Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

BUSD Tiyatrosu Stabil Coin Piyasasının Değişimi İçin Zemin Hazırladı

Binance'ın BUSD stabil coin kumarı, dolara sabitli token piyasasında kazananın değişmesiyle sonuçlanabilir.

17 Şubat 2023 11:42

Güncellenme: 17 Şubat 2023 11:48

Zor durumda kalan stabil coin Binance USD’nin (BUSD) belirsiz geleceği, dolara sabitli kripto piyasalarında ihtilafı körüklüyor. Bir analist, bu manzaranın, sektörün önde gelen kazananları ile kaybedenlerinin yer değiştirmesini hızlandırabileceğini söylüyor. 


Düzenleyicilerin bu hafta BUSD ihraççısını coin mint etmeyi durdurmaya zorlamasının ardından, işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Eylül ayında BUSD'i bir ticaret aracı olarak belirleme yönündeki kararının yol açacağı sonuçlarıyla kontrolsüz şekilde baş başa kalabilir.


Bu durum, stabil coin piyasasının diğer iki büyük ismi, Circle'ın USDC'si ile Tether'in USDT'si için yeni bir başlangıç yaratıyor. Kaiko'dan araştırmacı Conor Ryder'a göre, USDT muhtemelen piyasa yapıcı olarak kısa vadede kazançlı çıkacak ve belki de Binance bile, BUSD'nin alım-satımında önde gelen platform olarak bundan istifade edecek.


Bir sarsıntı yaşanma ihtimali, tacirler stabil coinlerini merkezi borsalardan (CEX) çıkarmaya devam ettikçe varlığını koruyor. Nansen verilerine göre, Ethereum blok zincirinden çıkan USDC ve USDT gibi coinlerin miktarı sisteme giren coin miktarını art arda dokuz gün boyunca geride bıraktı. Bu, Kasım ayı başlarında FTX'in çökmesiyle ciddi şekilde ortaya çıkan coin çekme yöneliminin hızlanması anlamına geliyor.


Ryder CEX'lere atıfta bulunarak, “Geçen yıl tüm borsalara hakim olan, stabil coin sahiplerinin CEX'lerden uzaklaştığına yönelik korkunun ardından bunun yaşanması olası” diyor. Bir diğer olumsuz faktörün ise, 2023'ün başından bu yana stabil coin likiditesini azaltan piyasa yapıcılar olduğunu söylüyor.


Bu çekilme, belirli borsalar göz önüne alındığında daha da şiddetli görünüyor. Geçen hafta Coinbase'in stabil coin bakiyeleri 411 milyon dolar (yüzde 53), Bitfinex'in bakiyeleri ise 173 milyon dolar (yüzde 57) azaldı.


Ancak hiç biri Binance kadar kayıp yaşamadı. Borsadaki stabil coin miktarı son yedi gün içinde 1,5 milyar dolar azaldı. Bu miktarın yalnızca % 8'lik bir azalışa denk gelmesi, Binance'ın rakiplerinden ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.


STORM Partners Genel Direktörü Dheraz Ahmed, bu fonlardan bazılarının merkeziyetsiz borsalara (DEX) geçtiğini belirtiyor. “Bu eğilim sadece stabil coinlerle sınırlı değil. CEX'lerden DEX'lere genel bir geçiş sözkonusu.” diyor.


Binance'ın stabil coin sorunları diğerlerinden daha ağır. Dev borsa, aylarca USDC de dahil rakip coinlere karşı BUSD stabil coinini fazlasıyla teşvik ettikten sonra, bu hafta ortak şirketi Paxos'a coin ihracını durdurma talimatı veren ABD'li düzenleyicilerin artan baskısıyla karşı karşıya kaldı.


Geçtiğimiz hafta yakılmak üzere borsalardan 2 milyar dolardan fazla BUSD çekildi; diğer bir deyişle dolaşımdan kalıcı olarak kaldırıldı. Yalnızca Paxos 700 milyon dolarlık BUSD'yi tek başına yaktı.


Ryder, rüzgarın yakında ters esebileceği bir başka alanın da USDC olduğunu ifade ediyor. Stabil coin piyasasının alabildiğine açık olması nedeniyle Circle'ın Paxos'unkune benzer bir sondan kaçınmayı başarması halinde, USDC, son zamanlarda CEX'lerde daha az, DEX'lerde daha çok işlem gördüğünden dolayı durumu kolayca değiştirebilir.


Daha Fazla Oku

    BUSDBinancestabil coin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yield Farming: Nedir ve Nasıl İşler?

30 Kasım 2023 20:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk