Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Buenbit Kripto Kredilerini Başlattı, İşten Çıkarmaların Ardından Yeni Finansman Planladı

Platformun kullanıcıları, MakerDAO'nun DAI'sini teminat olarak kullanarak Arjantin pezosuna bağlı bir stabilcoin olan nuARS cinsinden 3.333 dolara kadar çekebilecekler.

19 Temmuz 2022 08:32

Güncellenme: 19 Temmuz 2022 14:20

Meksika ve Peru'da faaliyet gösteren Arjantin merkezli kripto borsası Buenbit, Pazartesi günü kriptoyu teminat olarak kullanan bir yerel para kredisi ürünü piyasaya sürdü.


Şirketten yapılan açıklamada, platformun kullanıcılarının MakerDAO'nun stabilcoin'i DAI'yi teminat olarak kullanabilecekleri ve Arjantin pezosuna bağlı bir stabilcoin olan bir milyon nuARS'a kadar çekebilecekleri belirtildi. Mevcut döviz kuru ile, maksimum tutar 3.333 ABD Dolarına eşit oluyor.


Buenbit'in CEO'su Federico Ogue, CoinDesk'e ürünün Latin Amerika'da türünün ilk örneği olduğunu söyledi.


Ogue, “Yurtdışında ortaya çıkan ama ABD doları cinsinden kredilerle ortaya çıkan bir model ama Latin Amerikalılar için çalışmıyor. Bölgede kim ABD doları borç ister? Çok fazla risk” dedi ve kullanıcıların talep edilen miktarın yüzde 80'ini teminat altına aldıkları sürece kredi alabileceklerini ve DAI'nin platforma kilitlenerek getiri elde edeceğini belirtti.


Binance’e ait blok zincirde çalışan nuARS stablecoin, Peru ve Meksika para birimlerine bağlı iki stablecoin olan nuPEN ve nuMXN'yi piyasaya sürmeyi planlayan bir firma olan Num Finance tarafından geliştirildi.


Şirket, Peru'da Buenbit'in Num Finance ile "kısa bir süre içinde" kredi başlatmayı planladığını açıkladı.


Şirket, Arjantin'de kullanıcıların Buenbit'te diğer kripto para birimlerini satın almak, bunları çekmek veya borsa tarafından sunulan ön ödemeli kart aracılığıyla harcamak için nuARS'ı kullanabileceklerini de duyurdu.


İşten çıkarmaların ardından


Ogue, Mayıs ayında, teknoloji endüstrisindeki küresel değişim nedeniyle Buenbit personelinin yüzde 45’ini işten çıkardığını açıklarken bu olayın UST ve LUNA’nın çökmesiyle bağlantısı olmadığını belirtti. 


Ogue, CoinDesk'e, 2023'te yeni açılışlar olmasına rağmen, şirketin Şili ve Kolombiya da dahil yeni ülkelere genişleme planlarını da durdurduğunu söylerken daha fazla ayrıntı vermedi.


Ogue, “Üssel büyüme geçmişte daha çok ödüllendirildi; şimdi cazip olan sürdürülebilirlik ve kâr. Planları buna göre ayarladık derken şirketin 2022'nin üçüncü çeyreğinde yeni bir fon sağlamak için yatırımcılarla görüşmelerde bulunduğunu ve bunun Temmuz 2021'de topladıkları 11 milyon dolarlık fona oranla küçük olacağını belirttti ve “Bu, bir belirsizlik senaryosuna bağlı kalmamak için daha küçük bir tur. Önümüzdeki yıl daha net bir resimle daha büyük bir tur yapmak için bekleyeceğiz” diye ekledi.


Ogue, bankaların ve aracı kurumların bu olasılık hakkında şirkete yaklaştıklarını kabul etmesine rağmen, Buenbit'in bağımsız kalmayı planladığını ve satın alınmayı düşünmediğini söyledi ve Buenbit'in 18 aylık bir sürecin ardından üç ay içinde Cebelitarık'ta bir değişim lisansı almayı planladığını da sözlerine ekledi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Andrés Engler

Andrés Engler, Latin Amerika kripto ekosistemini takip ettiği Arjantin merkezli bir CoinDesk muhabiridir. Aynı zamanda startupların, fonların ve şirketlerin bölgesel sahnesini takip ediyor. Çalışmaları diğer medyanın yanı sıra La Nacion gazetesinde ve Monocle dergisinde yer aldı. Arjantin Katolik Üniversitesi'nden mezun.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Mt. Gox, Bitcoin ve Bitcoin Cash Geri Ödemelerine Başladı

5 Temmuz 2024 10:26

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk