Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Coinbase Açısından FTX’in İflasının Artıları ve Eksileri Var

FTX’in çöküşü bazı yatırımcıların kripto alanına para yatırmaktan vazgeçmelerine neden olabilir ancak Coinbase için pazar payı kazanma fırsatı da söz konusu.

12 Kasım 2022 18:01

Güncellenme: 12 Kasım 2022 18:05

Nomics verilerine göre FTX’in iflas açıkladığı Cuma gününü takip eden saatlerde Coinbase’in işlem hacmi yaklaşık yüzde 75 düşüş göstermişti. Bu durum, yatırımcıların, göreceli olarak volatil olan kripto piyasasından yatırımcıların uzak durmayı tercih etmesinin bir sonucu.


FTX’in iflas koruması talebi kripto sektörünü serbest düşüşe sürükleyen yüksek profilli borsa iflaslarının en son örneğini oluşturuyor. Mizuho’dan kıdemli analist San Dolev’e göre bu olaylar yatırımcıların kripto para işlemleri yapma kararını gözden geçirmelerine neden olabiliyor.


Dolev, “Birçok yatırımcı için son iki olaya bakıldığında sektörün bir dibi olmadığı görülüyor. Bu olaylar yatırımcılar için bir uyarı sinyali” diyor.


Bu farkındalık durumu Coinbase’in gelirlerini olumsuz etkileyebilir.


İşlem hacmi açısından ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase gelirlerinin yüzde 90’ına yakınını işlem komisyonlarından elde ediyor. Borsanın müşterileri genelde çok fazla işlem yapmayan yeni yatırımcılardan oluşuyor. Bu gelir modeli şirketin müşteri tabanını sürekli genişletmesini zorunlu kılıyor.


Ancak FTX’in neden olduğu olaylar yatırımcıların dijital varlık sektörüne bakışını bulandırmış olduğundan dolayı yeni kullanıcılar kazanmak çok da kolay bir iş olmayacak. Rakipleri birer birer eksilen Coinbase için bu durum önemli bir meydan okuma oluşturuyor. Ancak ayı piyasası ortamında bu rekabet avantajı bir umut ışığı da oluşturuyor.


Farklı bir borsa

 Coinbase, hızlı ve dağınık hareket eden FTX ve Binance’er göre daha güvenli bir alternatif olarak görülüyor. Bu algısını 2017 yılında halka arz edilmesine borçlu.


Şirket FTX olayından çok fazla etkilenmediğini anlatırken halka açık olmasını güçlü bir kıyas argümanı olarak kullanıyor.


Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Cuma günü yazdığı Tweetlerde, “Bu gibi anlarda Coinbase’i farklı kılan özellikleri vurgulamanın önemli olduğunu düşünüyorum. Coinbase bu alandaki en güvenilir oyuncu olmaya kararlı ve riskli aktivitelere girmekten uzak duruyoruz” diyordu.


Ancak MoffettNathanson LLC’de kıdemli sermaye analisti olan Lisa Ellis’e göre şirketin yeni yatırımcıları ve kriptoya meraklı kitleyi hedeflemeye yönelik kararı piyasadaki çöküşün daha az deneyimli yatırımcıları ürkütmesi nedeniyle bir dezavantaj oluşturabilir. 


Ellis, “Fiyatlar düşük seyrederken ve kripto kışını yaşarken birçok bireysel yatırımcı kış uykusuna yatar” diyor.


Birçok yeni yatırımcı enflasyonun düşük ve kamu harcamalarının yüksek olduğu pandemi döneminde Coinbase gibi borsalara hücum etmişlerdi. O dönemde yatırımcıların dijital varlıklara olan talebi kripto token fiyatlarının rekorlar kırmasına neden olmuştu. Kasım 2021’de bitcoin fiyatı 69.000 dolara tırmanmıştı.


Ancak kripto kışının uzun sürmesi ve geçen hafta FTX’in çöküşü fiyatları ciddi biçimde erozyona uğrattı. Yani Coinbase üzerinde işlem gerçekleştirilmesi olasılığı da düştü. Çarşamba günü, Binance’in FTX anlaşmasından çekildiğini açıklamasından sonra bitcoin son iki yılda ilk kez 16.000 doların altına düştü. 


D.A. Davidson Company analisti Chris Brendler’a göre tüm bu ortamda bile bir fırsat penceresi söz konusu. Coinbase’in halka açık bir şirket olması FTX’in çöküşünden sonra alternatif arayan yatırımcıların Coinbase’i tercih etmesinde bir faktör olabilir. Zira Coinbase yasal olarak finansal durumuna dair detaylı denetimler ve raporlar ortaya koymak zorunda. 


Brendler, “Coinbase pazar payı elde ederse şaşırmam” diyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Darkest Hour

3 Haziran 2023 13:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk