Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

BTCTurk’ten Kripto Açık Patent Kurumuna 210 Bin Dolarlık Yatırım

“Marka-patent mevzuatını kötü niyetli olarak kullanan ve durumdan faydalanan patent trollerine karşı durmamız gerektiğine inanıyoruz”

21 Temmuz 2022 11:51

Güncellenme: 21 Temmuz 2022 14:21

Türkiye pazarının en eski kripto para borsası, kripto para teknolojilerinin gelişmesini ve benimsenmesini teşvik etmeyi amaçlayan ve kâr amacı gütmeyen The Cryptocurrency Open Patent Alliance’a (COPA) 210 bin dolarlık fon sağladı.


COPA, patentleri kripto para birimlerinin inovasyonu önünde bir engel olarak görüyor. Patentlerin kaldırılmasını amaçlayan kurum, Kripto para teknolojisinin geliştiriciler, mühendisler ve tasarımcılardan oluşan bir topluluğun ortak çabalarına dayandığını savunuyor.


Jack Dorsey’in kurucuları arasında yer aldığı Block tarafından 2020 yılında kurulan COPA, temel kriptopara teknolojilerinin patentler ile kısıtlanmasının, patentlerin çıkar amaçlı kullanarak kriptopara teknolojilerinin gelişmesini, ücretsiz kullanılabilirliğinin tehdit edilmesinin önüne geçmek ve açık bir patent stratejisi sunmayı amaçlıyor.


BtcTurk sağladığı bu fon ile COPA’nın diğer destekçilerinden Meta, Quarius, Coinbase, Block ve Microstrategy’nin bulunduğu platin üyelerin arasına katılmış durumda.


Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan BtcTurk Baş Hukuk Müşaviri Ayça Aktolga Öztürk, “Sektörün temellerini ve kripto varlık teknolojileri geliştiricilerini korumak için, marka-patent mevzuatını kötü niyetli olarak kullanan ve durumdan faydalanan patent trollerine karşı durmamız gerektiğine inanıyoruz” diyor ve ekliyor: “COPA'nın konuya yaklaşımını çok değerli bularak, kuruluşa ve ekosisteme destek sağlamaktan heyecan duyduk.”


BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ise “Sektörün geleceğine ışık tutmak için her daim çalışıyor ve sektörün küresel gelişimine katkı sunuyoruz. Kripto varlık teknolojilerinin temel taşlarını ve geliştiricilerini korumak amacıyla marka-patent konusunda kötü niyetli kullanımlara da karşı durmanın önemine inanıyoruz. Bu yaklaşımla, Bitcoin başta olmak üzere kripto para teknolojilerinin ve inovasyonunun önünü açmak için çalışan COPA’ya 210 bin dolarlık fon sağlayarak paydaşı olduğumuz kripto varlık ekosisteminin şirketimize yarattığı katkıyı kripto varlık ekosistemine geri kazandırmak istedik” diye konuşuyor.


Fon desteklerinin yanı sıra hem yargı süreçlerinde hem de bu inisiyatifin kripto varlık teknolojilerinin temel taşlarını ve geliştiricilerini korumak amacıyla atacağı her türlü adımda COPA ile iş birliği içerisinde olacaklarını söyleyen Güneri, ekliyor: “Dolayısıyla önümüzdeki günlerde COPA’dan gelecek taleplere açık olacağız ve marka-patent konusundaki mevzuatı kötü niyetli şekilde kullananlara karşı başlatılan yargılama süreçleri ile atılan yasal adımlara farklı mecralarda destek olmaya devam edeceğiz.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Vitalik Buterin, Ethereum'un Güçlü ve Zayıf Yönleri Hakkında Konuştu

10 Temmuz 2024 22:27

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk