Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Coinbase CEO’su Ethereum Üzerindeki İşlemleri Sansürlemeyeceklerini Söylüyor

Blokzincirin proof-of-stake protokolüne geçişinde Brian Armstrong, kara listeye alınan bazı Ethereum adreslerine sansür uygulamaktan yana olmayacağını ifade ediyor

19 Ağustos 2022 13:47

Güncellenme: 19 Ağustos 2022 15:33

Kripto para borsası Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong Çarşamba günü attığı tweet’te, yaptırım uygulayan regülatörlerle uyum sağlamak adına Ethereum’daki staking işlemlerini sansürlemektense bu hizmeti devre dışı alacaklarını söyledi.


Ethereum geliştiricisi Lefteris Karapetsas, ABD hükümeti tarafından kara listeye alınan bazı Ethereum adresleriyle ilişkili uygulanan yaptırımlar ve işlem yasaklarına dair Coinbase, Kraken ve diğer merkezi kripto borsalarının nasıl bir tutum sergileyeceğini sordu. Karapetsas’ın Twitter üzerinden yönelttiği soru, Tornado Cash’in geçen hafta yaptırımlara maruz kalmasının ardından kripto topluluğunda gündem oldu.


Merkezi borsalar Ethereum’un proof-of-stake zincirinin en büyük onaylayıcıları (validatörleri) arasında yer alıyor. Ethereum şu sıralar mevcut protokol proof-of-work konsensus mekanizmasından çıkarak proof-of-stake’e geçiş için test aşamasında.


Karapetsas Pazar günü attığı tweet’te şunları söyledi:


“Eğer regülatörler doğrulayıcılarınızla birlikte Ethereum protokol düzeyinde sansürlemenizi isterse aşağıdakilerden hangisini yaparsınız?


A)Yaptırımlara uyarak protokol seviyesinde sansürlemek

B)Staking hizmetini kapatmak ve ağ bütünlüğü korumak”

Coinbase CEO’su Armstrong’dan üç gün sonra ise şöyle bir cevap geldi:

“Bu, gerçekten karşılaşmayacağımızı umduğumuz varsayıma dayanan bir durum. Ancak böyle bir durumla karşılaşırsak B şıkkını seçeceğimizi düşünüyorum. Büyük resme odaklanmak gerek. Daha iyi bir C şıkkı çıkabilir ya da daha olumlu çıktılar elde etmemize yarayacak yasal bir uygulama da olabilir.”

Armstrong bu konunun yanı sıra Tornado Cash geliştiricisi Alexey Pertsev’in geçen hafta Hollanda’da tutuklanmasına tepki gösterdi. Coinbase CEO’su attığı tweet’te “Yazılımı kötü aktörler tarafından kullanılsa bile hiçbir yazılımcı açık kaynak yazılımı yayımlamasından dolayı tutuklanmamalı” diye yazdı.

Açık kaynak teknolojilerin yaptırıma uygulanmamasını savunan Armstrong yine de “malumun ilamını hatırlatmakta fayda var: yasalara her zaman uyacağız” diye konuşuyor.

Proof-of-stake blokzincirlerindeki onaylayıcılar sözlerini tutmaları karşılığında token’larını akıllı bir sözleşmede kilitler ya da hem harcamaksızın hem de transfer etmeksizin elinde tutarak stake eder. Onaylama doğrulanırsa yeni token’larla ödüllendirilirler. Onaylamayı doğru bir şekilde yapmazlarsa, stake ettikleri token’lar protokol tarafından “kesilebilir.”

Kullanıcılarının token’larını elinde tutan bazı merkezi borsalar müşterilerinin Ether’lerini daha büyük staking havuzlarında tutmaları için buradan pay vermeyi teklif eder. J.P. Morgan, Ethereum’un proof-of-stake’e geçtikten sonra staking işi üzerinden büyük kazanımlar elde edeceğini söylüyor.

Ancak Hollanda polisinin Pertsev’i tutuklamasında olduğu gibi devletlerin merkeziyetsiz kripto para projelerini kontrol etme çabaları ve yaptırım uygulamaları, borsalar için bir yol ayrımına işaret ediyor: protokol seviyesinde yaptırımları hayata geçirmek ya da staking’den elde ettikleri kârdan vazgeçmek.  

Arcan Assets’in yatırımdan sorumlu başkan yardımcısı Eric Wall, çok geç olmadan toplulukların borsalara staking yapmaktan vazgeçmeleri yönünde baskı uygulamaları gerektiğini düşünüyor.

Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’ne (OFAC) atıfta bulunan Wall, “Coinbase, Kraken, Bitcoin Suisse gibi borsaların OFAC’la uyumlu çalışması mümkün değil. Bu durum tüm müşterilerinin yaptıkları stake’lerin kesintiye uğramasına ve işlerini sona erdirmekle sonuçlanacaktır. Eğer sansüre karşı direnç göstermeyi planlamıyorlarsa müşterilerinin unstake yapmalarını mecbur kılmalılar.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Anna Baydakova

Anna blok zinciri projeleri ve düzenlemeler üzerine yazıyor ve özel ilgi alanı Doğu Avrupa ve Rusya. özellikle mahremiyet, siber suçlar, yaptırım politikaları ve sansür hakkında çalışmalarda bulunuyor. Anna eser miktarda BTC sahibi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ABD TÜFE Verileri Öncesinde 63 Bin Dolar Seviyesinde

15 Mayıs 2024 16:38

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk