Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Çin’in Dijital Cüzdanı Ülke Genelinde Yaygınlaşıyor

Dijital cüzdan e-CNY, Çin nüfusunun beşte biri tarafından kullanılıyor

29 Haziran 2022 13:06

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:17

Çin Uluslararası Radyosu’nun paylaştığı bilgilere göre, Çin’in dijital yuan cüzdanı, ülke nüfusunun yaklaşık beşte biri olan 261 milyon kişi tarafından indirilmiş durumda.


Yapılan basın açıklamasında toplam işlem hacminin 87,5 milyar yuana ulaştığı belirtiliyor. Çin basınında yer alan haberlere göre, Çin Halk Bankası’nın finans piyasaları başkanı Zou Lan, hâlâ pilot aşamada olmasına rağmen, alımın son aylarda hızlandığını söylüyor. Cüzdan şimdi, birlikte dijital ödeme pazarının yaklaşık yüzde 94’ünü oluşturan Ant Group ve Tencent’in Çin’in baskın ticari ödeme uygulamalarını yakalamaya çalışıyor.


Danışmanlık şirketi Morning Consult’ın düzenlediği ankete göre, katılımcıların yüzde 60’ı e-CNY’den memnun. Ancak katılımcıların üçte birinden fazlası bu dijital cüzdanı ya daha önce duymamış ya da hakkında hiçbir fikri yok.


Ankete katılanların dörtte birinden fazlası, e-CNY uygulamasını ihtiyaç duymadıkları için kullanmadıklarını söylerken, yüzde 17’si bir alternatif kullanmayı tercih ettiklerini söylüyor. Ancak yüzde 26’sı nasıl olduğunu bilmedikleri için kullanmadıklarını söylüyor ve yüzde 13’ü pilot bir şehirde ikamet etmemek (yüzde 9) veya uygulamayı destekleyen bir akıllı telefona sahip olmamak (yüzde 4) gibi teknik engellerden bahsediyor. e-CNY cüzdanını kullananların yüzde 72’si bunu e-ticaret ve yüzde 67’si de ulaşım gibi kamu hizmetleri için ödeme yapmak için kullandığını söylüyor.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Vitalik Buterin, Ethereum'un Güçlü ve Zayıf Yönleri Hakkında Konuştu

10 Temmuz 2024 22:27

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk