Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Citi'ye Göre Merkeziyetsiz Borsalar Merkezi Olanlardan Pazar Payı Kazandı

Banka, artan kripto regülasyonlarının kullanıcıları merkeziyetsiz platformlara yönlendirebileceğini söyledi.

4 Ekim 2022 08:52

Güncellenme: 4 Ekim 2022 11:46

Citigroup (C) Perşembe günü yayınlanan bir araştırma raporunda, merkeziyetsiz kripto para birimi borsalarının (DEX'ler), son iki yılda merkezi borsalarından (CEX'lerdaha hızlı büyüdüğünü söyledi. Kullanıcılar daha zahmetli prosedürlerden kaçınmak için merkezi platformlardan uzaklaşmaya başlamasıyla aradaki fark gittikçe açılıyor olacaktır.


DEX'leralıcılar ve satıcılar arasında finansal bir aracı olarak hareket eden geleneksel yaklaşım yerine, otomatik algoritmalar kullanarak birçok kullanıcı arasında dijital varlıkların büyük ölçekli işlemlerini koordine eden blokzincir tabanlı uygulamalardır.


Raporda, DEX'lerin kar payı gibi dağıtılmış gelirleri token sahiplerine ve kendi fonlarını saklama ve sahip olma yeteneği sunduğu belirtildi. Citi, trade etme ödülleri dahil edildikten sonra, bu borsaların Coinbase Pro gibi platformlardan nispeten daha düşük ücret talep ettiğini belirtti.


Banka, DEX'ler ve CEX'ler arasındaki temel farklardan birifonların gözetimi olduğunu ve varlıkların CEX'lerle depolanmasında bir risk olduğunu söyledi. Ayrıca banka, çrnek olarak Celsius Networks'ün ve Voyager Digital'in çöküşünü vurguladı.


Citi, yakın vadede düzenlemedeki artışın DEX hacimleri için potansiyel bir itici güç olduğunu belirtti. Kripto düzenlemesi daha geniş bir şekilde geliştikçe, genişletilmiş raporlama gereksinimleriyle, kullanıcılar "KYC ağırlıklı CEX'lerdenDEX'lere geçmeye başlayabileceğini söyledi. Notta, düzenleyici manzaranın daha "zahmetli" hale gelmesi ve daha fazla kullanıcının merkezi olanlardan merkeziyetsiz borsalara geçmesinin muhtemel olduğu vurgulandı.


Citi, DEX'lerin spot trading hacminin %18.2'sinden sorumlu olduğunu ve hacimlerin ayda 50 milyar doların üzerinde esnek kaldığını ve geçen yıl toplam gelirin 3.6 milyar dolar olduğunu belirtti. Uniswap, toplam DEX hacminin yaklaşık %70'ini oluşturan baskın olmaya devam ediyor ve yakın tarihli bir yönetim önerisi kabul edilirse token sahiplerine 250 milyon dolara kadar dağıtabilir.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk