Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Coinoxs Risk Analizinde Yerli Bir Ürün Seçeneği Sunuyor

Blokzinciri tabanlı teknoloji sağlayıcısı Coinoxs, yapay zeka destekli yerli risk analiz ürününü geliştirdi

18 Ocak 2023 14:37

Güncellenme: 18 Ocak 2023 17:43

Kripto paraların üzerindeki kış havası yavaş yavaş dağılırken pek çok yatırımcı yeniden kripto dünyasındaki yerini alıyor. Elbette yeniden eğer kayıpları söz konusu olabilir. Ancak bu dünyadaki tek risk kripto paraların değer kaybetmesi yada hacklenmesi değil. Yapılan işlemlerin sonucunda yatırımcıların kara para aklama süreçlerinin bir parçası olması da söz konusu.


Coinoxs Kurucusu Can Azizoğlu, “Şu anda, hesaplarında büyük hacklere karışmış paralar bulunan ve bunun farkında dahi olmadığı halde Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan yaklaşık 300 kişi bulunuyor” diyor ve devam ediyor. “Pek çok kişi hiçbir şeyden habersiz. Ama hesaplarındaki varlıklar kara para aklama işlemlerine konu olmuş.”


Elbette bu kişi ve kurumları bu tip sıkıntılardan kurtarmak için geliştirilen risk analiz ürünleri mevcut. Coinoxs işte bu ürünler yerli bir seçenek ekliyor. Can Azizoğlu, “Betası canlıya alındı. OXSKYT Coinoxs tarafında geliştirilen bir risk analiz ürünü. Blokzinciri üzerinde uluslararası listeleri tarayarak detaylı karapara aklama ve kötü niyetli kullanımları tespit ediyor. Ürün yapay zekayı kullanarak hem transferlerin hem de adreslerin risk analizlerini yapıyor” diyor.


Elbette blokzinciri üzerinde işlem yapan pek çok kişi veya borsa bu tip risk analiz sistemlerinden yararlanıyor. Her bir kontrol için risk analiz ürünlerine yaklaşık 1 ila 1,5 dolar ödüyor. Can Azizoğlu, “Bizim buradaki en önemli avantajımız yerli olmamız. Bir her bir sorgulama için 50 ila 80 cent arasında bir fiyatlandırma yapıyoruz. Rakiplerimizin kullandığı listeleri de satın aldık ve onların üzerine yapılan her bir hackleme verisini de ilave ediyoruz” diyor.


Kara para aklama süreçlerinde listelerin takibi önemli bir konu. Ancak hesap hareketleri de önemli bir fikir veriyor. Coinoxs geliştirdiği yapay zeka destekli ürün ile sadece listelerin taranmasını değil davranışsal analizleri de yapıyor. “Burada kara para aklamak için pek çok yöntem var. Örneğin Shell Wallet yani kabuk cüzdanlar yapılıyor. Kötü niyetli kişi bir cüzdanı hackledikten sonra kripto parayı her zaman bir veya birden fazla soğuk cüzdana yollar. Daha sonrasında merkeziyetsiz borsalara aktarır. Bunu sık sık yapıyorsa ve siz bir soğuk cüzdandan kripto para alacaksanız bu adamın bu davranışı niye yaptığını bilmeniz lazım. Listelere baktığınızda birkaç cüzdan değiştirmiş parayı takip edemeyebilirsiniz. Ama davranış analizi yapıyorsanız bunu fark edersiniz. Ürünümüz yedi el değiştirmeye kadar takip edebiliyor” diyor.


Bugün için bireysel müşterilere yönelik ürünü sunan Coinoxs, Şubat sonunda kurumlara yönelik ürünü de tamamlamış olacak. Şirket Mart ayındaysa yatırım turuna çıkmayı planlıyor.


Daha Fazla Oku

    Merkeziyetsiz BorsaCoinoxs

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget koruma fonu 410 Milyon dolar oldu

6 Aralık 2023 17:08

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk