Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Consensus 2022: Dünyanın En Büyük Kripto Borsası Binance Kurucusu ile Söyleşi

Binance CEO’su ve kurucusu Changpeng “CZ” Zhao ile kriptonun neden önemli olduğuna dair detaylar…

12 Haziran 2022 20:00

Güncellenme: 12 Haziran 2022 20:08

Kripto yaşanan kış, düzenlemelerin etkisi, kullanıcıların yaklaşımları, Çin’deki strateji ve daha birçok konu kripto dünyasının gündemini belirliyor. Bu noktalarda görülen uygulamalar bu dünyanın gelişme trendinde önemli kırılımlara neden oluyor. Kimi olumlu kimi olumsuz olan bu gelişmeler aslında bizleri “Kripto neden önemli?” sorusuna getiriyor. 


Bu oturumda CoinDesk’in uluslararası içerikten sorumlu yöneticisi Emily Parker ile Binance’in kurucusu ve CEO’su CZ bu sorulara cevap arıyor ve Binance hakkındaki bazı eleştirileri masaya yatırıyorlar.


 İşte Binance kurucusu ve CEO’su CZ’nin ağzından bazı önemli yorumlar: • Kripto dünyasına yönelik bazı eleştiriler olabilir. Ancak burası yeni şekillenen bir dünya. Bazı çevreler, geçmişte internet dünyasına da anlam vermekte zorlanmışlardı. Burada yeni bir teknoloji var. Sektör henüz sığ olduğu için güvenli bir liman gibi algılanmıyor olsa da potansiyeli oldukça fazla.

 • (UST çöküşü sorusu üzerine) Bu alanda tamamen korunmanın bir yolu yok. Sonuçta yepyeni bir dün ya ve riskler söz konusu. Risksiz tek yer inovasyonun olmadığı yerdir. İnovasyon yapıldığında başarısızlıkların olması da kaçınılmaz. Örneğin internet dünyasında da 10-15 yıl önce birçok şirket yarışa başladı ama birkaç büyük şirket ayakta kalırken birçoğu yok oldu. Gelişimin doğası bu yönde. Burada optimizasyon önemli. Risk ile getiriyi optimum dengede tutmak gerekiyor.

 • Düzenleme önemli bir konu. Burada en kritik nokta tüm kripto sektörünü tek bir varlıkmış gibi görmemek. Kripto tek bir varlık sınıfı değil. Bir varlık sınıfları yelpazesi gibi düşünmek gerekli. Ayrıca her ülkenin kendi yaklaşımları var. Bunların dengesi kritik öneme sahip.

 • Düzenleme siyah-beyaz bir iş değil. En iyi çözüm nedir henüz kimse bilemiyor. Bu nedenle iyi uygulamaları alıp çoklamak ve eksikleri kapatmak önemli. Müşterinin önündeki seçenekleri kısıtlamadan düzenlemeleri yapabilmek gerekli.

 • LUNA konusuna gelince… Binance üzerinde LUNA tutan birçok kullanıcı vardı ve yaşanan sıkıntıdan etkilendiler. Yeni LUNA lansmanı bu kişiler için bir çare olabilirdi. Onları zor durumda bırakmamamız gerekiyordu. Bu nedenle biz bunu yeni bir lansman gibi değil, bir devam gibi gördük.

 • Çin, kriptoya baskı uyguluyor. Genel anlamda Çin’deki yaklaşım bu yönde. Daha önce internet uygulamalarına da benzer yaklaşmışlar ve engellemişlerdi. Daha sonra yerel kopyalarını oluşturdular. Kriptoda da işleri zorlaştırıp merkez bankasından dijital para çıkarmaya yönelik bir yol haritası var. Bunun işe yarayacağı konusunda şüpheliyim. Bence Çin’in bu stratejisi kısa vadede değişmeyecek.

 • ABD’de düzenleyicilerle işbirliğine son derece açığız ve yapıyoruz. Bu nedenle yanlış anlaşılmaların önüne geçmek gerekli. Bir haber yapıldı ve ofisimizi polisin bastığı söylendi. Birkaç gün sonra haberi düzeltip hükümet yetkililerinin bizi ziyaret ettiğini yazmak durumunda kaldılar. Bu tür olaylar yanlış anlaşılmaları tetikleyebiliyor.

 • Kripto kışı yeni bir konu değil. Ben 3 tane gördüm, Binance 2 tane yaşadı. Bu dönemlerde biz harekete geçiyoruz. Daha fazla satın alma ve birleşme yapıyoruz. Hatta işe alımları da hızlandırdık. Böylesi dönemler yatırım için ideal. Biz de yatırım konusunda gaza basıyoruz.

 • Farklı sektörlerde kripto dışı satın almalar yapıyoruz ve buralarda azınlık hissedar oluyoruz. Sonra bu şirketleri Web 3 dünyasına entegre ederek yeni iş modellerinin doğmasını sağlıyoruz. Her sektörden birilerini entegre ettiğimizde diğerleri de başarıyı görüp takip edecek. Böylelikle kriptonun yaygınlığı da ciddi biçimde artacak.

 • Bizimle ilgili birkaç yanlış anlama daha var. Öncelikle her şeye ben karar vermiyorum. Çok iyi bir ekip var.  Bana ulaştığınızda sizi omlara yönlendirmekten başka bir fonksiyonum olmuyor. Diğer bir yanlış anlaşma da bizim “vahşi batı” gibi bir borsa olduğumuz. Bu doğru değil. Dünyanın dört bir yanından lisan alıyor ve düzenlemelere uyuyoruz. İnsanlar güvenmediği yere para yatırmaz zaten.

 • Sektörün en önemli ödevi eğitim. Yatırımcıları sektörün dinamikleri ve risk algısı konusunda eğitmek gerekiyor. Bu konuda daha fazla çaba göstereceğiz.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin 57 Bin Dolar Seviyesine Düştü

4 Temmuz 2024 17:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk