Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

“Colendi, SETL’ı Nasıl Satın Aldı? Beş Yıl Sonra Bu Sorulacak”

SETL’ı satın alarak blokzinciri dünyasında önemli bir adım atan Colendi, yeni pazarlara girerek ve satın almalarla büyümesini sürdürmeyi planlıyor

3 Kasım 2022 12:01

Güncellenme: 3 Kasım 2022 16:50

Embedded (gömülü) FinTech hizmetleri platformu Colendi, Eylül ayında Londra merkezli blokzinciri yerleşimleri ve ödeme sağlayıcısı SETL'ın tamamını satın almıştı. Şirket, bu satın almayla kurumsal blokzinciri çözümleri pazarında önemli bir oyuncu olarak konumlanmaya başladı. Colendi Global CEO’su Bülent Tekmen, Web3 dünyasındaki büyüme potansiyeline işaret ederek, “1994 ile 1999 arasında internet girişimleri nasıl bir potansiyel taşıyorsa son iki üç senenin blokzincir girişimleri de aynı potansiyeli taşıyor. Web3 dünyası, tokenize varlıklarla beraber çok farklı bir yere gelecek. Beş sene sonra Colendi, SETL’ı acaba nasıl satın aldı? sorusunu duyacaksınız” diyor.   


Blokzincir temelli ödeme ve mutabakat sistemleri sağlayıcısı SETL, İngiltere Merkez Bankası ve finans devleri gibi önemli oyunculara hizmet veriyor. Bankaların kullandığı altyapı ve teknoloji fark etmeksizin dijital olarak tek bir sistem içerisinde, saniyede 1 milyon işlem gerçekleştirebiliyor.


Ürün, Sektör Tamam Sıra Yeni Ülkelerde


Büyüme stratejisini geliştirilen ürünler, iş yapılacak sektörler ve gidilecek ülkeler şeklinde kurgulayan Colendi, planlarında oldukça yol katetmiş gibi görünüyor. Bülent Tekmen, “Ürün setimizi tamamladık. Perakende, telekomünikasyon, enerji, oyun gibi sektörleri belirledik. Şimdi ülke dikeyinde planlamaları yapıyoruz” diyor.


Bugün için Türkiye, İngiltere ve Ukrayna’da faal olan şirket, savaş nedeniyle Ukrayna’daki operasyonu yavaş yürütmek zorunda kalmış durumda. Planlanan bölgeler arasında ise Afrika ve AB ülkeleri bulunuyor. Şirket, yeni pazar arayışında en temelde regülasyonların oturup oturmadığını dikkate alıyor. Ülkedeki rekabet koşulları ise öncelikli koşullar arasında yer almıyor. Tekmen, “Rekabetin olduğu yerlerde de fark yaratılabilir. Web3 oyunu tamamen sıfırladı. Dünyanın her yerinde oyun yeniden başlıyor. Bunun büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum” diyor.


Hedef 1 Milyar Müşteriye Ulaşmak


Finansal teknoloji çözümlerini yapay zeka ve büyük veri ile birleştirerek skorlama algoritması üzerine kurulu farklı servisler geliştiren Colendi, bugün itibarıyla 10 milyondan fazla kullanıcıya ulaşıyor. Perakende, telekomünikasyon gibi sektörlerde yatırım, kredi ve sigorta ürünlerini entegre ettiği bütünleşik fintech çözümleri sunan şirketin hedefi ise 1 milyar kullanıcıya ulaşmak.


Şirket bu hedefe ulaşmak için yeni satın almalar da planlıyor. Bülent Tekmen, “Afrika ve ABD’deki stratejik partnerlerimiz ve bizim için en büyük hedef teknolojik bir fark yaratmak. Colendi Ventures ile yapacağımız işlerle ilgili ya değer yaratacak ya kullanıcı yaratacak ya da olmayan bir lisans yaratacak bir satın alma olacak bu. Web 3 dünyasından ya da dijital banka tarafında olabilir” diyor.


Şirket yeni yatırım için de çalışmalarını sürdürüyor. 2021 yılında Seri A yatırım turunda, 38 milyon dolar yatırım alan Colendi, yeni yatırımlar için görüşmeleri sürdürüyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk