Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Cosmoverse Özel Röportaj: Karel Kubat, Union Kurucu Ortağı ve CEO’su

Cosmoverse İstanbul'da tanıtılacak olan Union projesi ilk kez CoinDesk Türkiye'ye konuştu.

29 Eylül 2023 13:21

Güncellenme: 8 Mart 2024 15:02

Union, bu yılın Cosmoverse'inde prömiyer yapacak projelerden biri. Kullanıcıların IBC zincirlerden Ethereum, layer-1'ler ve layer-2'lere bağlanmalarını sağlayan yüzde yüz ‘trustless’ bir köprü protokolüdür. 


Union'ın CEO'su Karel Kubat, birlikte çalışabilirlik alanında deneyimli ve ekosisteme büyük katkılar sağlayan bir kıdemlidir. Kurucu ekipte yer alan Cor Pruijs, Connor Davis, Abdullah Eryüzlü, Hussein Ait-Lachen ve Ben Luelo, Composable Finance’ten bu yana birlikte çalışmaktadır. Ekibe yeni eklenenler arasında ConsenSys'ten Emir Beriker ve Tokensoft'tan Sarah Luehrs da bulunmaktadır. Union’ın tanıtımı bu yıl ilk defa Türk kripto ekosisteminin huzurunda Cosmoverse'te olacak.
 

Cosmos ekosistemindeki Union projesinin kurucu ortağı olarak rolünüzü açıklayabilir ve projenin ilham kaynağından bahsedebilir misiniz?

Şu an Union'da CEO olarak görev alıyorum, bununla birlikte 2016'dan beri Web3 ekosisteminin içindeyim. Bu ekosistemde doğrulayıcıları yönetmek, protokol mühendisliği ve akıllı sözleşme geliştirme gibi rollerde tecrübelerim oldu. Union'dan bir önceki işim kapsamında Composable Finance'de CTO olarak çalışmıştım. Şu anki işlerimi araştırma, mimari ve iş geliştirme gibi CEO görevleri arasında bölündüğünü söyleyebilirim.


Union’ı, kripto alt yapısının merkeziyetsiz kalmasını sağlamak ve cross-chain köprülerin güvenliğini artırmak için kurduk. Şu ana kadar hacklenen fonları incelerseniz yüzde 65'inin cross-chain köprü hırsızlığından kaynaklandığını görebilirsiniz. Bu durum kriptonun kurumsal adaptasyon sürecini önemli ölçüde geciktirmiştir. İlgili güvenlik sorunları nedeniyle Web3'ün bir adım ileri iki adım geri gittiği bir yolculukta olduğunu gözlemledik. Union olarak, bu sorunları alt yapı yığınından tamamen kaldırmayı hedefliyoruz.


Union, yönetim kontrolü ve izinsiz bağlantıların mevcut hali üzerinde duruyor, bu alandaki çalışmalarını derinleştirmek istediğini ifade ediyor. Sizce bu yaklaşımın kripto alanındaki güvenilir köprüleme konusuna etkisi nasıl?

Amacımız köprülemeyi internetle benzer bir hale getirmek. Şu an bir web sitesi yayımlamak veya API'lara bağlanmak için izin gerekmez. Bir protokol veya blok zinciri projesi için de gerekmemeli. Bunu sıfır bilgi teknolojisi ile gerçekleştirebiliriz.


Hepsinden daha önemlisi, Lazarus gibi hacker gruplarının düzenli olarak kullanıcılardan milyarlarca dolar çalmasına izin veren güvenlik sorunlarını da ele alıyoruz.


"Kod kuraldır" felsefesi, Union'ın temel bir ilkesi olarak belirtiliyor. Bu ilkenin özellikle güvenilir köprüleme ve akıllı sözleşmeler bağlamında önemini açıklayabilir misiniz?

Birçok protokol yönetim ve işlemleri için çoklu imza kullanır, bu da DAO oylarının uygulanmamasına (örn. Arbitrum'un harcama teklifi) veya hırsızlık durumlarına yol açar. Bugün izinsiz olarak tanımlanan birçok köprü protokolü, oracle dediğimiz merkezi gözlemciler tarafından yönetiliyor. Temelde herhangi bir merkezi tarafın köprüleri bu şekilde yetkilendirilmesi, o köprünün güvenilirliğini azaltır. Bu yüzden bizim geliştirdiğimiz köprü, ne çoklu imza ile ne de oracle'larla yönetiliyor. Kodumuz neyse, güvencemiz de odur.


Union, güvensiz köprülemenin mümkün olduğu tüm ağlar, roll-up'lar ve yürütme katmanlarına bağlı olmayı amaçlıyor. Peki proje bunu nasıl başarmayı planlıyor ve kripto topluluğuna ne gibi faydalar sunuyor?

Bu, farklı zincirlerin konsensüs modelini anlama ve roll-up hizmet sağlayıcılarıyla iş birliği yapmayı gerektiren büyük bir teknik girişim. Şu anda ‘sovereign rollup' kavramının öne çıktığını görüyoruz ve bu yaklaşım tam da Union'ın destekleyebileceği şey.


"IBC'yi Web3'ün TCP'si yapma" hedefinizi anlatabilir misiniz? Union, IBC'nin Web3 ekosistemindeki rolünü nasıl görüyor ve bu, blok zinciri ağları arasındaki etkileşim açısından ne anlama geliyor?

Blok zinciri ağlarının büyük ölçekte genişlemesi için herkesin uyması gereken temel protokollere ihtiyacımız var. IBC, uyumluluk için önemli bir standart ve tüm zorlayıcı koşullar altında test ediliyor. Bir şeyleri en başından geliştirmek yerine sorunları azaltıyor ve protokol geliştirmeyi kolaylaştırıyoruz. Kısacası IBC, tüm ağlar için bir temel katman olacak.


Union, Cosmwasm VM ve diğer araçların geliştirilmesine aktif olarak katkıda bulunuyor. Bu katkıların Cosmos ekosistemi üzerindeki performans ve güvenlik üzerindeki etkilerini açıklayabilir misiniz ve bu süreçte karşılaşılan zorlukları paylaşabilir misiniz?

Çoğu Cosmwasm VM çalışmamızın geçmişte örnekleri var: Cosmwasm'i yoğun bir şekilde kullanıyoruz ve katkıda bulunuyoruz. Bir akıllı sözleşme platformu olarak bunun son derece sağlam ve verimli olması, hırsızlık olasılığını azaltıyor. Akıllı sözleşmelerde güvensiz kodu güvenli bir şekilde çalıştırmanın karmaşıklığına ilişkin bazı zorluklar, daha yeni IBC standartlarıyla semantik modellemeyi bir araya getirmek ile ilgili.


Union'ın iletim (relaying) yaklaşımını özellikle Ethereum'un köprüleme çözümleriyle karşılaştırarak açıklar mısınız? Teknoloji ve verimlilik açısından Union'ı diğerlerinden ayıran nedir?

Union, iletimcilere (relayers) özel bir yetki vermez. Böylece hackerlar protokolün kontrolünü ele geçiremediğinden özel anahtarlar tehlikeye girmez. Bunun yerine mesajlar sıfır bilgi kanıtları kullanılarak doğrulanır. IBC, fonların tanındığından emin olur bu nedenle zincir kullanılamaz duruma gelirse veya bir iletimci görevini yerini getiremezse kullanıcılar fonlarını geri alabilir. Bu, Union ağı'nın Union ekibi olmadan bile çökemeyeceği anlamına gelir.


Union’ın çeşitli projelerde açık kaynak katkılarına bir bağlılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Katkıda bulunduğunuz önemli projeleri ve bunların Union'ın misyonuyla uyumunu nasıl açıklarsınız?

En son çalışmalarımız Gnark etrafında odaklanmış durumda, burada farklı hatalar bulduk ve raporladık. Gnark'a yaptığımız katkılar henüz ana kaynağa entegre edilmemiş olsa da diğer birçok ekip araçlarımıza ulaşabilir.


Bunun yanı sıra Cosmos SDK ve IBC-go'yu kullanıyor ve katkıda bulunuyoruz, ayrıca Substrate'e de katkıda bulunduk. Genel olarak kullandığımız araçlara katkıda bulunduğumuzu söyleyebiliriz.


Son olarak, sizin de katılımcı olduğunuz Cosmoverse İstanbul etkinliği ve etkinliğe ev sahipliği yapan Türkiye’nin Web3 ekosistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türk topluluğunun dünya görüşü, Union'ın dünya görüşü ile uyumlu: egemenlik. Herhangi bir kişinin yargı yetkisi olmadan, para birimi fark etmeksizin herkesle işlem yapabileceği; varlıklara el koyma, sansür veya diğer kısıtlamaların olmadığı bir dünya istiyoruz. Önümüzdeki boğa piyasasında Türkiye’nin Avalanche gibi üst düzey projelerle önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.Daha Fazla Oku

    Cosmoverse İstanbulUnionweb3

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ali Yüksel

CoinDesk Türkiye'de ürün yöneticisi olarak yazılım, tasarım ve içerik ekibiyle doğrudan çalışmaktadır. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Ali, uzun süredir ürün yönetimi alanında çalışıyor. Daha önce medya, eğitim teknolojileri, dijital tarım ve mobil uygulama zekası dikeyinde çözümler üreten teknolojilerde ürün yöneticisi olarak sorumluluk aldı. Aktif bir YGA gönüllüsü olarak insanlığa faydalı, çift kanatları gençler yetiştirme motivasyonuyla Bilim Seferberliği projesini destekliyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk