Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Consensus 2023: Merkezi Finansın Yarattığı Karmaşayı Toparlamak

Merkezi kripto borsaları ve borç sağlayıcılarının kapıldığı iflas dalgası, zarar gören varlıklar için ikincil bir pazar oluşmasına yol açtı.

26 Nisan 2023 22:50

Güncellenme: 26 Nisan 2023 23:09

Consensus 2023’ün “Merkezi Finansın Yarattığı Karmaşayı Toparlamak” panelinde, iflaslardan etkilenen varlıklardan oluşan ikincil pazar ve yine iflasların etkilediği yatırımcıların karşılaştıkları yasal zorluklar konuşuldu.


Panelde veri gizliliği, siber güvenlik ve iflas davalarında önemli roller oynayan Shoba Pillay, Deborah Kovsky-Apap ve Thomas Braziel yer aldı. Konuşmacıların değindikleri başlıklar şu şekilde:


  • Chapter 11 başvurularının amacı, yeniden yapılanma planı oluşturmaktır. Temel olarak, borçlu ve alacaklılar arasındaki ödemeyi yöneten bir sözleşme diyebiliriz. Alacaklılara ödeme yapıldıktan sonra borçlu ya tasfiye edilir ya da yeniden yapılandırılır ve yoluna devam eder.

  • İflas eden tarafın borçlu olduğu taraflara yaptığı ödemeler, ortada herhangi bir sermaye kalmadığı için, kesintilerle dolu oluyor. Örneğin, eğer iflas eden bir borsada 1 Bitcoin’iniz kaldıysa, siz paranızı alana kadar Bitcoin’in fiyatı uçmuş olsa bile iflas başvurusunun yapıldığı gün fiyatıyla geri ödeme alıyorsunuz. Bunun yanında vergi kesintileri de çıkıyor.

  • Celsius davasının raporunu yazmaktan sorumlu Shoba Pillay, “İddia ettikleri şey, Celsius kullanıcılarına yüzde 18 oranında ödül kazandıracaklarıydı. Verdikleri bu oran bile güven sağlamadıklarını gösteriyordu. Aynı zamanda kullanıcılara, yatırdıkları kriptoları güvenli ve düşük riskli yatırımlarda kullanarak kazanç vaat ediyorlardı. Tabii ki bunların hepsi yanlış çıktı.”

  • Davanın en sıradışı yanlarından biri, davada bir denetçi raporunun bulunmasıydı. Normalde, alacaklılar komitesi bu gibi soruşturmaları kamuya açıklamazlar fakat Celsius ve FTX örneklerinde durum böyle değildi, her şey halka açık yayımlandı.

  • Davanın diğer ilginç bir yanı ise daha önce bahsettiğimiz durumdaki gibi, alacaklıların iflas başvurusunun yapıldığı gün fiyatıyla geri ödeme alamamasıydı. Yargıç, o sıradaki fiyatın sahte olduğunu onayladı ve geri ödemeler token’ın ICO fiyatı üzerinden yapıldı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk