Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Celsius’un Üst Düzey Üç Yöneticisinin İflas İlanından Hemen Önce 17 Milyon Dolar Para Çektiği Ortaya Çıktı

Şirketin iflas başvurusu bulunmadan ve para çekme işlemlerini durdurmadan önce aralarında eski CEO Alex Mashinsky’nin de yer aldığı üç yöneticisinin Bitcoin, Ether, USDCS ve CEL cinsinden para çektiği anlaşıldı

6 Ekim 2022 12:10

Güncellenme: 7 Ekim 2022 10:47

Yayımlanan yeni mahkeme kayıtlarına göre batık kripto kredi şirketi Celsius’un iflas başvurusunda bulunmasından ve para çekme işlemleri durdurmasından hemen önce, şirketin üst düzey üç yöneticisinin 2022’nin Mayıs ve Haziran aylarında 17 milyon dolarlık kripto para çekti.


Mali İşler Departmanı’ndan Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre şirketin eski CEO’su Alex Mashinsky, eski CSO Daniel Leon ve CTO Nuke Goldstein emanet menkul kıymetler hesaplarından Bitcoin (BTC), Ether (ETH), USDC (USDC) ve CEL token cinsinden para çekme işlemi yaptı.


Celsius’un New York Güney Bölge Mahkemesi’ne yaptığı iflas başvurusu yapan isimlerden şirketin yasal uyumluluktan sorumlu başkan yardımcısı Oren Blonstein, risk departmanından sorumlu başkan yardımcısı Rodney Suana-Wong ve yeni CEO Chris Ferraro ise söz konusu zaman zarfında kayda değer bir para çekme işleminde bulunmadı.


Celsius’un eski CEO’su Mashinksy Mayıs 2022’de yaklaşık 10 milyon dolar değerinde kripto para çekti. Eski CSO Daniel Leon 27 ila 31 Mayıs aralığında yaklaşık 7 milyon dolar değerinde (ek olarak “teminat” addedilen 4 milyon dolar değerinde CEL token) para çekme işleminde bulunurken, CTO Nuke Goldstein ise yaklaşık 13 milyon dolar (buna ek olarak aynı şekilde “teminat” addedilen 7,8 milyon dolar değerinde CEL token) para çekti.


Celsius geçtiğimiz Haziran ayında “olağanüstü piyasa koşullarını” gerekçe göstererek ABD İflas Kanunu’nun 11’nci maddesi uyarınca iflas koruma başvurusunda bulunmuştu.


Çarşamba günü yayımlanan belgeler, tartışmalı kripto kredi şirketinin iflas sürecine dair tansiyonu yükseltiyor. ABD Yediemin Kurumu tarafından tayin edilen bağımsız bir gözlemci Celsius’un iflasına dair halihazırda bir soruşturma yürütüyor.


Mashinsky ve Leon iki hafta önce Celsius’tan istifa etmişti. Financial Times geçtiğimiz hafta Mashinsky’nin Celsius para çekme işlemlerini durdurmadan önce 10 milyon dolar değerinde kriptoyu çektiğini yazmıştı.


Basına sızan ses kayıtlarında, Celsius’un yönetim katının şirketin borcunu tokenlara çevirmek ve potansiyel bir kripto saklama hizmeti verme fikirlerinin de dahil olduğu yeniden yapılandırma planları hakkında konuştuğu ortaya çıkmıştı. Ancak mahkeme geçtiğimiz ay Celsius’un varlıklarının açık artırmaya çıkarılması için hamlede bulunmuştu.


Çarşamba günü bir diğer mahkeme tarafından yayımlanan belgede, batık şirketin borçlu olduğu tüm müşterilerini temsilen Teminatsız Alacaklılar Komitesi’ne mali durumu ve nakit yönetimine dair düzenli bilgi verilmesi için Celsius’a iflas mahkemesi tarafından talimat verildi.


Bu bağlamda Celsius’un aylık bütçe ve nakit dengesi, maaş harcamaları, diğer kalemlere ait vergiler, Bitcoin madencilik işine dair çeşitli performans metrikleri ve şirketin buradan elde edeceği BTC satışlarını açıklaması gerekecek.


Şirket aynı zamanda 50 bin doların üzerindeki herhangi bir “kritik şirket ödemesinde” Teminatsız Alacaklılar Komitesi’den izin almak zorunda.

Celsius’un bir sonraki iflas duruşması yarın (7 Ekim’de) TSİ 17.00’da gerçekleşecek.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kriptoda Mantıklı Bir Tartışma İmkânsız Gibi

4 Haziran 2023 11:36

2
Darkest Hour

3 Haziran 2023 13:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk