Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Chainalysis, Fidye Yazılımı Kurbanları için Acil Yardım Hattı Kurdu

Fidye yazılımleri ile 2021'de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 731 milyon dolar faillere aktarıldı. 2022, kripto destekli siber suçlar için bir başka rekor yılı olma yolunda ilerliyor.

22 Haziran 2022 15:49

Güncellenme: 22 Haziran 2022 17:52

Blockchain araştırma şirketi Chainalysis, kripto ile ilgili bir siber saldırı veya fidye yazılımı ile tarafından hedef alınan kuruluşlara destek sağlayacak yeni bir yardım hattı başlattı.


“Crypto Incident Response” adlı yardım hattı 7/24 çalışacak ve kurbanlar Chainalysis programından fonları izleyip etiketleyecek olan Chainalysis araştırmacılarından oluşan bir ekiple eşleştirilecek. Fonlar zaten transfer edilmiş veya çalınmışsa, Chainalysis ekibi “kolluk güçleri ve varlık kurtarma danışmanıyla bağlantı kurmaya yardımcı olacak.”


Yardım hattı hizmeti, Chainalysis'in analitik ürünlerinden ayrı olarak konumlandırıldı. Chainalysis sözcüsü CoinDesk'e, kurbanların saldırı anında Chainalysis'in mevcut müşterileri olması gerekmediğini söyledi.


Fidye yazılımı suçluları 2021'de rekor bir yıl geçirdi ve kripto ödemeleri ile 731 milyon dolar ele geçirdi.


Chainalysis'in araştırma başkanı Kim Grauer'e göre, fidye yazılımı çeteleri giderek daha karmaşık hale geliyor. Suçluların daha büyük hedefler seçmesi ile, 2021'de ortalama fidye yazılımı ödemesi %34 arttı ve bu, henüz herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor.


Program, hızlı bir müdahale başlatarak ve fonların hemen izini sürerek, suçluların parayı çekmesini zorlaştırmayı ve kolluk kuvvetlerinin onları yakalamasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

CoinDesk'e gönderilen basın açıklamasına göre Chainalysis, siber saldırılarda devam eden artışı kripto para birimine güven inşa etmenin önünde bir engel olarak görüyor. 


Açıklamada, "Bu hizmete yalnızca ihtiyaç duydukları zamanlarda kuruluşlara yardımcı olmak için değil, aynı zamanda kötü aktörleri adalete teslim etmeye yardımcı olmak ve kriptonun anonimlik ve suçun varlık sınıfı olmadığını göstermek için yatırım yapıyoruz" denildi.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk