Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Celsius 183 Milyon Dolar Ödedi, Teminatını Geri Aldı

Sorun yaşayan kripto şirketi merkeziyetsiz borsa Maker’a borcunun 183 milyon dolarını ödedi. Bu hamlenin bitcoin temelli teminatını kurtarma çabası olması olası.

6 Temmuz 2022 08:09

Güncellenme: 6 Temmuz 2022 08:41

Ödemeleri ve çekimleri durduran ve tasfiye kriziyle uğraşma aşamasında işten çıkarmalara da giden kripto kredi şirketi Celsius, en büyük merkeziyetsiz finans protokollerinden birine agresif şekilde borç ödemesi yapıyor. Blok zinciri verilerine yansıyan bu ödemenin olası nedeni bu borca karşılık verilen bitcoin temelli teminatı kurtarma çabası.


Zincir üzerindeki verilere göre Celsius, 1 Temmuz’dan bu yana en büyük merkeziyetsiz borç verme şirketlerinden biri olan Maker’a olan borcunun 183 milyon dolarını ödedi. Blok zinciri veri şirketi Etherscan’in verileri Celsius’a ait bir cüzdandan ödeme yapıldığını doğruluyor. Söz konusu ödeme Maker’ın kendi stabil coin’i DAI olarak yapılmış. 


Bu işlemler sonucunda Maker’a olan borç kapatılmakla kalınmıyor 40 milyon değerindeki 2.000 wrapped bitcoin de açığa çıkarılıyor. Wrapped bitcoin (WBTC) bitcoin’i temsil etmek üzere Ethereum blok zincirinde oluşturulmuş bir token. Bu nedenle son derece likit bir varlık olarak görülüyor. 


Celsius’un Maker’a hâlâ 41 milyon DAI (yaklaşık 41 milyon dolar) borcu olmasına karşın bu borca teminat olarak 22.000 wrapped bitcoin yatırılmış. Yani borcun geri kalanı ödenirse önemli bir kaynak açığa çıkarılabilir. 


Fundstrat analisti Walter Teng, CoinDesk’e verdiği demeçte, “Celsius bu borcu ödeyerek daha sonra merkezi borsalarda satılabilecek veya OTYC bozdurulabilecek ciddi bir teminatı açığa çıkarabilir. Bunu kullanarak da yatırımcıların ve müşterilerin bazı taleplerini karşılayabilir” diyor. 


“DeFi borçlara karşılık aşırı bir teminat alındığını düşünürsek bu adımı atmak mantıklı olabilir. Zira borcu ödedikten sonra açığa çıkarılan teminatın değeri borcun kendisinden de yüksek olabilir.”


Celsius yetkilileri blok zincirindeki bu verilere veya işlemlere dair sorularımıza dönüş yapmadılar.


Ciddi sorunlar yaşayan Celsius Terra blok zinciri ve ona ait UST stabil coin’inde yaşanan çöküşle birlikte gelen dalgada varlıklarını koruma ve elde tutma konusunda sıkıntılar yaşıyor. Three Arrows Capital’ın çökmesi de bu işi zorlaştıran bir diğer unsur.


Celsius, 12 Haziran’da aldığı kararlar müşterilerinin çekim ve işlem süreçlerini durdurdu, yapılandırma uzmanı şirketlerle çalışmaya başladı ve 150 kişiyi işten çıkardığını açıkladı. Düzenleyici kurumlar şirkete karşı soruşturma açtılar. 


Platformun kendi token’ı CEL bu yıl yüzde 80 düşüş gösterdi.


Şirketi Mayıs 2022 itibariyle müşterilerine 8 milyar dolar kredi vermiş, yönetimi altındaki varlıklar ise 12 milyar dolara çıkmıştı.


Maker gibi merkeziyetsiz finans platformlarındaki borçlar genelde aşırı teminatla desteklenir yani borcu alan aldığı miktarın üzerinde bir miktarda teminat bağlar.


Bu borçların ödenip kapatılmasının bir diğer avantajı da Maker’ın Celsius’un teminatı bozduracağı fiyat seviyesinin aşağı çekilmesidir.


Ödemeler sonrasında Celsius’un wBTC bozdurma fiyatı 2.227 dolara düştü. Şu anda WBTC 20.200 dolar civarında işlem görüyor yani Celsius’un borcuna dair verilen teminat yüzde 1.101 (yaklaşık 10 kat) oranına sahip. 
Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Lider Kripto Para Borsası

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk