Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

BTC-e’nin Yöneticisi Alexander Vinnik’in ABD’ye İadesi Gerçekleşti

Birkaç hafta önce Vinnik’in ABD’ye iade talebi Fransa tarafından uygun görülmemişti

5 Ağustos 2022 10:24

Güncellenme: 5 Ağustos 2022 13:59

CNN’in haberine göre, kripto para borsası BTC-e’nin yöneticisi Alexander Vinnik’in ABD’ye iadesi Yunanistan üzerinden gerçekleşti.


Birkaç hafta önce ABD’li yetkililer Rus vatandaşı Vinnik’in iadesini Fransa’dan talep etmişti. Ancak söz konusu iade talebi iptal edilmişti. Vinnik önce Yunanistan’a gönderildi ve ardından ABD’ye iade edildi.


Vinnik’in Fransız avukatı Frederic Belot, ABD’li yetkililerin iade sürecinde nasıl bir yasal mekanizma kullandıklarına dair açıklama yapmayı reddederken, “taleplerinin iptal edildiğini, ABD’nin de iade talebini Yunanistan’dan tekrar yürürlüğe soktuğunu” söyledi.


Vinnik 2020’de Kaliforniya’daki bir mahkeme tarafından “bilgisayar güvenlik ihlali ve hack vakaları, zararlı yazılımlarla yapılan dolandırıcılıklar, kimlik hırsızlığı, resmi yetkililere rüşvet ve uyuşturucu kaçakçılığına” dair iddialardan suçlu bulunmuştu.


İlk Bitcoin borsalarından BTC-e’nin yöneticisi Vinnik 2014’te kapatılan 744 bin 408 adet Bitcoin’in çalındığı ve bir türlü aydınlatılamayan Mt.Gox hack vakasıyla ilişkilendirilmişti.


BTC-e’yi yönettiğini baştan beri inkar eden Vinnik, bu borsanın sadece bir çalışanı olduğunu söylemişti.


BTC-e 2017’de ABD’li yetkililer tarafından kapatılmış, sunucularına el konulmuş, Vinnik de ailesiyle beraber tatil yaptığı Yunanistan’da tutuklanmıştı. O zamandan beri çeşitli iddialarla suçlanan Vinnik’in iadesi için ABD, Rusya ve Fransa yarış halindeydi.


Fransa bu yarıştan 2020’de galip ayrılmış, Fransız mahkemesi geçen yaz onanan ceza çerçevesinde Vinnik’i beş yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Parikshit Mishra

Parikshit Mishra, CoinDesk'in Orta Asya editörüdür. CoinDesk'e katılmadan önce Acuris'te editörlük yapıyordu ve özel sermaye şirketleri, girişimler, fon toplama aktiviteleri, trendler gibi konulara odaklanıyordu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD TÜFE Verileri Beklenenden %0,3 Daha Düşük Geldi, Bitcoin 64 Bin Dolara Yükseldi

15 Mayıs 2024 17:50

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk