Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Consensus 2022: Web 3’ün Gücü ve Oyunların geleceği

Oyun sektörünün Web 3 ile gelişim süreci nasıl şekillenecek?

9 Haziran 2022 19:22

Güncellenme: 9 Haziran 2022 21:26

Web 3.0 merkeziyetsiz yaklaşımı iş yapma biçimlerimizi, hayat tarzımızı dönüştürdüğü kadar oyun dünyasını ve oyun oynama alışkanlıklarımızı da değiştiriyor. Bireysel sahiplik ve uçtan-uca ağlar sayesinde yeni modeller devreye giriyor. Oyun da bu merkeziyetsiz dünyanın en önemli itici güçlerinden biri. Kendi ekonomilerini oluşturan, kendilerine has modeller kurgulayan oyun ekosistemi, kriptonun ve Web 3.0'ın geleceğini şekillendiriyor.


Bu oturumda Mythical Games’in Platformlardan Sorumlu Başkan yardımcısı Daniel Frank geliştiricilerin, platformların ve oyuncuların nasıl ortak değer üretebileceklerine odaklanıyor. Bu oturumdan öne çıkan başlıklar:  • Öncelikle Web 3, Web 1’in okuma, Web 2’nin yazma olduğu süreçte sahip olmayı temele alan ve özgürlüğü artıran bir yaklaşım. Merkeziyetsizlik “single point of control” ve “single point of failure’dan” uzaklaşmayı önceliyor.

  • Aslında merkeziyetsizlik oluşan değeri elde etme ve değiştirme noktasında akıllı sözleşmeler ve standardize edilmiş token’lardan yararlanan bir mekanizma ortaya koyuyor. Bu sistemin doğasından gelen bir güzellik ve asalet var.

  • Peki bu oyunlara nasıl yansıyor? Öncelikle mutlaka ama mutlaka topluluklar oluşturarak işe başlamak lazım. Hatta oyundan önce topluluğu oluşturmak gelmeli.

  • Fun2Play yaklaşımının önemini anlamak lazım. Oynaması eğlenceli oyunlara işe başlamalısınız. Oyun oynanmazsa zamanla yok olur. Ve kişileri oyuna almak ve topluluğa katmak da çok kritik. Bu konuda mekanizmalar kurmak lazım.

  • Oyun alanında olanlar hizmet sağlayan platformlarla iş birliğine gitmeli. Burada sahiplik ve güvenlik, token ekonomisi ve uçtan uca pazaryerleri üzerinden değer yaratmak mümkün olur.

  • Geleneksel oyun platformları kendi sistemleriyle ekonomilerini oluştururken blokzinciri üzerindeki oyun hizmetleri token ekonomilerini kullanır ve değer oluşturur.

  • Geleceği şekillendiren iki önemli unsur var: Büyümeye dair gelişim rotası ve yönetsel prensipler.

  • Büyüme faktörleri üç tanedir: Network etkisi çevresinde oyundan portföye giden bir gelişim süreci oluşturmak önemli. Portföyler içeriği kişiselleştirme ve kürasyon gücü verir. Oyuncu yolculuklarının kişiselleştirilmesini sağlar. İkincisi topluluğa katılma ve bağlılıktır. Burada da sahiplikten üyeliği giden bir süreç oluşturmak gerekir. Burada DeFi, yönetişim DAO’ları gibi sistemler devreye girer. Üçüncü faktör gelişen bir merkeziyetsizlik kurgulamaktır. Burada da izinli zincirden (yani kontrol edilen cüzdanlardan) açık zincire geçmek elzemdir. Açık zincirlerde çoklu cüzdanlar ve çoklu zincir köprülerini dikkate almak gerekir.

  • Yönetsel prensiplere gelince… Önce oyuncu yaklaşımı öne çıkmalı. Burada otantik deneyimler kurgulamak ve güven vererek bağlılık sağlamak gerekir. Kitlesel adaptasyon blok zinciri konusunda olabildiğince entegre yapıda olmaktır. Web 3 ekosistem dostu yaklaşım farklı sistemler arasında çalışabilmenin gücünü kullanır.

  • 200 milyar dolarlık yıllık hacim oluşturan bir alan olan oyun sektöründe milyarlarca dolar ikincil pazarlarda harcanıyor. Buralar insanların skin ve benzeri özellikleri alıp sattıkları yer. Burada kandırmacalara dikkat etmek gerekir.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk