Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Coinbase İlk Kripto Türev İşlemlerini Spot Piyasasına Sürüyor

Coinbase’in türev borsası dünya genelinde 3 trilyon dolarlık işlen hacmine ulaşan pazardan yararlanmayı ve trader’lar için riskleri minimize etmeyi amaçlıyor

24 Haziran 2022 11:31

Güncellenme: 24 Haziran 2022 14:08

Eskiden FairX olarak da bilinen Coinbase’in türev borsası bu ay ilk türev ürününü piyasaya sürüyor ve spot piyasasındaki trader’ları buraya çekmeyi umuyor.  


CoinDesk’e gelen açıklamaya göre, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından regüle edilen türev ürünü Nano Bitcoin’in vadeli işlemleri 27 Haziran’da piyasa sürülecek. Açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Kripto türevleri piyasası dünya genelinde 3 trilyon dolarlık bir işlem hacmini temsil ediyor. Ek ürün geliştirme ve erişilebilirlikle kayda değer bir büyüme bekliyoruz.”


Coinbase’den yapılan açıklamaya göre şirket, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan müşterilerine teminatlı vadeli işlemler sözleşmeleri sunabilmek için regülasyon onayı beklediğini söylüyor.


Söz konusu ürün Terra’nın LUNA’sı, kripto kredi şirketi Celsius ve kripto fon şirketi Three Arrows Capital’ın (3AC) dramatik çöküşlerine sahne olan,  kripto piyasasındaki yüksek volatilite ortamında piyasaya sürüldü. Bitcoin’in fiyatı bu yıl yüzde 56’lık değer kaybederken, Ethereum da yüzde 70’lik kayba uğradı.


Coinbase kripto türev ürünler piyasaya sürebilmek için geçen yıl FairX’i satın almıştı. FairX 2020’nin sonlarında gelen regülasyon onayıyla birlikte Mayıs 2021’de vadeli alım-satım platformunu faaliyete geçirmişti.


Perakende katılımı

Vadeli işlemlerin sözleşmelerin boyutu görece daha küçüktür ve geleneksel Bitcoin vadeli işlem ürünlerinden daha az giriş sermayesi gerektirir. Böylece hem kurumsal hem de spot trader’lar için riskten korunma aracı olarak tercih edilebilir. Açıklamada, “Bu işlemlerde, Bitcoin boyutunun yüzde 1’i oranında, geleneksel vadeli işlemlere kıyasla daha az giriş sermayesi gereksinimi doğar. ABD tarafından gelen regülasyonlarla kripto vadeli işlem piyasasında perakende katılımının geniş çapta olması için fırsatlar yaratır.”


Fakat türev ürünler spot piyasalarındaki trader’lar için her zaman ideal ürünler olarak görülmez. Üst düzey bir Hollandalı finansal regülatör, manipülasyon ve diğer suçlarla ilintili olaylardan kaynaklanan riskleri öne sürerek yakın zamanda kripto türev trade işlemlerinin sadece perakende piyasalarıyla kısıtlı kalmasını savunmuştu.


Birleşik Krallık’ın regülasyon kurumu Finansal Yönetim Otoritesi (FCA) 2020 yılında perakende müşterileri için kripto türev ürünlerinin yüksek riskler barındırdığını söyleyerek, yasaklama yoluna gitmişti.Nomura, Goldman Sachs ve JPMorgan gibi büyük bankalar ise kripto piyasasındaki volatilite ortamında oluşabilecek risklere karşın müşterilerine trade fırsatları yaratmak için halihazırda kripto türev sözleşmelerini faaliyete sokmuş durumda.


Yapılan açıklamaya göre Bitcoin vadeli işlemleri öncelikle EdgeClear, Ironbeam, NinjaTrader, Optimus Futures, Stage 5 ve Tradovate trading platformları ve ABN AMRO, ADMIS, Advantage Futures, ED&F Man, Ironbeam ve takas şirketleri dahil olmak üzere birçok önde gelen broker şirketinin alım satımda kullanımına sunulacak.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Aoyon Ashraf

Aoyon Ashraf, CoinDesk için kripto madenciliğini ele alıyor. Hisse senetleri ve emtiaları inceleyen haberler yazarak Bloomberg'de neredeyse on yıl geçirdi. Bundan önce, küçük ölçekli şirketleri finanse ederek satış tarafında birkaç yıl geçirdi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll Level Up Hibe Programını Duyurdu

12 Temmuz 2024 13:40

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk