Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Credit Suisse ve Three Arrows Capital'ın Ortak Yanları

Dünyanın utanç verecek kadar kötü bankalarından biri çöküyor. En yanlış adımlarından bazıları kripto finansörlerine çok tanıdık gelecek.

16 Ekim 2022 16:30

Güncellenme: 17 Ekim 2022 03:36

JPMorgan tarafından kısa zaman önce yapılan bir analize göre, Credit Suisse 2024 yılına kadar sahip olması gereken sermaye oranının 8 milyar dolar altında kalabilir. Buradaki matematik sıradan bir insanın kavrayışının ötesinde. Ancak Seeking Alpha’nın özetlediği gibi öngörülen açık eksik planlanan kazançlar, artan enflasyon, risk ağırlıklı bir bilanço, Suisse'nin yeniden yapılandırmaya zorlanması durumunda ortaya çıkacak avukat ücretleri ve maliyetlerin karışımından oluşuyor.


Bloomberg'e konuşan bir Jefferies analisti, Suisse'nin önümüzdeki iki ila üç yıl içinde yaklaşık 9 milyar İsviçre Frangı (yaklaşık 9 milyar ABD doları) toplaması gerektiğini ifadeyle durumu teyit ediyor. Bu nedenle Suisse, iş döngüsünün bir yerinde gerçekten hiçbirini kesinlikle yapmak istemeyeceğiniz şeyleri yaparak ya mevcutlarını satmak ya da yeni hisse senedi ihraç etmek zorunda kalacak. Hele de Credit Suisse'seniz.


Suisse'i bu duruma düşüren başarısızlıklar dizisi... Evet, bir başarısızlık dizisi. Neredeyse baştan sona, tamamen gülünç bir tekrar. Yalnız, gerek düpedüz bir yıkım gerek katıksız komedi altını sıralaması yapılsaydı, Suisse’in hedge fonu Archegos'un iflasındaki rolü birinci gelirdi.


Archegos yalnızca ismen bir “hedge” fonuydu. Zira görünüşe göre koruma işlevini yerine getirmeyi, hatta temel risk yönetimi yapmayı dahi ihmal etmişti. Archegos'un temel stratejisi, fazla miktarda kaldıraç kullanıp büyük ölçekli alımlar yaparak, diğer bir deyişle borçlanarak kendisinin fiyatını yükselttiği piyasadaki en iyi hisse senetlerinden oluşan bir sepette doldur-boşalt yapmaktı.


Bu size tanıdık geliyorsa, temelde Bitcoin ve diğer kripto varlıklarla aynı stratejiyi uygulayan Three Arrows Capital (veya 3AC) isimli mütevazı küçük bir alışveriş mağazasını düşünüyor olabilirsiniz.


Bilançonuzu şişirmek için küçük bir varlık setinden yararlanmak, fiyatlarını suni olarak yükselttiğiniz varlıkları gerçekten satmak zorunda kaldığınız, ancak bu fiyatları kimsenin ödemeye istekli olmadığını anladığınız ana kadar işe yarayan bir strateji. Utanç verici bir hata!


Archegos nihayetinde, Suisse'in 5,5 milyar dolarlık önemli bir kısmını tek başına ödemekle yükümlü olduğu yaklaşık 20 milyar doları toprağa gömdü. Bu miktarın, büyük hacimli kredileri Archegos'un aptalca stratejisini yürütmesini sağlayan birkaç bankanın zararlarının en yükseği olduğu düşünülüyor. Goldman Sachs da dahil olmak üzere diğer kredi kuruluşları daha hızlı sıyrılmayı başardılar.


Three Arrows Capital ise kendi payına yaklaşık 10 milyar doları buharlaştırmak için kaldıraç kullandı. Archegos, başka bir metrikte daha Three Arrows'u geride bırakıyor. Archegos yönetimi, ABD Adalet Bakanlığı firmanın piyasa manipülasyonuna karıştığını iddia ettiği için şimdiden dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya. Three Arrows için de benzer suçlamalar gelebilir. Ancak geleneksel finansın (TradeFi) hala sıkıcı yönleri olduğundan dolayı, Archegos'un kurucusu Bill Hwang henüz uluslararası sulara açılmış değil.


Archegos TradFi'daki birçok fondan sadece biriyken, 3AC, kriptoda en önemli fon olarak kabul ediliyordu. Bununla birlikte, firmalar arasında dikkate değer birkaç paralellik var. Öncelikle, rakamlar tam olarak karşılaştırılabilir olmasa da şaşırtıcı derecede benzer. İkinci paralellik daha önemli: 2010'larda, hayal gücü yüksek yatırım bankacıları, büyük olasılıkla kriptoda para yöneten gözü dönmüş psikopatlara benzer şekilde tamamen akılsızca bahisler yapmışlardı.

En aşağılayıcı olan ise, ölüm raporunda, Suisse'in başından sonuna yanlış adımlarının “dolandırıcılık veya yasa dışı eylem” değil, sadece beceriksizlik olarak tespit edilmesiydi. Görgülü toplum standartlarına göre bu elbette pozitif olarak değerlendirilebilir. Ancak burada bankacılardan bahsettiğimizi unutmayın. Aleni olarak ne denirse densin, açıkçası onlar enayi olmaktansa dolandırıcı olmayı tercih edebilirler.


Diğer küresel yatırım bankaları da başka sebeplerden dolayı berbatlar. Deutsche Bank ve HSBC kara para aklama fabrikaları, Goldman Sachs ise kalpsiz bir vampir kalamar veya benzeri. Ancak küresel bir bankaysanız, beceriksiz ve darmadağınık Credit Suisse gibi kötü değil, fena ve paragöz Goldman ve Deutsche gibi kötü olmak istersiniz.


Suisse'in beceriksizlik geçmişi burada detaylandırılamayacak kadar çeşitli ve karmaşık. Suisse, Archegos'ta para kaybediyorken, İngiltere merkezli finans firması Greensill Capital kaynaklı tahminen 1,72 milyar dolarlık başka bir dolandırıcılık iddiasına daha bulaşmıştı. Credit Suisse şu anda ayrıca vergi yolsuzluğu nedeniyle de soruşturuluyor. Bir de Gürcistan eski başbakanını 800 milyon dolar dolandırdığı iddia edilen Suisse'li özel bir bankacı var.


Suisse ayrıca, 2020'de bir CEO'nun istifasına yol açan, kendi çalışanlarını gizlice dinleme girişimleriyle de suçlanıyor. İşleri yoluna koyması için göreve getirilen genel müdür, daha fazla skandal ve hatanın gün yüzüne çıkması sonucu iki yıl sonra istifa etti.


Tüm bunlar, Suisse'de kimin büyük ortak olmak isteyeceğini veya bilançoları İsviçre peynirindeki gibi deliklerle dolu olması muhtemel birimlerin sorumluluğunu omuzlamak için nakit para ödeyeceğini düşünmeyi zorlaştırıyor. En kötü senaryoya göre, tüm bunlar Suisse'in önümüzdeki birkaç yıl içinde iflas edeceği anlamına gelebilir.


İyi haber şu ki, analistler en azından şimdilik, Suisse'i 2008'deki Lehman Brothers olayı gibi sistemik bir risk olarak görmüyorlar. Yine de, Suisse'nin beceriksizliğini modern bankacılıkta  sistemli olarak görmenin bazı yolları var. Bazıları, bankaların maruz kaldığı riskleri açıklamak için kurtarma paketlerinin ahlaki zararına işaret ediyorlar. Ya da belki de büyük bankalar, güç yoğunlaşması düşünce çeşitliliğini azalttığından dolayı sürekli büyük hatalar yapıyorlar. Bu, daha az konsantre olmuş finansal bir sistemin daha iyi sonuçlar ortaya çıkarabileceği anlamına gelebilir.


Ama şimdilik, bazen aptallık sadece aptallıktır fikrinin verdiği rahatlıkla tadını çıkaralım.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


David Z. Morris

David Z. Morris, CoinDesk'in Baş Insights Köşe Yazarıdır. Fortune, Slate ve Aeon için 2013'ten beri kripto hakkında yazıyor. Bitcoin'in sosyal dinamiklerine bir giriş olan "Bitcoin Sihirlidir" kitabının yazarıdır. O, Iowa Üniversitesi'nden Medya Çalışmaları alanında doktora derecesine sahip eski bir akademik teknoloji sosyoloğudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Trump: Bitcoin Kendi Başına Ayrı Bir Hayat Sürüyor, Düzenlemelere İhtiyacı Var

23 Şubat 2024 14:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk