Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Citi’den Kripto Sektörü için 2022 Yılı Durum Değerlendirmesi

Citi tarafından hazırlanan rapora göre yatırımcılar 2022 yılı boyunca düşen fiyatlarla mücadele etti, volatilite azaldı.

14 Aralık 2022 15:24

Güncellenme: 14 Aralık 2022 17:59

Uluslararası bankacılık devi Citi tarafından hazırlanan ve 2022 yılının kripto sektörünü inceleyen rapora göre dijital varlıklar piyasası bu yıl Terra/LUNA’nın çökmesiyle tetiklenen bir dizi negatif şoka maruz kaldı.


Joseph Ayoub liderliğindeki analistler raporda, “Fiyatlar düştükçe perakende ilgisi de büyük ölçüde azalırken bu durum volatilitede daha geniş bir düşüşle eş zamanlı gerçekleşti" diye yazdı.


Bunun yanında kurumsal ilgi de düşüş gösterdi. Güven kaybı nedeniyle pek çok merkezi kuruluş başarısız oldu ve bu durum borsalarda işlem gören ürünleri de etkileyerek yıl boyunca negatif kalmalarına neden oldu.


Rapora göre enflasyon, artan faiz oranları ve kemer sıkma politikaları karşısında kripto piyasalarının değeri yüzde 61 düştü. S&P 500 endeksindeki düşüş ise yüzde 18 oldu.


FTX, Celcius ve Voyager’ın iflas etmesi Bankaya göre merkeziyetsiz kuruluşlardan çok merkezi kuruluşların başarısızlığı gösteriyor. Ayrıca bankaya göre bu durum “belki de merkeziyetsiz finans prokollerinin dayanıklılığının bir göstergesi.


Bankanın verilerine göre stabil coin’lerin piyasa değeri 150 milyar doların üstünde. Öte yandan yatırımcıların stabil coin alanındaki davranışları birbirinden farklı. Teher’in (USDT) piyasa değeri yaklaşık 10 milyar dolar düşerken, USD Coin (USDC) hemen hemen aynı seviyede kaldı. Binance USD (BUSD) ise değer kazandı.  


Raporda FTX’in çöküşü nedeniyle politikacıların kripto sektörünün düzenlemesi ve tüketicilerin korunmasına yönelik çağrılarının daha çok önemsendiği de belirtiliyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk