Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

İş Portföy'ün Blok Zinciri Fonu Bitcoin'den Fazla Kazandırdı

İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma fonu yüzde 52,75’lik getiri sağladı

12 Eylül 2022 13:31

Güncellenme: 13 Eylül 2022 19:32

2021 yılının Nisan ayında İş Portföy tarafından yatırımcılara sunulan İş Portföy Blokchain Teknolojileri Karma fonu Eylül 2022’ye kadar yatırımcısına yüzde 52’lik bir getiri sağladı. Aynı dönemde Bitcoin ise TL bazında yüzde 21 değer kaybetti. Türkiye’de bu alanda yatırım temasına dayalı kurulmuş ilk yatırım fonu olma özelliğini taşıyan İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon'u Eylül 2022 itibarıyla 9 bin 412 yatırıcımcı sayısına ve 160 milyon TL büyüklüğe ulaşmış durumda. 


Blok zinciri teknolojisini verimli şekilde kullanan şirketlere yatırım yapan İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon'u özellikle bu şirketlerin sağladığı verimlilikle artan gelirlere odaklanıyor. İş Portföy Genel Müdürü Burak Sezercan, “Son yıllarda birden fazla sektörde faaliyet gösteren şirketler tarafından kullanımı yaygınlaşan blok zinciri teknolojisinin önümüzdeki yıllarda da bireylerin iş yapış şeklinden varlıklarını yönetme alışkanlıklarına, makine ve araçlarını kullanma alışkanlıklarından kimlik bilgilerini kanıtlamaya kadar birçok alanda insan ve toplum hayatını kökten değiştireceğine inanıyoruz” diyor. 


İş Portföy Genel Müdürü Burak Sezercan 


Özellikle portföyünün ağırlıklı kısmında küresel ölçekte hisse senedi bulunduran ve risk iştahı görece yüksek olan yatırımcılar tarafından tercih edilen fon, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) mevzuatınca portföyüne kripto varlık ve kripto para piyasası işlemlerini dahil etmiyor. Sezercan, “İş Portföy olarak fonun içerisindeki şirketleri seçerken kripto varlıklara yatırım yapmalarına değil, blok zinciri teknolojisini verimli şekilde kullanıp kullanmamalarına odaklanıyoruz. Bu noktada şirketin blok zinciri teknolojisiyle maliyetlerini düşürebileceğini ya da yeni iş kolları yaratabileceğini düşünüyorsak yatırım yapıyoruz. Ayrıca yatırım yaptığımız şirketlerin çoğunluğu halihazırda birden fazla iş koluna sahip ve birçok teknolojiyi birlikte kullanan şirketler” diye konuşuyor.


Fonun yatırım yaptığı şirketler ya da portföy içerisindeki ağırlıkları dönem koşullarına göre değişim göstermekle birlikte 31 Ağustos itibarıyla bu alanda faaliyet gösteren 68 adet şirketin sermaye piyasası araçlarına yatırım yapıyor. Yatırım yapılan şirketler arasında Plus500 Ltd, Microsoft, Paypal Holdings Inc, Fujitsu Ltd, SBI Holdings, Visa, Oracle Coop gibi büyük ölçekli küresel firmalar bulunuyor. Sezercan, “Fonun toplam portföy büyüklüğünün asgari yüzde 80’i devamlı olarak blok zinciri teknolojisini geliştirmek, araştırmak, desteklemek, yenilemek veya kullanmak için maddi kaynaklarını taahhüt eden yerli ve yabancı şirketlere ayrılmış durumda. Fon yabancı şirketlere yatırım yapmasından ötürü döviz kuru hareketlerine de duyarlı” diyor. 


Bu ve benzeri tematik fonlarla yatırımcılara teknoloji temasında geniş bir fon yelpazesi sunmaya çalışan İş Portföy bu alanda büyük bir potansiyel olduğuna da inanıyor. “Şu anda Bitcoin’in piyasa değeri 370 milyar dolar. Blok zinciri teknolojisinin piyasa büyüklüğünün ise 10 milyar dolar civarında olduğu ve senelik ortalama yüzde 80 büyüyeceği öngörülmektedir. Dolayısıyla bu teknolojinin büyük bir potansiyel barındırdığını düşünebiliriz” diyor Sezercan. 


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk