Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Celsius Aave’ye 81 Milyon Dolar Borç Ödeyip 410 Milyon Dolarlık Teminatı Geri Aldı

Sıkıntılı günler yaşayan Celsius, DeFi protokollerine borcunu kapatmaya çok yaklaştı. Geriye sadece 59 milyon dolarlık bir borç kaldı.

12 Temmuz 2022 19:05

Güncellenme: 12 Temmuz 2022 19:09

Sektörde bir süredir devam eden kredi krizinden en fazla etkilenenlerden biri olan Celsius, yüz milyonlarca dolarlık teminatı serbest bıraktırmak için ödeme hamleleri yapmaya devam ediyor.


Blok zincirindeki işlem verilerine bakıldığında Celsius ile ilişkili bir cüzdanın otomatik merkeziyetsiz finans protokolü Aave’ye 81,6 milyon dolar değerinde USDC aktardığı görülüyor. Bu ödemeyle birlikte Celsius’un Aave’ye borcu 90 milyon dolardan 8,5 milyon dolara düştü.


Daha da önemlisi bu ödemeyle birlikte Celsius’un Aave’den aldığı borca karşılık bıraktığı 410 milyon dolar değerinde sETH serbest bırakıldı. sETHİ Ethereum blok zincirinin kendi token’ı olan ETH’ın bir türevi ve her bir sETH bir ETH’a karşılık geliyor. 


sETH token’lar ether’e olan 1:1 çıpasının dalgalanması nedeniyle likidite krizinin de önemli unsurlarından biri haline gelmişti. Makale hazırlandığı sırada sETH’lar ETH’larda göre yüzde 3 daha altta fiyatlanıyordu.


Celsius tek başına en fazla sETH tutan yapılardan biri ve Nansen verilerine göre şirketin 426 milyon dolarlık sETH’ı olduğu görülüyor. Bu hacim sETH’ın 4,4 milyon dolarlık toplam hacminin neredeyse onda biri.


Celsius’un likiditesi

 

Bir zamanlar 20 milyar dolardan fazla bir varlığı yöneten Celsius, mevduat erimesini önlemek için çekim işlemlerini durduran şirketlerden biri. Ayrıca yeniden yapılanma çerçevesinde 150 kişiyi de işten çıkardı. 


Yapılan bu son borç ödemesi şirketin borca karşı bırakılan teminatları geri alma stratejisinde bir hamle olarak görülüyor.


Celsius, geçen hafta bir diğer DeFi platformu olan Maker’a 228 milyon dolar ödeyerek 410 milyon dolarlık WBTC teminatını geri almıştı. Ardından da Compound’a ve Aave’ye olan borçlarının 95 milyon dolarını da kapatmıştı. 


Bu yazı hazırlandığı sırada Zapper verilerine göre Celsius’un 8,5 milyon dola Aave’ye ve 50 milyon dolar Compound’a olmak üzere DeFi protokollerine 90 milyon dolara yakın borcu bulunuyor.  Bu burca karşılık çeşitli token’lardan oluşan toplam 227 milyon dolar değerinde teminatı ise içeride bekliyor.


Celsius kalan borcunu ödediğinde teorik olarak bu teminatları geri alarak likiditesini arttırabilir.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk