Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Celsius Borcu Ödedi 200 Milyon Dolarlık Teminatı Aldı

Sorun yaşayan kripto şirketi daha önce Aave’ye ve Maker’a olan borçları da ödemişti.

13 Temmuz 2022 21:27

Güncellenme: 14 Temmuz 2022 08:07

Likidite sıkıntıları yaşayan kripto şirketi Celsius Network merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Compound’a olan borcunu kapatarak 200 milyon dolar civarındaki teminatı boşa çıkardı. 


Şirket Compund’a 50 milyon dolar ödeyerek 10.000 wrapped bitcoin’i (WBTC) geri istedi. Bu fon yazı kaleme alındığı saatlerde 195 milyon değerindeydi.


Blok zinciri işlemlerini izleyen Etherscan’in verilerine göre Celsius’la ilişkili bir cüzdandan Compound’a iki ayrı işlemde 50 milyon DAI (MakerDao’nun dolara endeksli stabil coin’i) aktarıldı. Bunu takip eden süreçte Compound da önce 6.900 sonraaında 3.100 WBTC token’ını serbest bıraktı. 


Bu işlemler Celsius’un daha önce Aave ve Maker’da uyguladığı hazine stratejisinin bir parçası. Bu strateji çerçevesinde borçları ödeyip teminatları açığa çıkarma mantığı yer alıyor. Genelde bu borçlara karşı alınan teminatlar fazla, böylelikle açığa çıkan miktar ödenen borcun üzerinde oluyor. 


Teorik olarak Celsius teminatlı borçları ödedikçe likidite anlamında pozitif etkileniyor. ABD’nin Vermont eyaletinin finansal düzenleme kurumu Celsius’ın iflasa yakın olduğunu belirtmişti. Şirket çekim işlemlerini durdurmuş, işten çıkarmalar gerçekleştirmiş ve yeniden yapılanma uzmanlarıyla çalışmaya başlamıştı. 


Celsius DeFi protokollerine olan borçları bir bir kapatıyor. Şirket, temmuz başından bugüne Mker’a 223, Aave’ye 225, Compund’a 258 milyon dolar ödeme yaptı.


Bunlar sonucunda bir milyar dolara yakın değerde kripto varlığı geri aldı. Bu varlıklar genelde WBTC ve SETH biçiminde.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk