gerçekleştirilenlere kadar birçok işleme izin veriyor.


Dijital para birimleri, SWIFT mesajlarına benzer bir şekilde işlemler için gerekli ortamı ve etkileşimi sağlıyor. Geliştiriciler, proje amacının UDPN'in çeşitli blok zinciri ağları arasında birlikte çalışabilirlik köprüsü görevi görmesinin yanı sıra katılımcılara merkeziyetsiz dijital kimlik standartlarını (DID'ler) uygulayarak banka dostu ve düzenlenmiş bir ortama izin vermesi olduğunu belirtiyor


SC Ventures’ın CTO’su Thorsten Neumann, en önemli unsurun “işlemlerin izinsiz ağlar da dahil temel bir altyapıya yerleştirilmesi” olduğunu söylüyor.


Örneğin, sınır ötesi bir para transferi gerçekleştirirken, gönderen kurum tokenize edilmiş değeri alıyor ve UDPN tarafından yönetilen akıllı bir sözleşmeye aktarıyor. Daha sonra ise sistem, akıllı sözleşmedeki hedef para birimini serbest bırakıyor.


GFT Group’un UDPN lideri Steffen Schacher, şu anda 10 kavram kanıtı (proof-of-concept) testi yürüten 25 kuruluş bulunduğunu bildiriyor. Grup ABD, Avustralya, Latin Amerika ve Avrupa’da yer alan birçok bankayı içeriyor.


Daha Fazla Oku

    Deutsche Bankstandard charteredSWIFT

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
P2 Ventures, Polygon Ekosistemindeki Girişimcilere 50 Milyon Dolar Taahhüt Etti

17 Nisan 2024 17:26

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk