Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

CoinTR, Global İş birliğini Yerel Projelere Taşıyor

CoinTR, 2.yıl basın toplantısında hedeflerini ve EOS Labs ile iş birliğini duyurdu.

28 Kasım 2023 23:57

Güncellenme: 29 Kasım 2023 01:14

Yerli kripto para borsası CoinTR, ikinci yılı kapsamında 28 Kasım’da Mandarin Oriental Bosphorus’ta basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Ercan Gül ve CoinTR CEO’su Ali Eşelioğlu’nun konuşmacı olarak yer aldığı toplantıda, 2024 hedefleri ve yol haritası açıklandı. 


Şakir Ercan Gül: “Hedefimiz Türkiye’de sektör lideri olmak” 

Çin, İngiltere ve Türkiye merkezli CoinTR’nin 2022 yılı Eylül ayında hizmet vermeye başladığını, tüm izinlere sahip olduklarını ve MASAK tarafından denetlendiklerini belirterek sözlerine başlayan CoinTR Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Ercan Gül, ürün ve ekip tecrübesi bakımından yerel rakiplerinden ayrışan bir noktada olduklarını dile getirdi.


Şakir Ercan Gül, konuşmasına ekleyerek: “Türkiye, kripto sektörü içerisinde dünyanın dördüncü büyük pazarı olsa da kullanıcılar, TRY bakiyelerini yerel borsalar aracılığıyla kriptoya çevirip globale aktarma eğilimi gösteriyorlar. CoinTR olarak globalde de sunulan hizmetleri sağlayan altyapımız sayesinde ile yalnızca bu hacmi içeride tutmayı değil aynı zamanda küresel bir rekabete girmeyi amaçlıyoruz. Yatırımcıların ilgisi bu pazara yoğunlaşmaya kayıyor. Tüketici Yatırımcının ilgisi ve amacı değişmekle beraber genel anlamda teknolojiye olan yatırım ve Türk kullanıcılarının yatırımlarını enflasyondan koruma amaçları doğrultusunda toparlanabilir.” diyor.


Gül konuşmasının devamında yeni borsanın yeni kadrosunu vurgulayarak: Burada ilk kez bir kripto para platformuna Merkez Bankası’ndan yönetici gelmesi, Yönetim Kurulu’nun tamamen kamu ve özel sektörün çok güçlü kurumlarından gelen isimlerle oluşturulması oldukça önemli bir nokta. Bu çerçevede, hem yerli bir platformun küresel ölçekteki başarısı ile küresel düşünüp lokal hareket eden ve kamu kurumlarında gelen önemli isimlerin verdiği güven göz önüne alındığında Türkiye pazarında lider bir konuma ulaşmayı hedefleyerek küresel ölçekte genişlemeye devam edeceğimizi söyleyebiliriz.” diye sözlerini tamamladı.


Ali Eşelioğlu: “İstanbul Finans Merkezi'nde ofis açacağız.”

CoinTR CEO’su Ali Eşelioğlu sözlerine, “Her teknolojik devrim, toplumda ilerleme ve dönüşümü teşvik eder. Bizler de bugün teknolojik devrime tanıklık ediyoruz. Bugünkü ilerleme ve dönüşümler bizlere Yeni İnternet Çağı’nı müjdeliyor” diyerek başladı. 


İnsanlığın farklı teknolojik çağlar ışığında yoluna devam ettiğini anlatan Eşelioğlu, Yeni İnternet’in hızla ilerleme kaydettiği bugünlerde, Türkiye’nin konumundan dolayı jeopolitik avantajlara sahip olduğunu, CoinTR olarak bu avantajları kullanacaklarını aktardı. 


Eşelioğlu, sadece bir kripto para borsası olmadıklarını, aynı zamanda bir blok zincir teknoloji merkezi olduklarını ve dolayısıyla Türkiye’deki geleneksel finansı da blok zincir teknolojisiyle destekleyeceklerini ve bu kapsamda İstanbul Finans Merkezi'nde de irtibat ofisi açacaklarını anlatarak CoinTR’nin vizyon ve amaçlarını şöyle özetledi: 


“Başlıca üç amacımız var: Türkiye için blok zincir tabanlı, küresel odaklı, güvenli, verimli ve lider bir dijital finansal altyapı oluşturmak. Dijital varlıklara ev sahipliği yapabilmesi için Türkiye'nin kendi altyapısını kurmak ve güçlendirmek, ulusal varlıkların güvenliğini sağlamak ve ulusal finansal egemenliğin bağımsızlığını korumak. Küresel dijital varlıkları Türkiye'ye çekmek, reel ekonomiye ve ve finans sektörüne entegre etmek ve ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak. CoinTR olarak her adımımızda, kripto ekosisteminin geleneksel ekonomi ile entegrasyonunu sağlamak için çalışıyoruz. Bu entegrasyon Türkiye’de ekonomiye çok belirgin faydalar sağlayacaktır.” 


Ali Eşelioğlu geleneksel finans alanında deneyimli bir yönetime sahip olduklarını, bu yönetim kabiliyetiyle yılın son çeyreği ve gelecek sene için Türkiye ve hatta dünya kripto para piyasasında hızlı bir yükseliş ve yüksek bir pazar payına ulaşabileceklerini vurgulayarak şunları kaydetti:


Yönetim ekibimiz, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası, BDDK, Deutsche Bank ve Vakıfbank vb. kurumlarda görev almış deneyimli yöneticiler ve finans sektörü uzmanlarından oluşmaktadır. Ürün teknolojisi ekibimiz ise bir dönem dünyanın en büyük borsalarından biri olan Huobi'nin ekibindendir. Dijital altyapımız üçüncü nesil olarak nitelediğimiz bir işletim sistemine sahip. Bu sistem ekseriya yerli olmak üzere küresel rakiplerimizden bizi ayıran en önemli teknolojik özelliklerimizin başında geliyor. Bunun yanı sıra stratejik anlamda çok önemli anlaşmalarımız var. Blok zincir, akıllı sözleşmeler ve Web3 uygulama güvenliğinde CertiK, kripto uyumluluk çözümlerinde Elliptic, eticaret kötü amaçlı yazılım ve güvenlik açığı tespitinde Sansec ve yine blok zincir güvenliği konusunda SlowMist ile anlaşmalarımız var. Bunlar küresel çapta çok değerli anlaşmalar.”


CoinTR ve EOS Network'ten Türk Blok Zinciri Ekosistemini Güçlendirecek Stratejik Ortaklık

CoinTR, katman 1 projelerinden EOS Network ile Türkiye'de Web3 laboratuvarı/kuluçka merkezi kurmak üzere stratejik bir ortaklığa imza attı. Bu iş birliği ile Türkiye'nin blok zinciri ekosistemine katma değer kazandırarak yerel ekosistemin gelişimini ortaklaşa yönlendirmeyi amaçlayan CoinTR, bu özel iş birliğini 2. yıl basın toplantısında duyurdu.


Geçtiğimiz nisan ayında bir Web3 kuluçka merkezi olarak EOS Labs çalışmalarına başlayan katman-1 projesi EOS Network, bu proje için ekosisteme canlılık kazandırmayı amaçlayacağını ve EOS Network Vakfı (EOS Network Foundation) & EOS Network Ventures (ENV) ile iş birliği içinde çalışılacağını belirtti. Misyon olarak Web3 projelerini önemli kaynaklar ve altyapıyla buluşturarak onları destekleme ve daha güçlü bir ekosistem oluşturmayı hedefleyen bu proje; yatırım kurumları, merkezi borsalar ve blok zinciri medyalarından profesyonel yetenekleri bünyesine katmayı hedefliyor. 


CoinTR ve EOS Labs bu ortaklıkla, Türkiye'deki yerel blok zinciri projelerini desteklemek ve kuluçkalamak için iş birliği yaparak blok zinciri alanında inovasyona ulaşmalarına yardımcı olacak. Bu çerçevede iş birliği, finansal destekten teknik yardıma, mentorlukten pazarlamaya birçok alanı, daha fazla geliştiriciyi EOS blok zinciri ile tanıştırmayı ve yüksek kaliteli projelerin borsada kolayca listelenebilmelerini kapsıyor.


İlgili iş birliği ile "Labs projesiyle, Türkiye'nin kripto para alanındaki büyümesine ve küresel çapta rekabet avantajına katkıda bulunma fırsatı buluyoruz. Bu iş birliği, blok zinciri ve kripto para sektöründe öncü projelere ev sahipliği yaparak sektördeki inovasyonu artırmayı amaçlıyor." ifadelerinde bulunan CoinTR CEO'su Ali Eşelioğlu; bu iş birliğinin yalnızca kuluçka merkezi ile kalmayacağını da ekleyerek CoinTR'nin EOS ana ağını ve EOS EVM'yi destekleyerek EOS ekosisteminin gelişimine katkıda bulunarak Türk ve EOS topluluğu kullanıcıları için daha iyi bir finansal deneyim sağlanacağını belirtti.


EOS Network Foundation'ın kurucusu ve CEO'su Yves La Rose ise Türkiye'deki blok zinciri ekosisteminin önemine vurgu yaparak: "Dinamik ekonomisi, regülasyonlara yönelik ileri görüşlü bakış açısı ve kripto sektörüne olan ilgisi ile Türkiye, dijital varlık sahnesinde hızla öne çıkan bir oyuncuya dönüşmektedir. CoinTR ile gerçekleşecek bu ortaklık, Web3 ekosistemini bu canlı pazarda besleme ve büyütme hedefimize ulaşmamızda önemli bir adım olacaktır." açıklamasında bulundu.


Daha Fazla Oku

    cointr

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
SEC, Bitcoin L2 Stacks Geliştiricisi Hiro’nun Soruşturmasını Düşürdü

15 Temmuz 2024 10:10

3
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk