Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Consensus 2023’ten Akılda Kalan Beş Konu

CoinDesk editoryal ekibinin üyeleri kripto sektörünün yönünü belirleyen etkinlikte akıllarında kalan en önemli noktaları paylaştı.

29 Nisan 2023 07:47

Güncellenme: 29 Nisan 2023 11:32

Bir hafta boyunca birbirinden önemli konuları ve konukları izleyicilerle buluşturan Consensus 2023 Cuma akşamı sona erdi.


CoinDesk editoryal ekibinin önde gelen üyeleri bir Spaces yayınında bir araya gelerek Consensus 2023’te ortaya çıkan büyük resme dair değerlendirmelerde bulunurken şahsen etkinlikten önemli gördükleri notları ve sektörün geleceğine dair değerlendirmelerini paylaştılar. 


Nick Baker, CoinDesk genel yayın yönetmen yardımcısı

Consensus’e ilk kez katılan biri olarak etkinliğin ne kadar büyük ve etkileyici olduğunu söylemekle başlayayım. Ve ardından da birkaç çıkarımımı ce notumu paylaşayım:


Öncelikle kripto konusunda insanların oldukça iyimse olduğunu gözlemledim. Aslına bakarsanız düzenleme dünyasının ne kadar kötü olduğuna bakıldığında bu iyimserlik şaşırtıcı bile gelebilir. Elbette burada biraz önyargılar da söz konusu. Yani bu büyük etkinliğe para verip gelen insanlar zaten umutlu ve iyimser olmalılar değil mi? tüm bunlara karşın varoluşsal sorunlarla iyimserliğin aynı anda görülmesi beni oldukça etkiledi.


İkinci notum geleneksel finans alanından yakından tanıdığım kişilerin de kriptonun geleceği konusuna olumlu baktığını ve TradFi unsurlarını kripto ya da kriptoya yakın alanlara doğru evriltmeye çalıştıklarını gördüm. Bu konuda yıllardır yapılan denemeler ve çabalar söz konusu olsa da alınan yol çok küçük. Ancak insanlar kararlı görünüyorlar. Bu da ilk notumla paralel bir gözlem. 


Ben Schiller, Consensus Magazine müdürü

PepsiCo’nun Web3 yöneticisi Kate Brady’nin sahnede söylediği bir şey beni çok etkiledi. Bildiğiniz gibi PepsiCo ana akım bir Amerikan markasıdır. Kripto dünyasından gelmese de Web3 ile yakından ilgileniyor. Brady, sahnede gerek kendisinin gerekse şirketinin düzenlemelerdeki eksiklikler ve belirsizlikler nedeniyle yeterince yol almakta zorlandığını söyledi. Bu bana ilginç geldi çünkü bu sektörün de sıkça dile getirdiği bir konu. Zira biz sadece görece küçük kripto dünyasında bu sorunlar var sanıyoruz.


Ancak görülen o ki düzenlemelere dair tartışmalar Amerikan kurumsal dünyasının her noktasında kendini gösteriyor. ABD’de Web3 konusunda herhangi bir şey yapmak isteyen biri mutlaka bu noktaya takılıyor. Aslında bu kişilerin sayısı hiç de az değil. Yani PepsiCo gibi bir şirket dahi kripto düzenlemeleri konusunda endişe duyuyorsa sektör ve ülke olarak bu işe ciddi biçimde odaklanmamız şart. 


Bunlarla birlikte Washington’da politika ve yürütme konusunda eksiklikler olduğu görülüyor ve bu tehdit düşündüğümüzden daha büyük. Aslına bakarsanız konu geniş anlamda Amerika’nın rekabetçiliğine dokunuyor ve hata affetmeyecek bir önemde. Avrupa’da ve Asya’nın birçok yerinde açık ve net çerçeveler oluşurken ABD’de henüz bir şey yok. Bu da birçok kişiyi ve kurumu etkileyen bir durum. 


Nikhilesh De, CoinDesk küresel politika ve düzenlemeler editörü

Düzenlemelere dair konuşmalarda beni gerçekten etkileyen konu şu: Bu tartışmalar ABD Kongresi’nde ve diğer kanun yapıcılardaki çabalarla paralel ilerliyor ve bu hafta etkinlik nedeniyle hız kazandılar. Gerçekten yoğun bir hafta oldu.


Son birkaç gün içinde Kongre’ye kriptonun kriminal ve diğer terörist aktivitelerde nasıl kullanılabileceğine dair bir kanun teklifi geldiğine şahit olduk. Consensus etkililiğe aynı günlerde birçok kişinin ifade vermeye çağırıldığını gördük. Hatta benim panelim sırasında böyle bir oturum başlamıştı. 


Federal Reserve, Federal Deposit Insurance Corporation, Government Accountability Office ve New York Department of Financial Services bundan birkaç gün öncesinde ardı ardına raporlar yayınlayarak Signature Bank ve Silicon Valley Bank’ın neden battığına dair görüşlerini açıkladılar. 


Düzenlemelerin yavaş yavaş açığa çıktığını hatta konferansta konuşulan bazı konuların neredeyse aynı günlerde düzenleyicilerin de gündemine geldiğini görüyoruz. Henüz düzenlemeler ve kurallar konusunda bir netleşme olmasa da yol alındığına şahit oluyoruz. Sonuçta bu da bir şeydir. 


Amitoj Singh, CoinDesk muhabiri

Bence en önemli çıkarım şu: ABD dışındaki düzenleyiciler kripto konusunda kafa patlatırken ABD’de Kongre ve bazı düzenleyiciler arasında kilitli kaldık. Diğer ülkeler ABD’den rol kapmaya çalıştıklarını açık açık söylemeseler de bu rekabet avantajının keyfini sürüyorlar. Coinbase gibi bazı oyuncular da yurt dışına gitmekle tehdit ediyorlar. 


Birkaç önemli soru: ABD düzenleme çerçevesini ne zaman netleştirecek? Diğer ülkeler de koordineli bir çaba olsun diye kendi, çerçevelerini bu çerçeveyle hizalayacaklar mı?


Cheyenne Ligon, CoinDesk muhabiri

Jesse Hamilton’ın yönettiği ve CFTC ile SEC arasındaki savaşın ele alındığı oturum son derece ilginçti. SEC’den ve CFTC’den iki eski yetkili kriptoya netlik kazandırmanın yol haritası konusunda uzlaşamadılar. Eski CFTC komisyon üyesi Brian Quintenz konuyu Kongre’nin ele alması gerektiğini söylerken eski SEC hukukçusu Dan Berkovitz bu tür bir yaklaşımın sorunu çözeceğine inanmadığını belirtti. 


Ancak herkesin mutabık kaldığı bir konu var ki o da düzenlemelerin yaptırımlar üzerinden hayata geçirilmesi. Görülen o ki kripto düzenlemeleri daha bir süre sıcak bir konu olarak gündemde kalacak. 


Daha Fazla Oku

    consensus2023kriptoDüzenlemeler

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
SEC, Bitcoin L2 Stacks Geliştiricisi Hiro’nun Soruşturmasını Düşürdü

15 Temmuz 2024 10:10

3
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk