Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Denizbank Blokzinciri Projelerini Hayata Geçirmek İçin Start Bekliyor

Banka bünyesindeki NEOHUB sektörde büyük değişiklikleri tetikleyecek bir blokzinciri projesine hazırlanıyor

23 Aralık 2022 16:28

Güncellenme: 25 Aralık 2022 11:47

Denizbank bünyesinde faaliyetlerini sürdüren NEOHUB, başta blokzinciri teknolojileri olmak üzere sektöre katkıda bulunacak hatta sektörün çehresini değiştirecek bir dizi projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. NEOHUB Genel Müdürü Gürhan Çam “Blokzinciri teknolojisine yatırım yapmak lazım ki biz de yapıyoruz. Bazı projeler geliştirdik ve BDDK’nın kapısını çaldık. Onayda bekleyen çok önemli bir blokzinciri projemiz var. Şu anda açıklayamıyorum. Onay bekliyoruz. Ancak şu kadarını söyleyebilirim, tüm bankacılık sektörünü değiştirebilecek bir teknoloji geliştiriyoruz” diyor.


Blokzincir tanımının banka tanımı ile örtüştüğüne dikkat çeken Gürhan Çam, “Bankacılığın temelinde defter-i kebir vardır yani kayıt tutma. Defteri tutan kişi güveni sağlar. Blokzincir bu defteri tek bir yerde tutmak yerine dağıtık olarak tutmasını sağlıyor” diyor.


Saklama hizmeti işin başlangıcı

Bu nedenle blokzincir teknolojilerinin bankacılık alanında pek çok fırsat yarattığına işaret eden Çam, kripto paraların aslında finans sistemi içerisinde olmadığına ve geliştirilecek teknolojilerle bu değerlerin sistem içerisine dahil edilebileceğine dikkat çekiyor. “Bankacılık sistemi temelde çok basit bir iş yapar, mevduat sahiplerinden parayı alır ihtiyaç sahibine ya da reel ekonomiye aktarır. Ama biz şu anda kripto paradaki varlığa aracılık edemiyoruz. Bizim banka olarak çalışma gruplarında da ifade ettiğimiz gibi, bankalar saklama hizmeti versin. Kripto varlıkların saklama hizmetini alalım, kendi bilançomuza yerleştirelim, tıpkı mevduat gibi değerlendirip bunları teminat olarak kullanarak kredi verelim ve bu parayı ekonomiye kazandıralım istiyoruz” diyor.


Hem saklama hem de doğrulama açısından bankaların önemli bir güven unsuru olduğunu dile getiren Çam, “Saklama tarafıyla biz bu işin içine girersek bu parayı ekonomiye kazandırmış oluruz” diyor ve geleceğe yönelik beklentilerini aktarıyor: “Blokzincir tarafta kredi verirken ya da mevduat alırken faiz dışında başka bir metrik de yaratılabilir. Varlığa dayalı token dediğimiz dünyayı da bir anda kapsamış oluruz. Örneğin platin ve gümüşü de tokenize edip bilançoya almış oluruz” diyor.


Servis modeli bankacılık öne çıkıyor

NEOHUB sadece blokzincir temelli işlerle ilgilenmiyor. Bir iş modeli geliştirme platformu olarak tanımlanan NEOHUB, teknoloji ile birlikte yeniden şekillenecek olan bankacılık sektörüne ayak uydurmak için çalışmalarını sürdürüyor. Her ne kadar Denizbank bünyesinde kurulmuş olsa da diğer bankalarla da çalışabilecek bir iş modeline sahip.


Dört ana faaliyet alanı bulunan NEOHUB bünyesinde girişimlere yatırım yapan Deniz Ventures’ın yanı sıra hızlandırma ve inovasyon merkezi Deniz Akvaryum da bulunuyor. 11 startup’ın faaliyetlerini sürdürdüğü Deniz Akvaryum bugüne kadar altı girişimin de bir sonraki aşamaya geçmesine destek olmuş durumda. 


Elektronik para ve mobil cüzdan şirketi FastPay’i de bünyesinde bulunduran NEOHUB diğer taraftan açık bankacılık ve servis modelinin geliştirilmesi için de çalışmalarını sürdürüyor. NEOHUB servis modeli bankacılığı özellikle önemsiyor. Bir bankanın diğer bir sektörün içinden, örneğin e-ticaret sitesi üzerinden hizmet vermesi modeline dayanan servis modeli bankacılıkta teknoloji oldukça belileyici bir rol oynuyor. Çam, “Bu, oyunu tamamen değiştirebilecek. Artık bir banka ben bu alanda hizmeti vermek istemiyorum derse orta uzun vadede kaybedecektir. Burada rekabet artıyor ve teknolojiyi en iyi sunan bu rekabette öne çıkacak” diyor.  

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Küresel Kripto Borsa Coincall, Türkiye Pazarına Açılıyor

9 Nisan 2024 12:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk