Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

‘Blok Zincirdeki İşlem Sayısı Geleneksel Ödeme Sistemlerini Geride Bırakacak’

EY Türkiye Blockchain Desk Lideri Esra Özdemir günümüz blok zinciri teknolojilerindeki işlem sayısının gelecekte geleneksel ödeme sistemlerini geçeceğini söylüyor

21 Eylül 2022 17:33

Güncellenme: 21 Eylül 2022 23:53

CoinDesk Türkiye’nin The Stellar Development Foundation sponsorluğunda ve Harvard Business Review stratejik ortaklığında düzenlediği ‘Dijital Ödeme Sistemlerinde Blok Zinciri Devrimi’ hibrit paneli tamamlandı. Etkinliğin açılış konuşmacılarından EY Türkiye Blockchain Desk Lideri Esra Özdemir’in konuşmasından satırbaşları şöyle:


  • Kripto paralar neden tabana yayılamadı? Bunu dört başlıkta toplayabiliriz: Teknoloji, volatilite, yaygınlık ve regülasyon.
  • Bitcoin’in bugün saniyede 4 ya da 7 arasında değişen bir işlem sayısı var. Visa’ya baktığımızda bu, bin 700 işlemde. Ama biliyoruz ki mevcut blok zinciri projeleri arasında saniyede 5 bin işleme çıkabilen teknolojiler de var.
  • Her gün kripto varlık alım satımını kolaylaştıran ürünlerle karşılaşıyoruz. İlk çıktığında teknik bilgi gerektiriyordu ama bugün herkes elindeki cep telefonu ile borsaya bağlanıp istediği kripto parayı satın alabiliyor.
  • Bitcoin hizmeti veren ATM’lerin yüzde 60’ı ABD’de bulunuyor.
  • AB’de kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılması yasak ancak yakın zamanda Kripto Varlık Piyasalarının Regülasyonu (MİCA) yayımlandı ve regülasyonların çerçevesi çizilmeye başlandı.
  • Blockdata’nın 2021 Şubat ayında yayımladığı rapora göre, en büyük 100 şirketin 81’i blok zinciri üzerine yatırımlar yapıyor ve çalışıyor. Bunların 16 tanesi, rapor tarihinde, geliştirme ve araştırma aşamasındaydı. Ancak 65 tanesi blok zinciri tabanlı çözümler üretiyor. Bu şirketler arasında Microsoft, Amazon, JP Morgan, Mastercard gibi dünya devlerini sayabiliyoruz.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk