Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

CeFi ve DeFi Bir Arada Var Olabilir mi?

Bazılarına göre, CeFi ve DeFi arasında zorlu ve aşılamaz bir ilişki bulunuyor.

9 Kasım 2023 17:15

Güncellenme: 9 Kasım 2023 17:20

DeFi taraftarları, sevdikleri DeFi ürünlerine merkeziyetçiliğin sızmasını eleştiyor. Öte yandan CeFi hayranları, genellikle merkezi tekliflerin getirdiği kullanım kolaylığını övmeye devam ediyor. Peki Web3 dünyasında ikisi için de yer var mı, yoksa aralarından biri Web3 lideri mi olacak?


Binance Blockchain Week İstanbul’un “CeFi ve DeFi Bir Arada Var Olabilir mi?” panelinde konuşan LI.FI Head of DeFi Andrei Duma, Peccala Co-Founder Laura Arcade, Cryptomeria Capital Founding Partner Vadim Krekotin, BNB Chain Head of Business Development Tomasz Wojewoda ve BeInCrypto Managing Editor Daria Krasnova, bu soruya yanıt aradı.


İşte bu keyifli sohbetten öne çıkan bazı önemli içgörüler:


Andrei Duma - LI.FI Head of DeFi:


 • Zaman geçtikçe CeFi ve DeFi birlikte ve iç içe var olmaya başladılar.

 • Varlıklarınızla küçük de olsa denemeler yaparak DeFi ve CeFi arasında size uygun olan dengeyi bulabilirsiniz. 

Laura Arcade - Peccala Co-Founder:


 • Sorumluluğu tamamen üstlenmekten çekinen veya tüm varlıklarını kaybetmekten çok endişe duyan kullanıcılar bulunuyor. Dolayısıyla DeFi’ın yanında CeFi’ın devamlılığı da gereklidir.

 • Regülasyonlar sayesinde CeFi’ın verdiği güven ve korunma hissi CeFi’ın devamlılığı açısından önemli bir unsur.

Vadim Krekotin - Cryptomeria Capital Founding Partner:


 • Dışarıdan bakıldığında uzun dönemde yeni ekonomik sistemlerin merkeziyetsizleşmekten kaçamayacağını görüyoruz.

 • Zamanla DeFi büyümeye devam etse de hiçbir zaman biri diğerinin yerini almayacak. DeFi ve CeFi birbirini tamamlayan unsurlar olduğu için bir arada var omlaya devam edecekler.

 • DeFi ve CeFi’ın bir arada nasıl var olacağı ise biz kullanıcıların aksiyonlarına bağlı.

 • CeFi gibi yeni ve kontrolsüz bir sitemde kitlesel benimsenme yavaş ilerler. Bu sebeple DeFi’ın varlığı Web3 ekosistemine alışık olmayan kullanıcılar için gereklidir.

Tomasz Wojewoda - BNB Chain Head of Business Development:


 • İnsanlar merkezi finansal sistemlerin varlığını yetersiz buldukları için merkeziyetsiz alternatifler aramaya başladılar. Şimdilik çok karmaşık görünse de teknolojik gelişmelerle birlikte DeFi ileride tek opsiyon olacak.

 • Birçok kişi CeFi’ın daha güvende hissettirdiğini söylüyor ancak bankalar bugüne kadar birçok kez kullanıcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Bu sebeple geleneksel finansın da en güvenli seçenek olduğu söylenemez.

 • DeFi’da regülasyonların eksikliğinden endişe eden kullanıcılar olsa da akıllı sözleşmeler ile belirli kurallar koyuluyor. DeFi’ın kendine özgü düzenlemeleri olduğu söylenebilir.

Daha Fazla Oku

  BBWİstanbul

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk