Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Cardano’nun Geliştiricisi IOG, Stanford Üniversitesi'nde Blok Zinciri Araştırma Merkezi'ni Finanse Ediyor

IOG daha önce Stanford araştırmalarını blok zinciri ölçeklenebilirliği konusunda finanse etmek için 500.000 dolar bağışlamıştı.

30 Ağustos 2022 10:55

Güncellenme: 30 Ağustos 2022 14:47

Cardano blok zinciri geliştiricisi Input Output Global (IOG), Stanford Üniversitesi'nde bir blok zinciri araştırma merkezine 4.5 milyon dolarlık finansal destek sağladı.  Bu, dünya çapında akademik olarak yapılan araştırmaların en günceli durumunda.


IOG, Stanford'ın yanı sıra Edinburgh Üniversitesi, Wyoming Üniversitesi, Atina Üniversitesi ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde araştırma laboratuvarları ve işbirliği projeleri açtı. Geçen yıl Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson, Hoskinson Formal Matematik Merkezi'ni (Hoskinson Center for Formal Mathematics) kurmak için Carnegie Mellon Üniversitesi'ne (CMU) 20 milyon dolar bağışladı.


Palo Alto’da yer alan Stanford Üniversitesi, teknoloji inovasyonunun kaynağı konumunda. 2018 yılında, kriptografi (cryptography) konusunda uzmanlaşmış iki professor olan Dan Boneh ve David Mazières liderliğinde Blok Zinciri Araştırma Merkezi açıldı.


IOG Topluluk ve Ekosistem başkan yardımcısı Tim Harrison, IOG’nin bir süredir Stanford ile işbirliği yaptığının altını çizdi. Harrison bir e-postada,"Araştırma merkezinden önce, daha önce blok zinciri ölçeklenebilirliği konusunda olan araştırmalarını finanse etmek için 500,000 dolar bağışladık. Dünyanın önde gelen akademik kurumlarından biri olan Stanford, merkez için ideal bir yer" dedi. 


Yeni IOG destekli blok zinciri merkezinin Cardano ekosistemini veya Cardano akıllı sözleşmelerinin oluşturulmasında kullanılan matematiksel programlama dili Haskell gibi şeyleri destekleyip desteklemeyeceği sorulduğunda Harrison, projenin "çok disiplinli bir arka plana, geçmişe sahip olan araştırmacıları finanse etmek" olduğunu söyledi.


CEO Charles Hoskinson, blok zinciri araştırma merkezleri kurmak için Stanford ile çalışmanın,  IOG vizyonunun anahtarı olduğunu söyledi. Hoskinson açıklamasında, "Araştırma Merkezi ile, ortaya çıkacak yeni öğrenmelere dayanarak blok zinciri gelişimi daha da hızlı büyüyebilir ve Merkez, sektörümüze her zaman olmayan yeni bir geçerlilik katmanı ekleyecektir" dedi.


Harrison, "Sağlıklı rekabet, büyüyen tüm sektörlerin önemli bir parçasıdır ancak özellikle ilk günlerinde her oyuncunun, alanı bir bütün olarak büyütmek için kendi rolünü oynaması gerekir " dedi. "Üniversitedeki araştırmacılar, blok zinciri endüstrisini etkileyecek yenilikçi projeler ortaya koyabilecekler."


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

En Çok Konuşulanları İncele

Somera Sosyal Medya Trend Verileriyle

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk