Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

“Blokzinciri Tüm Sektörleri Dönüştürecek”

Binance Türkiye Genel Müdürü Mücahit Dönmez, Blokzinciri ve Web3 teknolojilerinin tüm sektörlerin büyük bir dönüşümden geçmesine neden olacağını belirtiyor

1 Ocak 2023 14:00

Güncellenme: 1 Ocak 2023 14:00

2023’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılı hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?


Hepimizin yakından takip ettiği üzere 2022, sektörümüz açısından oldukça hareketli geçen bir yıl oldu. 2023’te regülasyonlar kapsamında hem dünya genelinde hem de Türkiye’de olumlu gelişmelerin yaşanacağı kanaatindeyiz. Blokzinciri ve Web3 teknolojileri, tüm sektörlerin büyük bir dönüşümden geçmesine neden olacak. Bu dönüşüm tahmin ettiğimizin de ötesinde yenilikler getirecek. Geleceği inşa edecek olan blokzinciri teknolojileri ile ilgili çalışmaların 2023 yılında artacağını düşünüyoruz.


2023’te ayı piyasasının çözülmesini ve daha olumluya dönmesini bekliyor musunuz? Bu ne zaman ve ne şartlarda olabilir?


Finansal piyasaları etkileyen çok sayıda unsur var. Kişilerin yatırım kararlarından önce mutlaka kendi risk yönetimlerini ve kendi değerlendirmelerini yapmaları gerekiyor. Piyasaların şekillenmesinde özellikle arz-talep, makroekonomik gelişmeler ve regülasyonlar önemli faktörler olarak karşımıza çıkabiliyor. Diğer tüm piyasalardaki finansal enstrümanlarda olduğu gibi, bu gelişmelerden kripto fiyatları da etkilenebiliyor. Dolayısıyla ileriye dönük projeksiyonların yapılmasında çok sayıda değişken rol oynuyor.  


2023’te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?


Binance olarak, regülasyonlar konusunda küresel anlamda atılan tüm adımları ve yaklaşımları yakından takip ediyoruz. Regülasyonların olmadığı ortamlarda bazı gelişmeler tüm ekosistemi etkiliyor. Kullanıcıların korunması ve sektöre duyulan güvenin artırılması gibi konulara odaklı ama aynı zamanda da kısıtlayıcı olmayan, bu ekosistemin gelişiminin de önünü açacak nitelikte bir düzenlemenin gelmesini umut ediyoruz. Regülasyon olmalı fakat kurucumuz ve CEO’muz CZ’nin de dediği gibi   “smart regülasyon” olmalı.


Biz de Binance Türkiye olarak; karar vericilerle düzenli iletişimimizi sürdürüyoruz, sürekli temas halindeyiz. Mevcut endişeleri gidermenin ve birlikte güvenilir bir pazar yaratabilmenin tek yolu bu iletişimi sürdürebilmekten geçiyor. Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Nureddin Nebati ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeyi sektör ve kamu ilişkilerinin gelişimi açısından son derece kıymetli buluyoruz.


Türkiye’nin bu konuda özellikle bulunduğumuz bölgede önemli bir gücü var. Türkiye, gelişen bir ülke olarak, genç nüfusuyla, önde gelen kripto para piyasalarından biri olmayı sürdürecek. Bu anlamda yapılan ve yapılacak olan iş birlikleri inanıyoruz ki çok sayıda ülke için de örnek olacak. Bu bağlamda 2023 yılında Türkiye’de regülasyonlar konusunda önemli gelişmelerin yaşanmasını umuyoruz.  Regülasyon konusunda atılacak adımlarla pazarın çok daha canlı, sürdürülebilir ve dikkat çekici olacağına inanıyoruz.


Sizler 2023’te hangi projelerle ve yaklaşımlarla fark oluşturmayı hedefliyorsunuz? 2023’e dair planlarınızın genel çerçevesi nedir?


Dünyanın lider blokzinciri ve kripto ekosistemi Binance olarak; ekosistemimizin gelişimi adına öncü çalışmalara imza atıyoruz. Tüm çalışmalarımızın merkezinde ise kullanıcı odaklı bakış açımız yer alıyor. Binance kurulduğu ilk günden bu yana paranın özgürlüğü yaklaşımını sürekli geliştirmek için çalışıyor. Ayrıca her platformda tekrarladığımız üzere her şeyden önce “Binance” demek “kullanıcı güvenliği” demek. Kullanıcılarımız için en gelişmiş güvenlik kontrollerini, veri gizlilik protokollerini hayata geçirmeye 2023’te de devam edeceğiz.


Bu bağlamda Binance’in kullanıcılarının güvenliğini sağlamak adına devreye aldığı Kullanıcılar için Güvenlik Varlık Fonu (SAFU) son derece önemli. SAFU’nun büyüklüğünü 1 milyar dolara çıkardık. SAFU, kullanıcılarımızı olağanüstü durumlarda korumak için 2018’de oluşturduğumuz acil durum sigorta fonu işlevini üstleniyor. Bu kapsamda kullanıcı menfaatlerini korumayı önceliği haline getiren Binance, diğer merkezi borsaları da kendilerini takip etmeye ve sigorta fonlarının cüzdan adreslerini herkese açık şekilde yayımlamaya davet etmişti. Tüm bunlarla birlikte Binance önemli bir hamlede bulunarak; Eylül ayında Küresel Danışma Kurulu’nu (GAB) oluşturdu. Kurul, kripto, blokzincir ve Web3 yaygınlığını artırma girişimlerinde karşılaşılabilecek sorunların çözümüne destek sunmayı amaçlıyor. Kurucumuz ve CEO’muz CZ de konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunmuş ve GAB’in kurulmasının şirketin misyonunu ilerletmede önemli bir adım olacağını vurgulamıştı. Binance güçlü finansal yapısıyla kullanıcı odaklı çalışmalarını geçmişte olduğu gibi 2023’te de sürdürecek.


Dünyanın önde gelen blokzinciri ekosistemi ve kripto para altyapı sağlayıcısı olarak, bizim için en az kripto para piyasalarındaki gelişmeler kadar önemli olan konu blokzincir ve Web3 teknolojisi. Blokzincir teknolojilerinin yaygınlaşmasına destek olmaya çalışırken, finansal okuryazarlığı da geniş kitlelere yayabilmeyi çok önemsiyoruz. Blokzincir ve Web3 teknolojileri, tüm sektörlerin büyük bir dönüşümden geçmesine neden olacak. Bu dönüşüm tahmin ettiğimizin de ötesinde yenilikler getirecek. Kısacası blokzincir teknolojileri geleceği inşa edecek. Biz de ülkemizdeki finansal okuryazarlık seviyesinin artırılması için önemli etkinliklere imza atıyoruz. Bu anlamda üniversiteler ile yürüttüğümüz iş birlikleri neticesinde gerçekleştirdiğimiz eğitimlere farklı üniversitelerden binlerce öğrenci katıldı. Online olarak düzenlediğimiz webinar ve etkinlikler sayesinde de on binlerce kişiye ulaştık. Bu bağlamda 2023 yılı da Web3 ve blokzinciri gibi geleceği şekillendirecek teknolojileri tüm Türkiye’ye anlatmak için çalışacağımız bir yıl olacak.


Piyasalara olan güvenin yeniden inşası için atılan adımların işe yarayacağını düşünüyor musunuz? 


Regülasyonlar, tasarruf sahiplerinin güven duygusunu pekiştirmesi açısından oldukça önemli. Dolayısıyla kullanıcı odaklı çalışmaları daha da artırarak, düzenleyicilerle sürdürdüğümüz güvene dayalı iş birliklerini devam ettirmenin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk