Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Çapraz Zincir Köprüsü Saldırısı Orbit Chain'e 81 Milyon Dolara Mal Oldu

Orbit Chain'e göre, istismar edilen fonlar hareketsiz kalmaya devam ediyor.

2 Ocak 2024 17:41

Güncellenme: 2 Ocak 2024 17:50

Çeşitli blok zincirleri ile iletişim kuran ve işlem sağlayan Orbit Chain, hacker'ların platformun çapraz zincir köprüsüne saldırmasının ardından 81 milyon dolar kaybetti.


Saldırıyı X üzerinden doğrulayan proje, hacker'ın yasaklanmış gizlilik protokolü Tornado Cash'i kullanarak fonlara ulaştığını ve platformun ether (ETH) kasasına saldırıldığını bildirdi. İstismar ile elde edilen fonların farklı farklı Ethereum cüzdanlarına aktarıldığı da belirtildi. Mevzubahis cüzdanlar şu anda 26.741,6 ETH (64 milyon dolar) ve yaklaşık 18 milyon dolar değerinde DAI stabilcoin'i tutuyor.


Aynı zamanda Orbit Chain'in bildirdiğine göre, fonlar hareketsiz kalmaya devam ediyor.


DefiLlama verilerine göre platform üzerindeki toplam kilitli değer (TVL) 152 milyon dolardan 71 milyon dolara düşmüş durumda ve net çıkışlar 81,88 milyon doları buluyor. Platformun yerel token'ı ORC ise saldırının ardından yüzde 13'ten fazla düşüş kaydediyor.


Güvenlik uygulaması De.Fi'ın araştırmacıları, kripto para kullanıcılarının 2023'teki dolandırıcılık, rug-pull'lar ve hack'ler nedeniyle 2 milyar dolar kaybettiklerini açıklıyor. Bu miktar 2022'deki rakamların hemen hemen yarısına denk gelse de endüstri, güvenlik risklerine karşı hassasiyetini koruyor.


MetaMask geliştiricisi Taylor Monahan, Orbit'e karşı gerçekleştirilen saldırının Güney Kore hacker grubu Lazarus'un işlerine benzer yanlar taşıdığını söylüyor. Siber güvenlik firması Recorded Future verilerine göre, Lazarus geçtiğimiz altı yıl boyunca siber saldırılar aracılığıyla çaldığı fonları 3 milyar dolara çıkarıyor.


Daha Fazla Oku

    orbitorbit chainorbEtherhack

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Oliver Knight

Oliver Knight, Nisan 2022'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Knight, CoinDesk'e katılmadan önce üç yıl boyunca Coin Rivet'te Baş Muhabir olarak görev yaptı. Birmingham City Üniversitesi'nden gazetecilik derecesi ile mezun olan Knight, 2014 yılında Bitcoin dünyasına girmeden önce çeşitli spor yayınlarında çalışmaya devam etti. Herhangi bir kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk