Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Davalı da Davacı da Bir Sonuç Bekliyor

SEC, kayıt dışı XRP sattığı gerekçesiyle Ripple Labs’e 2020 yılında dava açmıştı. Şimdi iki taraf da mahkemeden artık bir sonuca varmasını istiyor.

19 Eylül 2022 10:46

Güncellenme: 19 Eylül 2022 17:13

Hem ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) hem de Ripple Labs, federal hâkimin ya XRP kripto para ile bağlantılı kripto şirketinin federal menkul kıymetler yasalarını çiğnediği yönünde karar vermesini ya da davayı düşürmesini talep ediyor.


SEC, kayıt dışı menkul kıymet işlemlerinde 1,3 milyar dolarlık XRP sattığı iddiasıyla Ripple Labs, şirketin CEO’su Brad Garlinghouse ve Başkanı Chris Larsen’e 2020 yılının Aralık ayında dava açmıştı.


Ripple ise XRP satışlarının ve alım-satım işlemlerinin Howey Test’inin ilkelerine uygun olmadığı yönünde bir savunma yaptı. Howey Test’i bir şeyin menkul kıymet olup olmadığını belirlemenin bir yolu olarak kullanılıyor.


Hem iki taraf da mahkemeye özet karar için başvura bulundu. Özet karar başvuruları mahkemeden SEC’in veya Ripple’ın karara varmayı sağlayacak yeterli kanıt sunup sunamadığını belirlemesini talep ediyor.  


Öte yandan SEC, Ripple yöneticilerinin farklı açıklamalarının Ripple’ın XRP sattığını ve XRP yatırımcılarının da bu kripto paranın zamanla değerleneceğini düşündükleri için satın alım yaptıklarını iddia etti.  


Ripple ise şirket ve XRP yatırımcıları arasında herhangi bir sözleşme yapılmadığını, ayrıca Howey’in şartlarından biri olan ortak bir girişim olmadığını belirtti.


Şirket savunmasında çoğu XRP yatırımcılarının borsalar aracılığıyla alım satım yaptıklarını ve token’ları kimden satın aldıklarını bilemeyeceklerini kaydetti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 67 Bin Dolar Civarında Sabit, CRV Düşüşte

13 Haziran 2024 15:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk