Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

BM, Doğu Asya'da Yasadışı Faaliyetlerde Tether'in Büyük Rol Oynadığını Söylüyor; Stablecoin İhraççısı Karşılık Veriyor

Tether, BM'nin USDT'nin Doğu ve Güneydoğu Asya'daki yeraltı bankacılığı ve kara para aklama altyapısındaki rolüne dair raporunu eleştirdi ve hayal kırıklığına uğradığını belirtti.

16 Ocak 2024 21:43

Güncellenme: 16 Ocak 2024 21:49

Dünyanın en büyük stablecoin'i USDT'nin ihraççısı olan Tether, Birleşmiş Milletler'in (BM) USDT'nin Doğu ve Güneydoğu Asya'daki yeraltı bankacılığı ve kara para aklama altyapısındaki rolüne dair raporuna meydan okudu.


Tether, raporun stablecoin'ini hedef almasından “hayal kırıklığına” uğradığını belirtti ve raporun, gelişmekte olan ekonomilere yardımcı olan rolünü ve kanun uygulayıcılarla olan iş birliği geçmişini göz ardı ettiğini ifade etti.


BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UNODC) raporunda, “Özellikle yasadışı işletilen online kumar platformlarının, kripto para tabanlı kara para aklama faaliyetleri için, özellikle de TRON blockchain'inde Tether veya USDT kullananlar için, bölgede en popüler araçlar haline geldiği” belirtildi.


Tether, BM'yi iş birlikçi bir diyalog kurmaya davet etti ve “Adalet Bakanlığı (DOJ), Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Amerika Birleşik Devletleri Gizli Servisi (USSS) dahil olmak üzere küresel kanun uygulayıcılarla iş birliği” konusunu vurguladı.


Şirketin blogunda, USSS'nin de yakın zamanda Tether platformuna katıldığı belirtildi. Firma, yetkililerle işbirliği yaparak son birkaç ay içinde 300 milyon dolardan fazla fonun dondurulmasını da öne çıkardı.


BM raporu, Tether'in Kasım 2023'te Güneydoğu Asya merkezli insan ticareti ve domuz kesimiyle bağlantılı 225 milyon dolarlık USDT'yi gönüllü olarak dondurduğunu belirtiyor. Raporda, bölgedeki yetkililerin, organize suç örgütleri tarafından en popüler kripto paralar arasında USDT'nin olduğunu bildirdiği de ifade ediliyor.


Tether'in USDT'si, Aralık 2023'te neredeyse 90 milyar dolarlık tüm zamanların en yüksek arzına ulaştı ancak S&P Global Ratings tarafından temel görevi olan 1 dolar değerinde olmada rakiplerinden daha kötü olduğu eleştirildi. Tether'in USDT'si ABD dolarına endeksli olmasına rağmen, bu durumu sürdürüp sürdüremeyeceği ve rezervlerinin güvenli ve gerçek dolarlar olup olmadığı tartışma konusu oldu.


Daha Fazla Oku

    tetherusdtStablecoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk