Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Clave İçin 150 Milyon Dolarlık Stabil Coin Havuzu Açıldı

DeFi kredi pazar yeri Credix Finance, dijital kredi verme platformu Clave için stabil coin havuzu açtı.

2 Kasım 2022 12:18

Güncellenme: 2 Kasım 2022 13:56

Merkeziyetsiz kredi pazar yeri Credix Finance, bir dijital borç verme platformu olan Clave için 150 milyon dolarlık stabil coin kredi havuzu açtı. Bu kredi havuzu ile Latin Amerika’daki şirketler ve tüketiciler için kredi oluşturacak.


Şirketlerin yaptığı açıklamaya göre kredi havuzu 2023 yılında açılacak ve borçlanma dolara endeksli USDC stabil coin cinsinden olacak. Ayrıca Clave borçlanma havuzu, farklı risk profillerindeki kurumsal yatırımcılara sunulacak şekilde 'tranches' adı verilen küçük fonlara bölünecek. Örneğin düşük riskli fonların getirisi de daha az olacak.


Credix geliştirme müdürü Chaim Finizola’nın CoinDesk’e belirttiğine göre alınan fonlar, blokzinciri işlemleri ve akıllı kontratlar aracılığıyla USDC cinsinden şirketin kripto cüzdanına aktarılacak. Daha sonra bu fonlar herhangi bir itibari paraya dönüştürülebilecek.


Credix, kullanıcılarına kredi verebilmek için sermayeye ihtiyaç duyan fintech şirketlerini ve banka olmayan kredi kurumlarını hedge fonları ya da aile şirketleri gibi kurumsal yatırımcılarla buluşturuyor. Belçikalı şirketin Solana blokzinciri üzerinde kullandığı 26 milyon dolarlık USDC cinsinden kredisi bulunuluyor.


Clave ise Arjantin ve Kolombiya’da iş yerlerine ve tüketiciler için kredi oluşturuyor. Şirket gelecek yıl Meksika’ya da açılmayı planlıyor.


İki şirket arasındaki bu iş birliği kripto ve geleneksel borç pazarlarının giderek iç içe geçtiği bir dönemde ortaya çıktı. Kripto şirketleri fiziki dünyadaki geleneksel borçlanmalar, mortgage’ler ve hükümet bonoları gibi varlıkları tokenize ederek blokzincirlerine çekiyor.


Örneğin merkeziyetsiz finans protokollerinden Maker, yakın zamanda 500 milyon dolarlık ABD hazine bonosunu DAI stabil coin’i destekleyen rezervlerine kattı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk