Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Consensus 2022: Yaygın Kripto Mitleri, Yanlış Anlaşılmalar

Onları ne geride tutuyor? Kripto varlık edinmeyi engelleyen yaygın kripto mitlerini ortadan kaldırmak

9 Haziran 2022 21:48

Güncellenme: 10 Haziran 2022 11:26

Kripto para birimiyle ilgili günlük konuşmalara sızan ve birçoğunu dahil olmaktan uzaklaştıran yanlış anlamaları vurgulamak ve netleştirmek gerekiyor. Örneğin: "Giriş için engeller çok yüksek." "Sorumlu bir yatırım olmak için çok riskli." "Orantısız çevresel etkileri var." "Kripto yasadışı faaliyetleri destekler."


Luno Genel Müdürü Vanina Audrey Schick, Luno US Müdürü Christian Zeiler-Muñiz, Luno Stratejik Ortaklıklar Müdürü Ruki Roti-Balogun ve Luno İçerik Başarısı Kıdemli Yöneticisi Karanja Muigai, Consensus 2022’nin bu oturumunda kriptolarla ilgili yaygın mitleri konuştu.


Oturumdan öne çıkan bazı notlar:


  • Fiyatların belirsizliği ile gilgili bir his var. Bu çıldırtıyor. Fiyat çok fazla değişiyor. Örneğin bitcoin’in 1 dolar olduğu bir zaman vardı. Sonra 10 dolar oldu, sonra 100… Eminim bitcoin 100 dolar olduğunda  “Bitcoin çok pahalı” diyen insanlar vardı. Bitcoin ve kriptoda fiyatlar çok hızlı değişti. Fiyat hafızası bugüne tutmuyor. “Bu çok pahalı” hissi oluştu. Geçmiş fiyat kadar gelecekteki fiyata da bakmalısınız. Diğer bütün yatırım kararları gibi, nereye gidecek diye bakmalısınız. Nerden geldiğine değil.
  • “Kripto çok riskli” deniliyor. Bazı açılardan kriptoya yatırım yapmak herkes için sorumsuzca. Kriptoya yatırım yapmak bazı kazançlarla birlikte riskleri de getiriyor. Bunun için kripto yatırımı yapmadan önce yapabileceğiniz kadar araştırma yapabilmek çok önemli. Yakın zamanlı bir çalışma alıcıların %81’inin herhangi bir şey almadan önce araştırma yaptığını gösteriyor. Eğer giysi, ayakkabı, yeni televizyon, belki yeni bir iPhone alırken bu kadar araştırma yapmak… Satın alma kararları geleceğimizi etkileyebilir. Bir tane kripto yok. Farklı riskler taşıyan binlerce kripto para var.  Bence, herkese her yeni kriptoya yatırım yapmayı önermek sorumsuzca. Kendi paramız hakkında sorumlu olmalı, küçük başlamalıyız. Bütün birikimini tek bir kriptoya yatıran insanlar görüyoruz. Bu yapılabilecek en sorumlu şey değil. Tüm yumurtaları aynı sepete koymayın.
  • Kripto illegal mi? Evet. Dünyanın bazı yerlerinde, ABD’de değil. ABD’de kripto sadece yasal değil,   aynı zamanda aslında bunu teşvik de ediyor. Bu bir dolandırıcılık mı? Etrafta kripto ile bağlantılı bir sürü dolandırıcılık var. Pek çoğu kripto dolandırıcılığı değil ama kripto ile ilişkileniyor. Kriptoda insanlar dolandırılabilir. Bu çok talihsiz. Dolandırıcılar bunu hedef alıyor çünkü insanlar kriptonun nasıl bir şey olduğunu bilmiyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Avrupa'nın MiCA'sı Hazır. ABD’nin Hamlesi Ne Olacak?

28 Haziran 2024 23:03

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk