Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Blok Zinciri Alanındaki En İyi Üniversiteler

Dünyanın dört bir yanından 240 üniversite içerisinden Top 50 seçildi. Seçim kriterlerinde akademik, sektörel ve pedagojik faktörler dikkate alındı.

25 Ekim 2022 11:39

Güncellenme: 31 Ekim 2022 12:58

CoinDesk, blok zinciri dünyasına en fazla etki oluşturan 50 üniversiteyi belirlediği listeyi yayımladı. Başvuruda bulunan 240 üniversitenin her biri belirli kriterler ışığında değerlendirildi. Bu kriterler arasında araştırma temelli makalelerin sayısı ve bu tür makalelere olan etkileri, ders sayısı, akademik bölüm çeşitliliği, konferans ve kulüp çeşitliliği, sektörel işbirlikleri ve alınan fonlar, mezunların iş bulma alanları, itibar ve birçok diğer farklı ölçüt sayılabilir.  (Kullanılan metodolojinin detayları için Coindesk’s Methodology makalemize göz atabilirsiniz)


Grafik: Daniel Ferraz / CoinDesk


Üniversiteleri sıralamaya yönelik çalışmaların şüphe uyandırdığı bir gerçek. Özellikle de U.S. News and World Report’un 2022 ve 2023 listelerinden Columbia University verilerine yönelik ortaya atılan iddialardan sonra bu durum daha da su yüzüne çıktı. CoinDesk tüm bu tartışmaların yaşandığı bir dönemde aylar süren bir çalışma ile bu listeyi tamamladı.  


Metodolojimiz, mükemmel olmasa da, genel anlamda üniversite listelerinin düştüğü bazı sıkıntıları bertaraf edecek şekilde tasarlandı. CoinDesk üniversitelerin kendi beyan ettikleri bilgilerdense herkese açık veri tabanlarındaki verilerden ve üniversitelerin kendi web sitelerinden yararlanmayı tercih etti. Veri toplama yöntemimiz mükemmel olmasa da manipüle edilme olasılığı oldukça düşük bir yaklaşımdı.


Gelişmekte olan bir alan olan blok zincirinde üniversiteleri araştırma ve pedagojik yaklaşım bazında değerlendirmenin anlamı hakkında da ciddi biçimde düşünmemiz gerekti. Okur kitlemiz içerisinde lisans eğitimi konusunda ilgili ve araştırma yapan kişiler çoğunluğu oluşturmuyor. Genelde okurlarımız yaşı daha ileri olan ve bir işi bulunan bir genel profil sergiliyor. O zaman neden üniversiteleri listelemek gibi bir zahmete katlanıyoruz? Bunun ilk nedeni bu üniversitelerin mezunlarının kısa süre içerisinde blok zinciri dünyasında iş hayatına başlayacak olmaları. İşverenler açısından araştırmamız değerli bir kaynak olabilir. Diğer bir neden de listemizi yaparken sadece lisan eğitimine değil sertifikalara ve derece dışı programlara da önem verdik. Yani mevcut eğitimini bir adım öteye taşımak isteyenler de listemizden yararlanabilirler.


Son olarak, dünyadaki en geleneksel kurumlardan biri olan üniversitelerin dönüştürücü güce sahip yeni bir teknoloji alanındaki eğitime nasıl adapte olduklarını incelemek de ufuk açıcı bir çabaydı. Örneğin küçücük bir ülke olan Singapur (sadece 733 kilometre karelik bir alkanı kaplıyor ve 2021 sayımına göre nüfusu 6 milyon) Top 10’a iki üniversite sokabiliyor.


Bu başarının nedeni ülkenin kripto dostu ortamı (gerçi değişme sinyalleri de yok değil) olabilir. Ancak bu durum bile blok zinciri açısından olumlu bir sinyal veriyor.


Listemiz son dönemde hızla akan haberlerden bir anlığına kafamızı kaldırmak ve kripto dünyasına bütünsel bir lensten bakmak için de iyi bir düşünsel fırsat oluşturyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jeanhee Kim

Jeanhee Kim; kıdemli listeler, sıralamalar ve özel projeler editörüdür. Forkast.News'in Blockchain in Asia serisini başlatan ve Crain'in New York Business 40 Under 40, Fast 50 ve Most Powerful Women'ın editörlüğünü yapan deneyimli gazeteci ve özel projeler editörüdür. Daha önce Forbes Asia, Forkast.News, Crain's New York Business, FamilyMoney.com, Oxygen Media's ka-Ching.com ve Money dergisinde editör, yapımcı veya muhabir olarak çalıştı. Ailesi, 1.000 $ eşiğinin üzerinde BTC, ETH, SOL ve CARD'a sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Gözünü 70 Bin Dolara Dikti, XRP Yükselişte

17 Temmuz 2024 21:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk